şükela:  tümü | bugün
 • gazeteci,yazar ve siyaset adamı.1964 yılında adapazarında öldü
 • mehmet barlas ın babasıdır.
 • ''markopaşa aleyhine sürekli yayın ve mitingler devam ediyordu. ıki kez gazetenin adı büyük millet meclisinde geçti. bunlardan birinde, cemil sait barlas, kürsüden “markopaşa’nın kökü dışardadır,” dedi. bu sözler bizi son derecede sinirlendirdi. dokunulmazlığının arkasına gizlenen ve meclis kürsüsünden söylediği sözlerden sorumlu olmayan cemil sait barlas’ı mahkemeye de veremiyorduk. o zaman, sabahattin ali,
  – cemil sait barlas’ın bütün arkadaşları bakan oldu, o olamadı. bütün bunları bakan olmak için yapıyor, demişti.
  sonradan gerçekten barlas da bakan oldu.
  barlas’a karşı duyulan acı hisle “topunuzun köküne kibrit suyu” başlıklı yazı yazıldı. gerçekten bu yazıda yalnız barlas’ı ve onun gibi sakat düşünenleri kastetmiştik. ama bu yazıdan dolayı açılan davada, yazı, milletvekillerinin heyeti umumiyesine şamil görülerek, sabahattin ali galiba üç aya mahkûm edildi.''
  aziz nesin
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nde uc defa kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. cemil said barlas'in hukumet uyesi olarak gorev alislarina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 17.hukumet/ticaret bakani/10 haziran 1948/16 ocak 1949/gaziantep/chp/7 ay 6 gun/7 ay 6 gun
  2. 18.hukumet/ekonomi ve ticaret bakani/16 ocak 1949/07 haziran 1949/gaziantep/chp/4 ay 21 gun/11 ay 27 gun
  3. 18.hukumet/devlet bakani/07 haziran 1949/22 mayis 1950/gaziantep/chp/11 ay 15 gun/1 yil 11 ay 12 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • çok partili hayata geçilmeden evvel chp'ye ingiliz işçi partisi modelini önermiş şahıstır ki pazar postası ve son havadis gibi yayınlardaki yazılarında fabian sosyalizmi ve sosyal demokrasi vurgularıyla karşılaşmamak elde değildir. fakat hemen belirtmek gerekir bahsedilen gene türk işi bir sosyalizmdir. ayrıca bu zat, erken ölmesi nedeniyle anlaşılması zor olsa da ortanın solu fikrinin babasıdır. nitekim kendisi antep'te tutuklandığında son havadis'te belli bir dönem bülent ecevit baş yazar olmuştur.
 • bu zat tbmm'de yaptigi konusmalarda solcular icin sürekli "kökü disarida" ideoloji sahipleri gibisinden bir laf söylüyormus. rahmetli aziz nesin ve/veya sabahattin ali bu lafin üzerine marko pasa'da söyle bir sey yazmis(lar): "her firsatta bizi 'kökü disarida' ideolojilere mensup kisiler olarak sucluyorsunuz. pekiyi de, yaptiklarinizla icine ettiginiz demokrasiyi beypederiniz mi icat etti?"

  (bkz: ayar, volume i)
 • cemil barlas'ın dedesi.

  böyle tanımlanmak ister miydi bilemeyiz elbet.
 • kemal tahir bozkırdaki çekirdek romanını aziz dostu cemil sait barlas'a adamıştır.

  enteresan, çok enteresan.
 • son havadis'te şöyle sivri bir yazı kaleme almış eski bakan.

  "türklerin uygarlığını inceleyen batılı bir bilim adamı bilhassa islamiyet'in türklerce kabulünden sonra uygarlıkta medeniyette diyecek herhalde geri kalışımızı üç sebebe dayandırıyor:

  1) grek ve latin klasiklerine sırtımızı çevirmemiz.

  2) şarap içmememiz.

  3) domuz eti yemememiz.

  bu üç konu üzerinde düşünmelerini ve kendilerine göre çözümleme ve yorumlama yapmalarını okuyucularımıza bırakıyoruz. grek ve latin klasiklerine sırtımızı çevirmiş olmamızın da, şarap içmeyip domuz eti yemememizin de uygarlığımız üstünde ne gibi etkiler yapmış olduğunu şüphe yoktur kibir bakteriyoloji profesörü ile düşünceleri din kitaplarının dışına çıkmamış bir köy imamı aynı yönde ve yetkilerde yorumlayamaz. şahsi kanaatimiz batılı araştırıcının gerçekten haklı olduğu yönündedir.

  ... yukarıda aktardığımız başlıca üç sebep batıda söylenmiş olduğuna göre, artık bunların tartışılmasını yasaklayacak herhangi bir perde tanımayız. böyle bir perde tanındığı sürece yerimizde nasıl mıhlanıp kaldığımız, ulusumuzun geçmişinde görülmektedir. yanlış yolda daha çok ısrar etmenin manasızlığı da anlaşılmıştır."

  ("aydın kişinin sorunu", son havadis, 13 ocak 1957)

  başta osman yüksel serdengeçti olmak üzere milliyetçi kalemler oldukça sert tepki göstermiş.
 • chp'nin propaganda kalemşörü. demokrat parti döneminde hapis bile yatmıştır.
hesabın var mı? giriş yap