şükela:  tümü | bugün
 • açık hava tiyatrosu,
  çiftehavuzlarda bir cadde ismi
  1800 lü yılların sonunda paris'de eğitim görmüş olan bir doktordur, cemil topuzlu paşa..
 • 20. yuzyilin baslarinda istanbul'un belediye baskanligini* da yapmistir bu zat-i muhterem..
 • türkiye'ye modern cerrahi alet ve uygulamalarını getirmiş doktor. istanbul'da birçok yer onun zamanında ağaçlandırıldı. sanat'a destek verdi.

  http://patofizyoloji.blogspot.com/…l-sehremini.html

  http://tr.wikipedia.org/…elediye_başkanları_listesi
 • birinci balkan savasi sirasinda istanbul belediye baskanligini yapmis olan operator doktor.
 • kadınların gülhane parkına girmesine izin vererek muhafazakar çevrelerin tepkisini toplamışmış. vay be.
 • ittihat ve terakki'nin topuzlu cemil'i iken cumhuriyet döneminin cemil topuzlu beyfendisi olmustur. abdülhamit zamaninda saray cerrahligi da yapmistir. birinci dünya harbi zamanini yurt disinda gecirenlerden kendisi ayrica. o sirada cenevre'de yasamis. istanbul'a dönünce (1919)istanbul belediye baskanligi, ve damat ferit pasa kabinesinin nafia nazirligini yapti. bakanligi sonrasinda bir kovusturma ohtimali ortaya cikinca fransa'ya gitti ve 1924'de türkiye'ye döndü. ali osman zamaninda siyaseten aktif iken cumhuriyet döneminde sadece kendi meslegi ile ilgilenmistir.
 • bir rivayete göre dünya üzerinde röntgen cihazının, daha doğrusu bugünkü röntgen uygulamalarına ışık tutan x-ray kullanımının ilk olarak görüldüğü yer olan türk topraklarına bu uygulamayı getiren doktordur.
 • tıbbiye'deki eğitim görevleri haricinde:
  zeynep kamil hastanesi'ni ilk özel hastane olarak hizmete açmıştır.
  şişli etfal hastanesi'nde çalışmıştır.
  ii. abdülhamid'e cerrahlık yapmıştır.
  bugünkü anlamda tıp fakültesi'nin kuruluşunun öncülerindendir.
  biri balkan harbi diğeri milli mücadele dönemlerinde olmak üzere iki kere şehreminliği yapmıştır.
  damat ferit paşa hükümetinde nafia nazırlığı yapmıştır.
  tüm bu kariyerin içine bir çok istifayı da sığdırmıştır.

  hatıralarında belediye başkanlığı sırasında istanbul'daki köpekleri imha ettirdiğini, dilencileri kamyonlara bindirip toplatıp darülaceye tıktığını da anlatmaktadır.
 • ülkenin birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı gibi zor zamanlarında arazi olup avrupaya kaçmış, işler yoluna girince de şöyle büyük hekimim böyle kudretli belediye başkanıyım diye böbürlenerek ortalarda dolaşmış adam. mustafa kemal'in ve türk halkının çanakkale'de hayatını ortaya koyduğu dönemde beyimiz cenevre'de sosyete partilerinde bıyık şov yapıyordu muhtemelen. damat ferit hükümetinin de bakanlarından. en ironik tarafı da öldü diye adının harbiye açık hava tiyatrosu gibi bir yere verilmiş olmasıdır, ulan adam doktor bari git bi hastaneye ver. adnan menderes hükümeti tarafından da çok sevilirmiş demekki. ya da tiyatroya bi düşmanlıkları varmış adamların diyeceğim ama, bunu zaten ağızlarından köpükler saçarak dillendiriyorlar.

  özet: bugün yaşasa akp'den belediye başkanı olurdu.