şükela:  tümü | bugün
  • istanbul tip fakultesi genel dahiliye bilim dali sorumlu hocasi.15-20 yil icinde tibbiyenin buyuk isimleri arasinda yer alma ihtimali yuksektir.bu topraklarin yetistirdigi en onemli doktorlardan biridir.
  • benim şu anda durduğum yerde olmamı sağlamış, feyz alıp birçok şeyi öğrendiğim, yıllardır konuşulmuş yıllarca da konuşulacak bir ekol,
    hipokrat soyundan
    (bkz: deniz taşçıoğlu)
  • öğrenciyle hoca arasındaki duvarları bütün gücüyle yıkan dahiliye profesörü.hastalığa yaklaşmayı ilke edinmiş takım elbiseli adamlar arasında hasta merkezli yaklaşımıyla dikkat çeker.
  • iç hastalıklarının maradona'sı.

bir elinde hiç durmadan çalan telefonu, zıplayarak, koşarak ve hatta zaman zaman duvar dibine çömelerek hareket kattığı vizitlerde hem göze hem beyne hitap eder. en ince detayına kadar tababete hakim olmanın özgüveni ile son sözü söyler.

azarlar, öğretir, makarasını yapar, ayarın kralını verir, en enteresan tanıları koyar ama bu arada üzmez, kırmaz, gönlünü alır adamın.

(bkz: hastası olunacak adam)
  • bastonu eksik olan house
  • paraselsuz abimiz demiş ya " ilacı zehirden ayıran dozudur "diye.hekim şifa dağıtan özelliği ile lanet olsun nerden geldim ulan dedirten yanı arasındaki fark insani tarafıdır.cemil hoca, yanına geldiğiniz an itibariyle hasta sağlıklı öğrenci öğretmen zengin fakir büyük küçük kelli felli ne olursanız olun size insan olarak yaratılmış en değerli varlık olduğunuzu hissettirerek hiçbir şey yapmasa da size şifa veya ilham kaynağı olacak tüm hayatınız boyunca nadir tanıyabileceğiniz insanlardan biridir.ilimdir,irfandır,usuldür,erkandır...
  • (bkz: hipokrat)

peki kimdi cemil hoca ?

bilenler bilir genel dahiliye çok önemli olmasına rağmen ülkemizde yandalların (onkoloji, hematoloji, romatoloji vs.) daha baskın olması nedeniyle geri planda kalır. örneğin hasta öksürükle gelir, göğüs hastalıkları görür benlik değil der, onkoloji der kanser değil, hematoloji der kan değerleri normal, romatoloji der göğüs hastası bu. hastalar tanı alamadan yıllarca hastane hastane dolaşırdı ki yolu çapa genel dahiliye’ye düşene kadar. çünkü cemil hoca buradaydı. van’dan, malatya’dan, trabzon’dan, çanakkale’den ülkenin 4 yanından tanı konulamayan hastalar eninde sonunda cemil hoca’yı bulurdu. dünyada nadir görülen hastalıkların bile tanısını koyar, tedavisini yapar, hayır duasını alır yollardı. cemil hoca’yı tanıyan dr.house dizisindeki süper doktor karakterinden etkilenmezdi, çünkü canlısını görmüştü.

2005 yıllarında üniversiteye başladığımda ülkede o kadar çok problem vardı ki. hem sağlık alanında hem de yök’ün başörtüsü kavgaları. birçok arkadaşımız dersin kapısında başörtülerini açar, bazıları peruklarını takar derse girer dışarda ise geri kapanırlardı. karanlık dönemlerdi. 10 yıldır derslere başörtüsü nedeniyle giremeyen birisi ,geçiş döneminde kadın doğum sınavına girecekti. hiç unutmam yale üniversitesinde akademik çalışmalar yapan kadın doğum prof. 10 yıl sonra doktor olmak için dönen ,çocuğu kapıda annesini bekleeyen arkadaşımızı sözlü sınava almadı. bir göz yaşı bu kadar acı olabilirdi. kadın ağlıyordu “ 10 yıldır bugünün hayaliyle bekledim, ancak sınavdan kovuldum. neden?”. derste başörtülü öğrenciler olduğu zaman o dersler iptal olurdu. işte tam o dönemlerde dışarda başörtülü öğrenciler toplandıklarında çoğu zaman cemil hoca’ya dertlerini anlatırlardı. yanlış anlaşılmasın dili, dini, ırkı, mezhebi kim olursa olsun cemil hoca her zaman kucak açardı öğrencilerine.

