şükela:  tümü | bugün
 • "murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse her namuslu insan gericidir." demiş. öyle takdir etmiş üstad.
 • gericinin tanımını yapmış büyük insan.

  http://i.imgur.com/e8fd199.png
 • ''ne garip bir oyuncak şu insan! yürür, konuşur ve acı çeker. 70 kilodur. kendisine ve çevresine ait hiçbir şeyi bilmez. bir nevi ıstırap makinesi. iplerini başkaları çeker. hantal ve şapşal bir robot. neye sevinir bilinmez. sınırsız olan yalnız hayalleri ve acı kabiliyeti. etten bir kafes ve aciz içinde çırpınan bir ruh. vücut araba akıl arabacı. ama gözleri bağlı arabacının, arabaya hükmeden atlar..'' demiş usta yazardır,cemil meriç.
 • bütün internet aleminde adıyla anılan «yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez,» sözü, cemil meriç'in doğrudan kendisine ait olan bir söz değildir. cemil meriç, bu sözü, "bu ülke"sinin "biz ve onlar" isimli ikinci kitabının "öldürmeyeceksin" isimli bölümünde şu şekilde kullanmaktadır:

  ~~

  semavi kitapların emri: «öldürmeyeceksin». hristiyan avrupa, en sefil çıkarları için dünyanın bütün mandarenlerini öldürdü ve öldürmeye hazır. goethe, «ya örs olacaksın, ya çekiç» diyor. şark, sâdi'den gandi'ye kadar aksi kanaatte: «yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez.» kim haklı?

  ~~

  cemil meriç'in insan canı konusunda şark görüşünün bir temsilcisi olduğu aşikar elbette, lakin bu sözün doğrudan onun adıyla anılması, bir kitaptan nasıl alıntı yapılacağını hiç bilmediğimizi gösteriyor. eğer alıntı yapmak bu kadar basit bir olguysa, «ya örs olacaksın, ya çekiç» sözü de cemil meriç'e aitmiş gibi paylaşılabilir. zira cemil meriç objektif bir şekilde kaleme aldığı bu satırlarda, her iki görüşe de eşit mesafededir. fakat bir yöne çekilebiliyorsa, diğer yöne de çekilebilir.

  bir roman karakterinin sözünü yazarın adıyla paylaşıma sokmanın yanında bunların lafı olmaz gerçi ama... işte, hal böyle...
 • bu ülkenin yetiştirebileceği en büyük düşünürlerdendir. ama adet olduğu üzere o da kendinden öncekiler gibi ne yazık ki unutulmaya başlanmıştır. ilgi alanınıza girmezse cemil meriç diye birinin olduğundan haberiniz olmaz. birkaç ay içerisinde bütün kitaplarını okumaya niyetlendim. bakalım nereye kadar okuyabileceğiz. şu tespitine katılmamak elde mi?

  alıntı

  kuran tevrat gibi müstehcen değildir. fakat içinde dehşetle karşılanabilecek ayetler vardır. bu itibarla din bahsinde titiz olanlar, kutsal kitabın çırılçıplak tercümesini istemezler. elbette geniş kalabalıklar tanımalıdır kitapları ama kaç zeka, onları tanıdıktan sonra onların kutsiyetini kabul edebilir... gerçekten müslümanlığın devam etmesini isteyenler için kur'an'ın türkçe'ye çevrilmesi tehlikeldir.

  alıntı

  edit: bazıları cemil meriç'in bütün görüşleri bunlardan ibaretmiş gibi görebilir. ama, meriç çok yönlü bir insandır. bu alıntı benim hoşuma gittiği için buraya aldım.
 • bilgiye bigane, hatta düşman ülkede yetişmiş bir muazzam adam.

  (bkz: bozkırda çiçek)
 • bu ülkede irfan çıtasını çok yukarılara koymuş, geriden gelen nesle anlaşılması zor bir hazine bırakmış, ufku engin bir düşünce duayenidir..
 • "kızıl şal görmüş ispanyol boğası gibi, her düşünceye ve her düşünene saldırmak. bu canım memleket, bu yüzden bir cüzzamlılar ülkesidir." demiş büyük usta.
 • sunay akınla bir sohbetimizde şöyle demişti: yüreği güzel kardeşlerim cemil meriç büyük bir ''umman'' demişti evet cemil meriç büyük bir ummandı bilgi deryasında kana kana içmek isteyen kaç kişiydik. günümüz gençliği çok uzaktı üstadın deryasından inci toplamaya bu yol çok meşakkatli arkadaşlar bence cemil meriç bilgiye,doğruya aşkla adanmışlığın timsalidir. ufkumu aydınlatan beynimde şimşekler çaktıran büyük insan üstadım...
 • insan kendi varlığını her gün biraz daha kusursuz bir heykele benzetmek için gayret harcıyor.

hesabın var mı? giriş yap