şükela:  tümü | bugün
 • karanlıktaki son şehir constantinople'ün 7 kat altında, dünyanın kabuğunun derinliklerinde, ölümlü dünyanın ölümsüzlükle birleştiği yerde, bu zamana ait olmayan bir zamanda, bilinen ışıklarla aydınlatılmayan ve ucu bucağı görünmeyen koridorların arasında sıralanmış sonsuz yükseklikteki duvarların arasında yaşadığı anlatılır eski efsanelerde. o ki, bu zamanla diğer zaman arasında bir muhafız, geçmişin ışığının koruyucusuymuş. ondan habersiz bu şehre girmek, kıl kanatlı bir sneğin bile harcı değilmiş. onun gözleri, herkesi görür, onun kulakları herkesi duyar, onun ruhu herşeyi hissedermiş. gece vakti, şehrin karanlık sokaklarını saran bin türlü iblisi kovalar, onların boyunlarına geçirdiği -bu dünya üzerinde bilinen tüm metallerden farklı bir metalden yapılma- tasma ile uzaklara sürermiş. kötülük getiren gözlere çekilecek mil, irin akan yüreklere dökülecek kurşun onun kanından gelirmiş.

  derler ki, herkesin beklediği o gün geldiğinde, cennet, cehennem ve ölümlü dünya üzerinde yaşayan herkes onun önünde diz çökecek, kim ki ayaklarının üzerine kalkıp tanrının gazabıyla yanan gözlerine bakacak kadar cesur ise, yeniden doğuşta diğer seçilenlerin yanında olacaktır.
 • eski karanlık öykülerde denir ki; "deliliğin labirenti" onun zihninin içindedir. her kim ki, aydınlığa izinsiz girer, labirentin derinliklerindeki ölümsüz öküz başlı savaşçıyla dövüşür, yere düşen her damla kan için aklın alamayacağı acılar içinde tekrar tekrar ölürmüş.
 • zor durumdur, cemil bey olmak. herkesin iyi olmasini dilemek, ama evrenin dengesinin olması icin, iyi herseyin kotulugun ikizi olacagini bilmek. isik guzeldir... ama herhangi birseyin isik gelen yuzunun tersi, karanligin kendisidir... madde, dogasi geregi karanligi, golgeyi yaratir, isikla karşılaşınca... cok bilge insanlar da dogru söylemislerdir... verecek isigiı olmayan karanligi sever diye... cemil beyin bildigi bir giz daha vardır, ki... o da buyuculugun sirri ve bu çagin en iyi dusunurlerinden birisinin lafidir... orada olani gormek... ve orada olmayani gormemek... bu mesaj bir gun gorunurse, umar ki cemil beyin alter ego'su, okuyanlardan herhangi birisi onu tamamen anlayacaktir... ve iyi olacaktir...
  ve tanrı "isik olsun" dedi...
  ve kalan herşey de cevap verdi...
  "ki karanligi bilelim..."
  unutmadan kendisinin spiralde dolandigi iddialari da yalandir...