dersleri çok iyi olan bir öğrenci değildim. buna rağmen hangi günler hatırlamıyorum sabah 08-08.30 arasında dahiliye amfisinde sabah toplantısı olurdu. zorunlu değildi, en fazla 30 asistan ve 10 hoca dersek 40 kişi olması gerekirken , bazı zamanlar koskoca amfi taşardı, oturacak yer olmazdı. çünkü o kadar çok şey konuşulurdu ; hem hekimlik hakkında hem de tıp hakkında. orda o kadar hocamız olmasına rağmen cemil hoca konuştuğu zaman çıt çıkmazdı koca salonda. çünkü o an topun kime geleceği belli olmaz ve herkes kendi bilgi seviyesine göre cemil hoca’dan gelecek topu beklerdi. çapa demek, genel dahiliye demekti. genel dahiliye demek cemil hoca demekti

tam gün yasa tasarısıyla çoğu hoca özel muayene yada özel hastanelerin yolunu tutmuştu. enkaz haline dönmüş, gittikçe kan kaybeden türkiye’nin en köklü tıp fakültesinde kimsenin kalmak için nedeni yoktu. kimse gelecek nesiller için öğrenci yetiştirme amacında değilken, gemiyi terk etmeyenlerin başında geliyordu cemil hoca. öğrencileri ünvanlar almış, özel hastanelerde eğitim vermeden sadece hasta memnuniyeti üzerine çalışırken, cemil hoca depremde ilk yıkılacak binalardan birinde gelecek nesillere “hekim” yetiştirmekle uğraşıyordu. o yüzdendir ki türkiye’nin heryerine dağılmış on binlerce doktorun, dolaylı olarak yüzbinlerce hatta milyonlarca hastaya dokundu cemil hoca.
    sonsuzluk böyle kazanılıyor. hoşça kal cemil hocam.
  • sans klinik kavramının (fr. sens clinique)(tr.klinik sezgi,duyumsama) piri, adeta hipokrat'ın çapa genel dahiliye servisi'nde dolaşan ruhu. hastalarını hem tedavi hem teselli eden,öğrencilerine hiçbir yerde bulamayacakları tecrübeleri aktaran, tıpta holistik bakış açısına sahip bir hekim,bir çapa efsanesi.
  • ıstanbul tıp fakultesinin onde gelen dahiliye hocalarindan. saglik durumuyla ilgili endise verici haberler var ne yazik ki!

edit: herkese "merhaba"sini ilettigi videosu, bu sabahin tek iyi haberiydi. hastaliga yakalanmis olmasi ne kadar endise verdiyse, iyilesme surecinde olmasi da bir o kadar umut verdi.

edit 2: uzgunum... gunlerdir guzel bir haber alma umuduyla bekliyorduk. sepsis olmasa toparlayabilir miydi?!
    sabir diliyorum ailesi, ogrencileri ve tum sevenlerine.
  • istisnasız herkesin çok sevdiği hoca. malum virüse yakalandığına, entübe olduğuna dair söylenti var umarım yalandır. umarım hepsinin üstesinden gelir.
    edit : durumu iyi görünüyor. çok geçmiş olsun.
    https://twitter.com/…tatus/1239639168034254850?s=08
    edit 2 ; bu video kötüleşmeden önce çekilmiş. bundan sonra entübe olmuş şu an biraz daha toparlamış ama hala entübe imiş.
    edit 3 : gidişat kötü. sepsis ilerlemiş. allah yardımcısı olsun.

hesabın var mı? giriş yap