şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen 90 doğumludur.
 • popüler kültürü çok güzel sömürmüş yazar. sen al liselilerin yeni trendi illuminatiyi kap, internetten araştır araştır yaz altına liselilerin çok sevdiği inci sözlük imzasını at, on milyonu aşkın görüntülenme alan bir blogun olsun, kimliğini ifşa etme ki millet merak etsin. takdir edilesi.

  mantıklı cevaplar üzerine edit: türkiyede illuminatiyi liselilerin trendi yaptı denebilir. (çoğu inci sözlükten başka bir şey okumuyor ne de olsa.) ama liseliler sadece türkiyede olmadığı için yukarıdaki laf da yanlış değildir. şaka bir yana bütün bu illuminati olayları japonya depreminden sonra meşhur oldu, tek blogla olacak iş değil, ondan önce bir ton komplo teorisi vardı yahudi soykırımı yoktur, hitler yahudiydi, amerikayı illuminaticiler kurdu falan fisman.

  edit: kendini "incici" diye takdim eden değerli ergen kardeşlerim tarafından "evde taşağını sıvazlıyor" ilan edilmişim. söz konusu arkadaşın sitesindeki görüntülenme sayısına bakarsak kimin evde yan gelip işsizlikten zamanını komplo teorisi okuyarak "aydınlandığını" görebilirsiniz.
 • nam-ı diğer michael sikkofield.
 • karagümrük'lüdür ve adamdır aq
 • cemre demirel'i herkes istediği gibi eleştirebilir. ama bloğunu ilk açtığı zamandan şu ana kadar ilerleme katetmediğini söylemek, hep aynı çizgide gittiğini söylemek avanaklıktır. michael sikkofield başlığında görüleceği gibi çoğunluk kendisine sallamış ama onun yazdığı son dönem yazılarını eskileriyle bir tutup değerlendirenler onun tespitlerinin öneminide gözardı ediyorlar. mesela tasavvuf meselesi islam'da vardır yoktur orası tartışılır fakat tasavvufun şu ana kadar varolup gelmesi islam dünyasının pasifize olmasında en büyük etkenlerden biridir bunda sonuna kadar haklıdır. belki ilk başlarda oldukça havada kalan "illuminati dünyayı yönetiyor ehi oheou" tarzı şeyler yazıyordu ama son dönem yazılarına bakınca geniş sermayeye sahip olan bazı elit kimselerin ne kadar güçlü olduğunu ve kapitalizm çarkının insana neler yaptırabileceği konusunda eskiye nazaran daha tutarlı araştırmalara girmesi onun pekte haksız olmadığını gösteriyor.

  ya da onun kendine has üslubuyla kendi varoluş sorununu dile getirmesi yazdıklarıyla içimizden birisi olması onun bütün yazılarında birer parça bizimde duygularımıza tercüman olması onu gündemde tutup eskit(e)miyor. linç kültürünü bir kenarı bırakıp herkesin yazdıklarını bence bir miktar okuması gerekir.
 • (bkz: bir başka din tasavvuf) diye bir kitap cikarmis.
 • (bkz: #69510018)
 • onun kadar okumamış olsam da;

  şehadet ve savaş; (kimin şehit olduğunu ve savaş gayesini allah'ın değerlendirebileceği)

  tebliğ olmadan sorumluluğun olup olmadığı hususunda kararın allah'a ait olduğu (12 yaşındaydım din kültürü öğretmenime "bir hintli, içinde bulunduğu toplum koşullarına göre yetişmişken ama "çok iyi" bir insan iken onu "cehennemlik" ilan etmek bizim hakkımız mı? ya da latin amerika' nın alakasız ülkelerine islam hiç tebliğ olmamış ve adamlar okuma yazma bile bilmiyor, allah bunlarda iyi olanları neden cehennemine alsın?" diye sorduğumda. cevap alamamıştım.)

  sırf "müslüman" diye, "kötü" birine cennetin garanti olmadığı

  gibi hususlarda her söylediğinin altına imza atarım.
  akıllı çocuk.
 • temiz kalpli, potansiyel sahibi bir kardeş. uzun zamandır yazışma imkanım olmadı kendisiyle.

  belli sebeplerden ötürü fazlasıyla odaklandığı konular, fikirler, çerçeveler var. zamanla onlardan sıyrılıp odaklarını dağıttığında bambaşka olacak.

  burada kendisini bazen haklı bazen haksız eleştirenlerden şu bağlamda ayrılıyor. gerçekliğe bakışında hakiki bir açlık var. an be an kendisini de bir kenara koyup paylıyor. fikriyle bağı müstehcen bir şekilde samimi. yeterli mi, elbet değil. ama daha yaşı genç. samimiyetinden şüphem yok. hayat şartları onu yavaşlattığında kendini de şöyle bir yavaşlatıp başka mecralara da bir bakması lazım. ki baktığını da biliyorum.

  yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi bir değişimden geçiyor. normal şartlarda komplo teorisyeni etiketi yapışmış ya da kaybedenliğiyle kazanma peşinde olan cevvali anında anlarım. bu arkadaş sizden, benden daha samimi ve daha potansiyel sahibi, yürekli bir arkadaş. sadece biraz daha hayatla harmanlanıp, mecraları, sanatla sepetle, ekonomiyle, aktüaliteyle ilişkiyi genişletip, biraz daha kaşarlanması lazım. ondan sonra göreceğiz onu.