şükela:  tümü | bugün
  • ''insanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır.''
  • neden bu kadar büyütüldüğünü anlayamadığım sıradan kişi. açıkçası şu birbirinden çelişik ve saçma fikirlerini karşımda söylesene ensesine bi' tokat atar "ne diyon lan sen değişik?" derdim.
  • gelecek kuşaklara ışık tutmuş büyük aydın ve felsecidir. ardılları her alanda olduğu gibi müzikte de kendini göstermiştir

“hint meçhule açılan kapıydı, meçhule, yani insana. dört yıl ganj kıyılarında vecitle dolaştım, sağ dediler. saint- simon’la uğraştım iki yıl, çağımız onunla başlıyordu, sol dediler..... her iki kitap da peşin hükümlerin rahatını kaçırdı, ne sol’un hoşuna gittiler, ne sağ’ın. anladım ki, bu iki kelime aynı anlayışsızlığın, aynı kinlerin, aynı cehaletin ifadesidir." (bu ülke) cemil meriç

"bu hayatın yokuşunu tırnaklarımda kazıdım.
    geçen yıllar yordu beni dönüp de hiç bakmadım.
    dostlarımı sevdiğimi hayatımda satmadım.
    yoruldum yoruldum yoruldum artık.
    çok karınca gördüm ama üzerine hiç basmadım namusumu
    şerefimi beş paraya hiç satmadım, allahımdan başkasına
    allah diye tapmadım yoruldum yoruldum yoruldaum artık.
    yoruldum yalanlardan yıoruldum sevdağlardan iki yüzlü
    nankörlereden yoruldum
    çok insan gördüm üstünde elbisesi yok, çok elbise
    gördüm içinde insan yok insanların dost veya düşman
    olduklarını nerden bilesin ha alınlarında kahpe mi yazılı
    ki kahpe olduklarını bilesin ha
    `ezilmişten yana oldum sen solcusun dediler ülkemi çok
    sevdim diye sen sağcısın dediler namaz kıldım, oruç tuttum
    sen yobazsın dediler yoruldum yoruldum yoruldum artık`."
    mahsun kırmızıgül
  • (bkz: #43474989)
  • zannımca bu fikir adamlığı ve sosyologluğunun inanılmaz boyutlarda olmasını, dönemindeki yetersiz türkçe kaynak olmamasından kaynaklı olarak, bunun yanında harika olan fransızcasıyla çoğu kitabı orjinal diliyle okumasıdır. fransızcanın zaten önemli bir literatür kaynak dili olması cemil meriç’in kendini bu boyutlara getirmesinde çok etkili olmuştur. kısacası sözlük; direkt kaynağından beslenmiştir. başkasının anladığını anlamaya çalışmamış, kendi anlamıştır.
  • cemil meriç mühim.
    tanıdığım en müthiş marksist.
    aforoz etmez insan kendini bilirsiniz
    aforoz edilir.
    evet cahil ve küstah sol, cemili aforoz etmiştir.
    karıncalar diyor bir okur, karıncalar mühimdir
    bir karınca varlığından mislince taşır omuzlarında.
    cemil bey genç yaşta kaybetti gözlerini, hayallerini de.
    yalnızlık çekmedi belki hayatta
    ama her insan kapısından bir parçasını kopardı gitti
    cemil bey paramparça okur.
    her parçası sözde bir aslanın ağzında ama yalnız bir lokma.
    eziyet çekti cemil, eziyet.
    eziyeti bilir misin okur; eziyet anlaşılamamak.
    anlaşılamamak prometeden beter eziyettir okur, beter.
    şimdi ben, onun tabutuna omuz dokunan ben aynı eziyetten mustarip bir şakirtim.
    ağzımda ondan bir lokma değil acısı var sadece.
    acı , acıyı bilmek gerekir okur.
    acıyı anlamazsan biz hep ıstırap içinde kalırız okur.
    cemil bey ıstırap adamı.
    ben ışığı görmüş çalamamış promete ıstırabı içinde kavrulmuş bir adam.
  • böyle de güzel bir sözü olan insan:

"anlıyorum ki, zalim ve kıyıcı bir gerçekten kurtulmanın tek çaresi, reel dünyadan kitaplar dünyasına sığınmak."
  • ''hayatının sonuna yaklaşmış bir insan olarak, zaten çoktan beri kaybettiğim yaşama sevincini, bu sınıflar üstü hakikatlerin taharrisinde buluyorum. bu itibarla, mezarların ötesinden seslenir gibi seslenebilirim çağıma, daha doğrusu ülkeme. ama okunur muyum, sesim duyulur mu? meşhur bir adam da değilim, kalabalığın benimsediği edebi bir nevi de temsil etmiyorum. ne romancıyım, ne şair, ne tarihçi. sadece dürüstüm, çok okudum, çok düşündüm. beşeri ihtiraslardan uzaklaşmışım. bütün bu vasıflar bir düşünce adamının hamurunu yapar...''

duyamadık sesini üstad. duyamadık.
  • araştırdıkça ilgimi çeken, ilgimi çektikçe hayranlık uyaran farklı ve mantıklı fikir sahibi düşünür ve yazardır.

kendisinden küçük bir yazı şöyledir;

`--- ``cemilmeriçcemilmeriçcemilmeriçcemilmeriçcemilmeriç`` ---`

altınlarını cam karşılığı dağıtan kızılderiliyi hiçbir zaman gülünç bulmadım. cam, altından çok daha asil. israil peygamberlerinden beri lanetlenmiş bir maden altın. adı, tarihin bütün cinayetlerine karışmış. pıhtılaşmış kan, insan kanı. cam güzel, çünkü kirli bir mazisi yok. cam güzel, çünkü kalbi var, kırılıverir.

`--- ``sonrabendededimkisonrabendededimki`` ---`
  • diyorki üstad;

"biz kıtalar arasında ezeli bir savaş olduğuna inanmıyoruz. savaş avrupalının ruhundadır: sınıflar arası savaş, mil-letler arası savaş…"

(bkz: kırk ambar)

hesabın var mı? giriş yap