şükela:  tümü | bugün
 • son kitabının adı ''kürt mutfak kültürü ve kürt yemekleri''. kitabında kürt atasozleri diye bi bolum var. kürt mutfagını ve yemek tariflerini türkçe ve kürtçe anlatmış. bugday başagından, su orucundan ve daha büsürü seyden bahsetmis. degişik bir kitap, tatlı yiyelim tatlı konusalım demis bi de bender.
 • yazdığı eserlerde m.ö. 3000'lerden m.ö. 500'lere kadar kürtler'e guti, kurti, kassit, subari, mitani, khaldi, muşki, nayri, kardu, med gibi devletler kurduran zerdüştü ve nuh u kürt peygamberi yapan, tekerleğin ve yazının icadını kürtlere mal eden, babek isyanını kürt dini hareketi olarak yorumlayan araştırmacı !!!!

  yeni çalışmalarında babil kulesini ve mısır piramitlerini kürtler yaptı, amerikayı kürtler keşfetti, aya ilk ayak basan neil armstrong şırnaklı bir kürttür, sanayi devrimi kürdistanda başlamıştır gibi tezler ortaya koyması olasıdır
 • abdulhaluk çay'ın ve namık kemal zeybekin kürt versiyonu.

  kürt mitolojisi adlı eserinde hz.adem ve hz. havva'nın mezopotamya'da van golu sahilinde yasadıgını iddia etmektedir ve dolayısıyla hayatın burada basladıgını savunmaktadır.

  (bkz: ifrat ve tefrit)
 • okuyucu üstünde yoğun etkisi olan bir yazardır. kitaplarını okuduktan sonra onca okuduğum tarih kitabı seyrettiğim belgeseller yanlış mı diye sordurtur.
  iyi bir okuru olarak kendisinden blhassa araştırmasını ve mutlaka yazmasını istediğim bazı konular var

  -fikir ve eylemleriyle reforma yol açan kürt din adamları (almanyada muhkim olanlar kişisel tercih sebebidir.)

  -rönesansın ünlü kürt mimarları,ressamları heykeltraşları ve tüm sanatçıları.

  -eski atinada isim yapmş kürt filozoflar

  -magna carta nın kürt demokratikleşme hareketi üstündeki etkisi ve önemi (yurtsuz john da kürt olabilir)

  -lidya kral yolu, ipek yolu, baharat yolu gibi ticaret güzergahlarında görev yapmış kürt dolmuşçular

  ek olarak : ey history channel ve discovery channel sorumluları. sözüm size. çığlığımı duyun. yıllardır imkanım el verdiği şekilde yazılı ve görsel eserlerinizi ilgiyle takip eden biriyim. bize anlattığınız onca şey yanlış mıydı?. hiç cemşid bender okudunuz mu ?

  ek 2 : yeni zelanda nın yerli halkı olan maorilerin uzay çalışmaları ile ilgili bir kitap yazsam ben de araştırmacı-yazar sayılırmıyım ?
 • gerçek adı mehdi halıcı'dır.

  halıcı, "çingenelerin avukatı" olarak tanınırmış. 1927 yılında konya'da doğmuş. herhalde sürgün kürtlerden. 1950 yılında istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ni bitirmiş. 1958 yılında norveç'e giderek kooperatifçilik ihtisası yapıp gelmiş. sonra da avukatlık.

  1988'de izmir'e yerleşmiş. orada da öldü zaten. yazarlığa kardeşi feyzi halıcı ile birlikte konya’da çıkardıkları çağrı dergisi ile başlamış. sonraki yıllarda cemşid bender adıyla kürt tarihi, dili, kültürü ve mitolojisi ile alevi kültürü üzerine bir çok kitaba imza atmış. biz de kendisini bu aşamada tanıdık zaten. tanıdık ama benimsedik mi, hayır. rahmetli çalışkandı, gayretliydi filan ama yazdıkları bilime takla attırıyordu. her x için "tarihte ilk x'i kürtler yapmıştı" minvalinde kürt-merkezci tezlerle dolu bu kitaplarını aydınlıkçılar (doğu perinçek diyeyim, bildin mi) yayınlardı. elbette bu onun ergenekoncu olduğunu göstermez. ama bugün türk milliyetçiliği konusunda mhp ile yarışan aydınlıkçı taifenin fırıldama kapasitesini pekala gösterir.
 • sürrealist kürt milliyetçisi.
 • "(...) sabri halıcı’nın oğullarından ikincisi avukat mehdi halıcı’dır.
  mehdi halıcı, hukuk fakültesi’nde öğrenciyken babasına yazdığı mektup risale-i nur’u çağrıştırdığı için hapis yattı. babası sabri halıcı da o zaman risale-i nur bulundurmaktan cezaevindeydi. mehdi halıcı ağabeyi feyzi halıcı gibi sıradan bir sağcı gibi yaşarken 1958 yılında norveç’e gitti. bu ülkede norveçli bir bayanla evlendi. (ismini ne yazık ki, tespit edemedim.) norveç’te kooperatifçilik ihtisası yaptı. devlet kurumlarında çalıştı.

  sonra ne olduysa mehdi halıcı kürtçü oldu. adını cemşid bender olarak değiştirdi. mehdi halıcı yani cemşid bender, güneş dil teorisi’ne benzer tezler ileri sürmeye başladı. insanlık tarihi kürt tarihi ile başlıyordu. atı evcilleştiren, tekerleği bulan, yazıyı keşfeden, kısaca tarihte keşfedilen ne varsa kürtler keşfetmişti. mehdi halıcı yani cemşid bender peygamber tarihi alanında da kürtlüğün katkısını sıralıyordu. bu kitaplardan biri ‘kürt tarihi ve uygarlığı’ idi. (ilk yayıncısı doğu perinçek’in yönetimindeki kaynak yayınları idi. şimdi kitaplarını berfin neşrediyor.) kürt ve alevi kültürünü harmanlayan türklük ve sünnilik karşıtı tezler üretti kitaplarında.

  mehdi halıcı, cemaat’le ilişkilerini duygusal anlamda hiç koparmadı. geçmişte avukatlıklarını üstlendi. risale-i nur’ları övdü. cenazesinin onlar tarafından kaldırılmasını istedi. onlar da öyle yaptı. (...)" kaynak
 • işin daha ilginci kürt milliyetçileri (bkz: kürtçü) tarafından sıkça kaynak belirtilmeksizin alıntılanır. aklı selim birçok kürt arkadaşım bile abi yenibir kitap okudum ve böyle böyleymiş biliyormusun? tarzında konuştuğuna şahidim.

  yıllarca bir halk,dil yok sayılırsa adamın biri de çıkar tekerleği de kürtler buldu, hz.xxx de kürttü? der mi der...