şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mehmet barlas'in oglu, haberx internet sitesinin de sahibiymis...
 • ayni zamanda mehmet barlasin babasinin da ismi.
 • babası kadar bile sorgulayamadan muktedirin fikirlerini noktası virgülüne dokunmadan savunan sözde yazar.
 • internette biyografisini bulamadığım insan.

  nükleer enerji, küresel iklim değişikliği gibi bugüne kadar birikmiş teknik bilgiyi yeterince incelemeden/anlamadan yorum yapmasının pek de doğru olmayacağını düşündüğüm konularda oldukça iddialı ifadeler kullanıyor zaman zaman twitter hesabında. bunların bazılarına cevap yazdım, biraz fikir alışverişinde bulunduk ama bende bıraktığı izlenim konunun teknik yönüne yeterince hakim olmadığı şeklinde oldu; buna karşın karşın kendi bakış açısını iddialı ifadelerle savunmaya devam etmekten vazgeçmedi . bunun üzerine -bu kadar iddialı olmasına temel teşkil eden formasyonu nedir düşüncesiyle- aldığı eğitimi merak ettim ve kısa özgeçmişine ulaşmaya çalıştım ama belirttiğim gibi bulamadım.

  buradan yola çıkarak daha geniş bir meseleyi konuşmak isterim:

  pek çok insanın haber aldığı bir internet sitesinin başında oturan, televizyonlarda önemli meseleler üzerine fikir beyan ettiği yayınlara katılan, oldukça teknik meselelerde dahi kendinde söz hakkı gören bir insanın belli bir eğitim/kültür altyapısına sahip olmasını bekleme hakkımız var mıdır halk olarak? bu, bizim doğru ve güvenilir haber/yorum alma hakkımızın bir parçası olarak ele alınabilir mi? şayet öyle ise bu gibi insanların en azından kısa özgeçmişlerinin ve ticari ilişkilerinin şeffaf bir şekilde ortada olması gerekmez mi? kimseyi yetersiz görüp yerinde edemeyiz elbette, bunu yapacak herhangi bir kurum özü itibari ile bir sansür heyeti mahiyetindedir veya hızla buna dönüşebilir. öte yandan, aldığı bilgiyi -özellikle tarafsızlık ve doğruluk ekseninde- değerlendirmek isteyen bir vatandaşın (yani memlekette yeni yeni gündeme gelen, eğitimi verilecek olan medya okur-yazarlığının temel doğrularının peşine düşen birinin) bu bilgilere erişebilmesi, yayıncı kişilerin bu verileri sunmasının zorunlu hale getirilmesi daha doğru olmaz mı? bu bilgiler ışığında yapacağı değerlendirme sonucu, dileyen devam eder söz konusu yazarı okumaya/izlemeye, dileyen de güvenilmez/yetersiz/taraflı olduğu gerekçesiyle izlemeyi bırakabilir; her durumda, yazarın söylediklerini bu bilinenlerin süzgecinden geçirerek değerlendrme imkanına kavuşmuş olur.

  tüm bu verilerin eksikliği nedeniyle ben cemil bey hakkında kesin bir kanıya varamamış durumdayım. izlemeye devam ediyorum lakin pek de güvenemiyorum, ciddiye alamıyorum.
 • twitter'da yazdıklarından anlaşılacağı üzere ikinci bir reşat çalışlar vakası. çok iyi, en azından babası gibi "birlikte yaşayalım" nutukları arasında olmadık rezilliği yapan biri değil. düşündüğünü söylüyor. kendisine demokrat diyor. başbakanını da çok seviyor.
 • gezi olayları sırasında ''biber gazını okul müfredatlarına koymalı'' tarzında merhamet! insanlık! ve şefkat! dolu tweetler atan muhteşem ve muhterem kişilik.
 • kaybolan 3,5 yaşındaki pamir dikdik le ilgili twitter yorumlarından kim olduğunu çıkarabilirsiniz. hangi siyasi parti'nin temsilcisi olduğunu vs.
  zaten adını duyar duymaz kafanızda bir şeyler şekillenmiş bile olabilir ve hatta "hiç şaşırtmadı" da diyebilirsiniz.

  buyurunuz cemil barlas:
  https://twitter.com/…irus/status/452354400925655042
  https://twitter.com/…irus/status/452221744388907008
  https://twitter.com/…irus/status/452352926418087936

  https://twitter.com/…irus/status/452414161993998337
 • yoğun "emek"leri sonucunda öğretim görevlisi yapılan akp'li. nerede olacak, tabii ki marmara iletişim'de.
 • ağzı doluyken konuşan bir adam.
 • hiç bi sikim olamadığından hala babasının başakları altından internet haberciliği yaptığını iddia ederek ön plana çıkmaya çalışan hiçlik abidesi. gelse halbuki burada pizola mirzola atardık ona. kemirirdi köşede.