şükela:  tümü | bugün
435 entry daha
 • ~ eserlerim kim bilir ne budalalar yetiştirecek ~

  cemil meriç

  bugün ölüm yıl dönümü olan yazar ve düşünür.

  kendisini, bugün yaşasaydı şucu olurdu bucu olurdu gibi salakça cümlelerle eleştirmek de ancak bu sözlükteki bazı budalalara yakışırdı.

  bu adam, kendi ağzıyla dahi eleştirdiği ve fikirlerini sahiplendiklerini sanan muhafazakâr görünen aptallar yüzünden eleştirilemez!

  siz kendinizi ne sanıyorsunuz ulan? cemil meriç'in, nazım hikmet'in, nihal atsız'ın ve nicelerinin edebiyatımıza ve edebiyat tarihimize yaptıkları muazzam katkıları yok sayıp da ideolojik
  bok çukurlarınıza bu insanların isimlerini ne hakla çekmeye çalışıyorsunuz?
  hayata karşı verdiği mücadeleler göz önündeyken, hayatının yaklaşık son otuz yılını görme yetisini tamamen yitirmiş şekilde devam ettirip de buna rağmen en verimli olduğu dönem de yine bu dönem olan bir adama sen nasıl " basit adam " dersin cahil köpek?

  eserlerinde sürekli olarak gelecek nesillerde türkçe'nin yerinin pek önemsenmeyeceğini, türkçe'nin kan kaybetmesinin engellenmesi gerektiğini yazan bir adama sen nasıl " arapçı " dersin beyin yoksunu?

  üniversitelerde ellerinde cemil meriç kitaplarıyla dolaşanların çoğunluğu dindar değil de dinci diye bu adam bile onlara budala demişken sen kimsin ulan bu adama onlar yüzünden saldırıyorsun puşt?

  bu memleketin sağından da solundan da inananından da inanmayananın da alevisinden de sünnîsinden de böyle kompleksli, aşağılık zavallılar temizlenmedikçe biz de böyle sinirlenir dururuz.

  adamın taziye yazısında kin kustum resmen cahil köpekler yüzünden. nefretim cehaletedir.

  ruhu şâd olsun...
 • 13.06.1987

  rahmetle.

  "kızıl şal görmüş ispanyol boğası gibi, her düşünceye ve her düşünene saldırmak. bu canım memleket, bu yüzden bir cüzzamlılar ülkesidir."
 • "sol-sağ… çılgın sevgilerin ve şuursuz kinlerin emzirdiği iki ifrit. toplum yapımızla herhangi bir ilgisi olmayan iki yabancı. solun halk vicdanında yarattığı tedailer: casusluk, darağaçları, moskova: sağın, müphem, sevimsiz, sinsi bir iki hayal. hıristiyan avrupa’nın bu habis kelimelerinden bize ne? bu maskeli haydutları hafızalarımızdan kovmak ve kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak, her namuslu yazarın vicdan borcu."
10 entry daha