şükela:  tümü | bugün
  • başlarda saf çemen kokusudur. 1-2 gün geçtikçe iğrenç bir çürümüşlük kokusu alır çemen kokusunun yerini.
  • idrar sonrası tuvalette keskin bir koku oluşur.
  • sebebi çemenin içindeki buy otu'dur,
  • mümkünse yendiğinde insan yanında kesinlikle geğirilmemelidir. ertesi gün yenilen miktara göre banyo - kese ilişkisi arttırılarak öyle insan içine çıkılmalıdır. bilhassa yazın
  • bana yıllarca zenginliği hatırlatmış koku. biz fakirdik. teyzemler ağır zenginlerdi yaşadığımız kasabada. bazen kuzenimle takılıp haftasonları cine5'te normal film kuşağını izlemek için giderdim. yani onun dışında da giderdim çünkü bilgisayarım yoktu, commodore'um yoktu hiçbir şeyim yoktu. evden de kastım normal vasat ev değil tavanları varaklı kartonpiyer içeren 250 metrekare falan. biraz artık tabii kitsch buluyorum ama o zamanlar zenginliğin simgelerinden biriydi benim için.

zengin akrabası olan fakirler bilir. onların çamaşırları da ayrı temiz ve farklı kokar. götünüzü yırtsanız ve aynı yumuşatıcı deterjan ikilisini dahi kullansanız çamaşırlara o fakirlik kokusu sindiği için onlar gibi olmaz. neyse işte, bu pastırma kokusu da benim için benzer bir yön içermekte. şu şekilde, işte cumartesi kalkıyoruz kahvaltımızı ediyoruz vesaire, tabii pastırmalı yumurta falan var, hem de yoğun pastırma olayı var yani. neyse işte asıl olay bu değil, bunların tuvaletleri bilhassa o esnalarda çişte de kokusu bulunan o çemen kokusuyla karışırdı. aşırı temiz tuvalete durduk yere sinmiş çemen kokusu o yüzden bana zenginliği hatırlatır.

geçenlerde iyi para kazanan bir arkadaşımın evine gittim ve o kokuyu soluyup birden çocukluğuma geri döndüm. evet çocukluğa öyle marcel proust'un çaya bandırdığı madlenle değil, sidiğe sinmiş pastırma kokusuyla döndüm. bu da neden memleketten bir prosut çıkmadığını tekrar kanıtlar nitelikte.
  • her sabah yiyorum ve terleyen bir birey olduğum için iğrenç kokuyorum. napalım yemeyelim, hayattan zevk almayalım mı?

not: iğrenç kokuyor insan. ben normalde eskiden kendi kokumu almazdım onu alır oldum. allahtan yazılımcıyız da fark edilmiyo. nasıl bir plazadaysak herkes kokuyor.
  • zenginliğin kokusu.
  • sirf bu sebeple esime pastirma yemeyi yasakliyorum. elinin ustu bile cemen kokuyor gunlerce. ramazan’da serbest sadece. seviyor da yazik ama napim.
  • çemen, pastırma ne allah aşkına.
    şimdi şöyle sağlam bir kasap sucuğu olacaktı,mangalda pişirip ekmek arası yapacaktık.

acıktım ben.