şükela:  tümü | bugün
 • "batı'nın abeslerini değil, insanlığın keşiflerini iktibas edeceğiz. maziyi muhafaza fakat ayıklayarak." umrandan uygarlığa

  kendisini okuduktan sonra onu bir tarafa maletmeye çalışmak, onu sınırlamaya çalışmak ironiktir ve onun düşün hayatına yapılacak en büyük hakaret olacaktır sanırım. o da bunları görmüş olacak ki; "ben bu kutuplaşmaya karşıyım. kutuplaşma yobazlıktır." , "eserlerim kimbilir ne budalalar yetistirecek!." gibi beyanlarda bulunmuştur...
 • görme yeteneğini kaybettiği dönemde, kendisine kitap okuyan öğrencilerden birisi olmayı çok isterdim. böylesine büyük bir düşünüre bu kadar yakın olabilmek, kendisine kitap okumak ve düşüncelerini kitaplarından değil de kendi ağzından dinlemek büyük bir keyif olurdu herhalde.

  hayatını anlatan belgesel filmi izlediğinizde sevginizi, kitaplarını okudukça ve onu anladıkça da saygınızı kazanmayı başaran büyük düşünür.
 • demiş ki, "seçme hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyasıdır."
 • bizde önemli bir isimdir, bazı kitaplarından ve düşüncelerinden bahsedecek olursak;

  bu ülke kitabındaki tespitleri türk düşünce tarihinde önemlidir.
  “kamusa uzanan el, namusa uzanmıştır”, “murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse her namuslu insan gericidir”, “izm’ ler, idraklerimize giydirilmiş deli gömlekleridir” şeklindeki ifadeleri düşüncelerimizin tek cümlelerle özetleyebilmenin yolu olmuştur. özellikle, “avrupa, yarım. biz yarım bile değiliz” derken bütün bir çağdaş düşünce tarihini özetlemektedir.
  bunların dışında kitapta bölüm olarak ele aldığı “sen bir az gelişmişsin” dikkat çekmektedir:
  zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları. ihtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, "ben avrupalıyım" demeğe başladı, "asya bir cüzzamlılar diyarıdır."
  avrupalı dostları, acıyarak baktılar ihtiyara, ve kulağına: "hayır delikanlı", diye fısıldadılar.
  diğer önemli bir kitap olarak “umrandan uygarlığa” dan bahsedecek olursak; kültür medeniyet ilişkisini farklı bir biçimde ortaya koyması ve kültür kavramına farklı pencerelerden bakmamızı sağlaması eserin başlıca özelliğidir.
  cemil meriç okumanın tek zor tarafı ise; anlattığı insanlar hakkında çok detaylı bilgiye sahip olmamamız ve pek çoğununun ismini ilk kez duyuyor olmamızdır. buradaki eksiklik yazardan değil; bizzat okuyucudan kaynaklanmaktadır.
 • "güneş ülkeleri aydınlatır, sözler de insanları"
 • "cehenneminde yer var mı dante, bütün bir nesle yer var mı?"
 • bugün ölümünün 24. yılında öyle pek 'okumayarak' andığımız gerçek düşünür, yazar.

  halbuki 12 haziranın ardından ne güzel giderdi şimdi bu ülke...
 • bu toprakların yoğurduğu en önemli düşünürlerimizdendir.

  anlatılanlara göre kitap okurken gözleri görmeyince sandalyesini ışığın tam altına çekermiş. gözü daha fazla görmemeye başlayınca lambanın altına bir masa koymuş ve sandalyesini üzerine koyarak ışığa yaklaşmış ve kitap okumaya devam etmiş. gözleri sadece tamamen kör olunca okumayı bırakmış yazarımızdır.

  medeniyetimizi en iyi tahlil eden yazarlar arasında gelir.

  "şark'ta fert değil, sokak isyan eder."

  edit: kör olunca kızı ülkü meriç ona kitap okumaya başlamış. teşekkürler -efrasiyab87-
 • ağır ağır çıkacaksınız onun merdivenlerinden. tedrisatına bir bir vakıf olacaksınız, sizi bir çocuk gibi alacak ve elinizden tutacak bir anne şefkatiyle. siz vakıf oldukça hımm sayınız artacak.
  kamusu namus olarak görmeye başlayacaksınız ve cogito ergo sum' u bulacaksınız ondan. fikir işçisinin; kalemdarlığın bir vücut haline gelmesi bu dünyada varsa o da cemil meriç üstaddır diyenlere bir bir hak vereceksiniz.

  bu ülkede yaşanmışlığı, arifliği sunacak bizlere.

  iyi ki benim topraklarımdan çıktın üstadım. toprağın bol olsun.
 • cumhuriyet tarihimizin önemli düşünürlerindendir ancak yeteri kadar tanınmamıştır.
  ''ne batıyı tanıyoruz ne de doğuyu
  en az tanıdığımızda kendimiziz.
  biz müslümanlığından , doğululuğundan ,türklüğünden utanan,tarihinden utanan,dilinden utanan şuursuz bir
  yığın haline geldik.
  bütün kur'anları yaksak,bütün camii'leri yıksak batılının gözünde haçlı seferlerinin
  yalın kılıç, tekbir getiren askerleriyiz.''

hesabın var mı? giriş yap