şükela:  tümü | bugün soru sor
  • olen kisiye sevgi besleyip , saygi duymus ateisttir.

oldukten sonra anma bicimi geride kalanlarin inanclarina gore degil , olenin inanclarina gore yapilir..

benzeri bi durum hristiyan bir arkadasini kaybeden muslumanin , anma toreni icin kiliseye gitmesiyle de basina gelebilir..
  • cenazeye saygısı vardır. abdest alıp, namaz kılıp, dini imanı ağzından düşürmeyip dünyamızı sikenlerden daha zararlı değildir.
  • benimdir.
    daha bugün iki adet cenaze namazında saf tuttum. (aynı yerdeydiler)
    biri üst kat komşumun annesi diğeri ise mesai arkadaşımızın babası.
    gocunmadım. düşünmedim dünya-ahiret-tanrı-cehennem-cennet gibi şeyleri.
    ben ne yapıyorum, bu adamlar ne yapıyor sorularını sormadan.
    kayıpları için üzülen insanların yanında oldum sadece.
    elimden geldiğince defin işlemlerinden öncesinde ve sonrasında elimden geleni yapmaya çalıştım.
    üst kat komşumun misafirleri için evimi açtım.
    müslüman olan kişiler bunu yapmadılar belki ama yapıp yapmadıklarını kontrol etmeden sadece üzgün ailelerin yanında durdum.
    neticede bu mesele sevap-hayır kazanmakla ilgili değil insanlıkla ilgilidir.
    ben elimden geleni yaptım.

ha, abdestsiz olduğum için mevtanın gözünün açık gideceğini iddia edenler de var.
    (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • din inancim yok, tanriyla da ilgilenmiyorum* ama;
    annem
    -benim cenazemde ilk sen namaz kilacaksin, vasiyetim bu,
    demis bulunduktan sonra birak dindar olmamayi, kolumu bacagimi koparsalar yine gidip o namazi kilarim. basimi sallayarak da kilmam, arapcasini okuyarak, anlayarak, onun adina hissedip inanarak kilarim.
    hayatta kendin icin yaptigin seyler kadar, deger verdigin baskalari icin yapacagin seyler de olacak kucuk sozlukcu.
    bunu ogren ve yargilama.
  • toplumun dini konulardaki hoşgörü katsayısının düşüklüğünün kurbanı olmuş adam.
  • kısa bir süre içinde bulunduğu topluluğa uyum sağlayan sempatik ateisttir.
  • ateistlerle sosyopatlar arasında ayrım yapamayan müslümanlar tarafından sorgulanabilecek bir durum.

"ölümden sonra bir şekilde yaşayacan, endişe etme canım" türü 5 yaşında çocuk kitabından fırlama hikayeleri mantıksız bulma ile, ölen bir yakınınızın/arkadaşınızın cenazesinde o kişiyle yaşadıklarını hatırlayarak vedalaşma arasında bir sebep sonuç ilişkisi yoktur.

hatta mantık çerçevesinde incelersek olayı, islam tarzı törenler gariptir. eğer islam'a gönülden inanıyorsan zaten ortalamada bir 20-50 yıl içerisinde öbür dünyada göreceksin kişiyi. ne diye ağlaşıyorsun ki?
    ateist için öyle mi ya? ölen kişi ile sonsuza kadar bir daha görüşemeyeceksin. tabii ki törene katılacaksın. tabii ki o ortamı ölmüş kişiyi seven insanlarla paylaşmak isteyeceksin.

bu açıdan bakarsan, "ateistler gizli gizli inanıyor"dan çok, "müslümanlar gizli gizli şüphe ediyor (ki bu kadar tören yapıyorlar.)" daha mantıklı. yersen.
  • her ateistin içine düştüğü arkaik durumdur. abdest alma işi "ben evde hallettim hocam" şeklinde çözülebilir. ama o namaz safında durulacak ve etrafa uyularak hareket edilecektir. namaza katılmayıp kenarda durmak daha travmatik sonuçlar doğurabilir.
  • ölüye saygısından içinde bulunmuş olabilme ihtimali vardır.

kendimden örnek verecek olursam eğer, bu tür durumlarda cemaatin en arkasında durmayı uygun buluyorum. saf tutmuyorum ve tabi ki namaza iştirak etmiyorum... sadece durup ölen kişi hakkında düşünüyorum o namaz bitene kadar.
  • selamın aleyküm diyen birine aleyküm selam diye karşılık veren ateist gibidir. formaliteden yapar.

yalandan yaşıyoruz zaten, iş görüşmesinde yalandan pozlar, eve gelen misafire yalandan şirin gözükmek gibi. siktiğimin dünyası doğal olmaya, içinden geldiği gibi yaşamana izin vermiyor ki.