• "dusen tutunacagi dali secemez" ,hayatimda duydugum en guzel tespitlerden biridir ve sahibi cemil merictir
  • lamia hanım için yazdığı aşk mektuplarında, sarfettiği her kelimenin "kağıdı yakmasını" isteyecek kadar coşkulu, sevdiği kadından gayrısını "mukavva" telakki edecek kadar da sadık, içten bir aşık aynı zamanda cemil meriç.
  • önümüzdeki haftalarda sali günleri saat 22.30'da burc fm'de edebiyat dünyasi programinda okumalari yapilcak üstad.
    (bkz: http://www.burcfm.com.tr/)
  • kizi ümit meric'in ifadesiyle: babamin bulundugu meclislerde, kendisi disindakilerin konustugu pek vaki degildi. baskalari sorar, o cevaplardi. karsilikli olarak konustugu tek insan kemal tahir idi. karsisinda, konusmadan oturup dinledigi tek kisi de necip fazil idi.
  • yerli edasını yitirmeden dünya ölçeğinde bir entelektüel..
  • oooo.ooo.oo.biirr. "perisani gam mensuruna tugra".
  • her yılın haziran ayının 13'ünde selimiye'de çiçekçi durağının ordaki camide ikindiden sonra kabri başında talebeleri tarafından yadedilen edilecek olan üstad.
    nur olasın..

havârilerini yaratmayan isa'nin yeri timarhanedir, tarih degil.
  • "politikanın kurtarıcılığına inanmıyorum. işçi sınıfına karşı beslediğim sevgide platoniktir, tanımıyorum onları.." demiş insan..
  • üsküdar belediyesi tarafından doğumunun 89. yıldönümünde altunizade kültür merkezinde anılacak olan yazar, fikir işçisi.

"bazen bir kuyuya benziyor hayat; kör, pis, zehirli bir kuyuya. boğuluyorum, ölüme koşacak mecalim kalmıyor, kimseyi görmüyor gözüm. sevdiklerim yabancılaşıyor. kitaplar tuğla oluveriyor birden. dostlarımın sesini tanımıyorum. varlığım bir tele asılıyor. bir kâbus bu, bir hastalık. gözlerimi kaybettikten sonra bu kuyuya sık sık düştüm... istediğini yapamamak, sakatlığımdan doğan bir aciz"

demiş bu ülke adlı eserinde. böylesine güçlü bir kalemin gözlerini kaybetmesi bir trajedi gibi gözükse de gözlerini kaybettikten sonra dahi yazmaya devam etmesi ve bıraktığı eserler her daim takdir görecektir. zannımca oscar wilde nasıl kadınları çözmüşse cemil meriç de bu ülkeyi çözmüştür.
  • herkesin kendi birikimine göre bir şeyler bulabileceği mutebahhir yazar.

her cümlesinde kaç kitaba gönderme vardır, kurduğu cümleler nerelerden süzülüp gelmiştir, bilginiz arttıkça daha iyi anlıyorsunuz, tabi yine görebildiğiniz, bilebildiğiniz kadarıyla..
hesabın var mı? giriş yap