şükela:  tümü | bugün
366 entry daha
  • düşman bir dünyada dostsuz büyüdüm, diyen ve kendisinin de belirttiği gibi herhangi bir batı medeniyetinde yaşasaydı cok büyük bir düşünce adamı olabilecek, izm'lere sığdırılamayacak kadar engin bir fikir dünyasına sahip yazarımız. hayatı ise hayal kırıklıkları, yoksulluk, değer bilmez aydın kesimi ile mücadele ile dolu. yasadıgı yıllarda türk edebiyatının en nitelikli tercümelerini yapmış, telif eserlerini-ki bunlar çok büyük emekler isteyen eserlerdir.- gözlerini kaybettikten sonra vermiştir. ayrıca nâzım'dan bile önce türk mahkemelerinde "ben marksist bir insanım. " deme cesaretini göstermiştir. çünkü o , tüm çocukluk- göçmen bir ailenin evladı olduğu icin- ve gençlik-düşünce özgürlüğünü savunduğu için- dönemlerinde ezilmiş ve ezilenin yanında olduğunu savunmuştur. gözlerini kaybetme pahasına bile olsa ampulü zemine yaklaştıracak kabloyu alacak parası olmadığı için masanın üzerine sandalyesini koyarak kitap okumaya devam eden kaç aydın geçti bu memleketten?
    son yıllarında yazılarını sağcı dergilerde yayımlaması, ziya gökalp ve türkçülük üzerine araştırmalar yapması sağ cenahın cemil meriç 'i sahiplenmesine yol açmıştır. yol açmıştır diyorum çünkü bu çok yanlış bir kanıdır. sağ ve sol diye sığ kefelere konulmayacak kadar derin bir adamdır cemil meriç. belki de bu hata en çok türkiye'nin sol aydınlarınındır. keşke kalıplaşmış söylemlerin dışına çıkıp tekerleğin izinden başka bir iz gösteren cemil meriç'e yaşadığı yıllarda ya da en azından sonradan sağ cenah kadar sahip çıksalardı. belki de çok geç değildir. çünkü memlekette hâlâ cemil meriç'in kafasını patlattığı sorunlar devam etmekte. ne yazık ki...
5 entry daha