şükela:  tümü | bugün
  • her ateistin içine düştüğü arkaik durumdur. abdest alma işi "ben evde hallettim hocam" şeklinde çözülebilir. ama o namaz safında durulacak ve etrafa uyularak hareket edilecektir. namaza katılmayıp kenarda durmak daha travmatik sonuçlar doğurabilir.
  • kısa bir süre içinde bulunduğu topluluğa uyum sağlayan sempatik ateisttir.
  • toplumun dini konulardaki hoşgörü katsayısının düşüklüğünün kurbanı olmuş adam.
  • olen kisiye sevgi besleyip , saygi duymus ateisttir.

oldukten sonra anma bicimi geride kalanlarin inanclarina gore degil , olenin inanclarina gore yapilir..

benzeri bi durum hristiyan bir arkadasini kaybeden muslumanin , anma toreni icin kiliseye gitmesiyle de basina gelebilir..
  • yolsuzluklara çanak tutup destek veren müslümandan daha hayırlı bir işe imza atan kişidir.

en azından cenazesine gittiği kişiye olan saygısını gösteriyordur ve kimseye zararı yoktur.

(bkz: bizim ateistimiz sofrada besmele çeker)
  • cenazeye saygısı vardır. abdest alıp, namaz kılıp, dini imanı ağzından düşürmeyip dünyamızı sikenlerden daha zararlı değildir.
  • ölen zat'a olan ile birlikte külliyen yaşadığı topluma, ailesine, insana saygısının icabet ettirdiği ne ise o'na uygun davranan ateisttir.
  • fatiha okumayı bilir.

ölüye saygısı olmayanın, diriye hiç olmaz.
  • benimdir.
    daha bugün iki adet cenaze namazında saf tuttum. (aynı yerdeydiler)
    biri üst kat komşumun annesi diğeri ise mesai arkadaşımızın babası.
    gocunmadım. düşünmedim dünya-ahiret-tanrı-cehennem-cennet gibi şeyleri.
    ben ne yapıyorum, bu adamlar ne yapıyor sorularını sormadan.
    kayıpları için üzülen insanların yanında oldum sadece.
    elimden geldiğince defin işlemlerinden öncesinde ve sonrasında elimden geleni yapmaya çalıştım.
    üst kat komşumun misafirleri için evimi açtım.
    müslüman olan kişiler bunu yapmadılar belki ama yapıp yapmadıklarını kontrol etmeden sadece üzgün ailelerin yanında durdum.
    neticede bu mesele sevap-hayır kazanmakla ilgili değil insanlıkla ilgilidir.
    ben elimden geleni yaptım.

ha, abdestsiz olduğum için mevtanın gözünün açık gideceğini iddia edenler de var.
    (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • çocuklugunda yazın camiye de gitmiş ateisttir...