şükela:  tümü | bugün
  • en çok class3 ortodonti vakalarında yapılan ameliyatlar bu sınıfa girer. ayrıca kist,tümör,travma tedavilerinde ve estetik amaçlarla da pek çok çene ameliyatı yapılmaktadır.
  • 1 sene önce geçirdiğim ameliyattır. çene bozukluğunuzu giderir, ancak süreç çok ama çok zordur. aynı anda ortodonti tedaviside görüyorsanız hele, bu işe başlamanızdan itibaren 2 seneyi çok rahat geçiremeyeceğinizi garanti edebilirim. ancak, sonuç beklediğinizin bile üstünde olabilir.
    neyse fazla ortodontiye girmeden, tecrübelerimi paylaşmak isterim.(çift çene ameliyatı geçirdim bu arada, ağzım kapanmıyodu)

en önemli aşama tabii ki de doktor seçme olayı. bi kere her estetik cerrah ya da diş doktorunun yapabildiği bi ameliyat değil. ve hataya açık bi ameliyat hiç diil, çenenizi kırıp normal formatına sokuyolar neticede. ameliyat(benimki en azından) 9 saat sürüyor ve 1 gece yoğun bakımda kalıyosunuz. 2 senenin en zor gecesini burda geçirdim ben.

diğer önemli olay yemek. zira 6 hafta kadar alt ve üst dişlerim birbirine bağlı olduğundan yemek yeme olayı yemek içme olayına dönüşmüştü. bütün besinler en sıvı ve pürüzsüz şekilde hazırlanıyodu (blendır ve süzgeç sağolsun). ilk başlarda hangisinin çorba, hangisinin ana yemek olduğunu soruyodum ama son günlerde hepsinin tadı aynı gelmeye başlamıştı. ve bu süreçte yemek olayınız ve kilo kaybetmemeniz çok önemli. sık sık bişiler yemelisiniz, pardon içmelisiniz. bir de ben hergün içinde bütün besinleri barındıran sütlerden içiyodum (bkz: ensure), hem kalorisi fazla hem de ayrıca vitamin hapı almanıza gerek yok. hap demişken, bu süreçte aldığınız bütün haplar ezilip dövilerek toz formatına getirildikten sonra meyve suyuyla karıştırılıyodu, ben de öyle içiyodum.

haftada 1 kere ortodostime gidiyordum, ve alt-üst dişlerimi birbirine bağlayan lastiklerimi değiştiriyordu. ağzımdaki lastikleri çıkardığında yaklaşık 1 saat yenisini takmıyordu ve bende böylece gerçekten yemek yiyebiliyordum. gerçekten yemek derken aklınıza beef stragonof gelmesin. bi kere insan 1 hafta bişey çiğnemeyince, çene kaslarınız çalışmayı unutuyo. yapabildiğiniz tek hareket ağzınızı kapatıp açmak. onda da ağzınızı çok fazla açamıyosunuz, kaşığın içindeki yemeği ağzınıza boşaltabiliyosunuz diyelim. böyle anlatınca çok zevkli gelmiyo ama bu süreçte dört gözle beklediğiniz haftalık ritüeliniz oluyo.

onun dışında ağzınız kilitliyken (hep bu tabiri kullandım ben) sürekli olarak dudaklarınızla egzersiz yapmanız gerek. ama ameliyatınızın ilk günleri değil. zaten ben, ameliyattan 1 hafta sonrasına kadar yazarak derdimi anlatıyodum. biraz biraz konuşmaya başlayınca yapmaya başladım.

diğer bir önemli aşama da aile-arkadaş desteği.anormal yüzünüz şişiyo, ben ilk kendimi aynada gördüğümde üstüme alınmamıştım o kadar şişiyo. ve çok çirkin bişeye dönüşüyosunuz. işte arkadaşlarınızın devreye girdiği yer.. zira ben yakın çevreme kesinlikle kimseyi görmek istemediğimi söylemiştim ve fakat beni kimse dinlememiş, dahası hiç yalnız bırakmamışlardı. hiçbiri de iğrenç görünüyosun noooldu sanaaaa dememişti. yani mümkünse densiz ve dandun konuşan arkadaşlarınıza söylemeyin.

şimdi ki durumum ise şöyle, şu anda ağzımı kapatabiliyorum, yemek yemem, konuşmam rahatladı. pişman diilim yani :)
  • sonu -ktomi olarak biten türünün tüm hatunlarca yapılması çok hayırlı olabilecek biçki dikiş faaliyeti.
  • iolenea sana ulaşabılcegım bı adres verebılırmısın konu ile ilgili
  • bundan on yıl kadar önce kuzenim olmuştu bu ameliyatı. ailece çeneleri çok öndeydi, çılgın korsan jack gibi o yüzden ameliyat olmuştu. ziyarete gittiğimizi hatırlıyorum evlerine, kızcağızın ağzını zikzak lastiklerle kapatmışlardı. hiçbir şey yiyemiyordu -sadece çorba içiyordu ağzındaki daracık aralıktan- , derdini yazarak anlatıyordu. bir buçuk ayda sekiz kilo kaybetmişti. şimdi arkadaşım olacak bu ameliyatı, yine aklıma geldi o ziyaret. çok nahoş bir şeydi kısacası, kimsenin yaşamasını istemem bunu. olacak herkese de kolaylıklar dilerim.
  • türkiye'nin başına musallat olan zürafa kılıklı yalancı hırsız katilin ihtiyacı olan cerrahi müdahale.

.
  • 5 gün önce çift çene ameliyatı adı altında geçirdiğim operasyondur kendisi.

ameliyattan önce kendimi korkutmamak maksadı ile ne internetten ne de sağdan soldan bilgi toplamadım ama herkes benim gibi düşünmeyebilir diye tecrübelerimi yazmak istiyorum.

süreç aslında 4 sene önce ilk kez tellerimi takmamla başladı, 2 yıllık tel tedavisi sonrası bu ameliyatı olacaktım ama çok zor bir ameliyat olmasından dolayı vazgeçip telleri çıkarttım.

ardından yaklaşık 7 ay önce tekrardan 3 ayda bir kontrole gittiğim ortodontistimle beraber ameliyatı olmaya karar verdim ve 2. tel tedavime başladım. tel tedavisinin maksadı sizin dişlerinizi ameliyattan sonraki çene pozisyonunuza göre ayarlamak, o yüzden tel tedavisi olmadan bu iş olmuyor.

9 şubat günü sabah 8'de ameliyata alındım, benim için en zorlu süreç, ameliyata hazırlanma odasında soyunmamla, uyutulmam arasındaki süreç oldu, ciddi manada korktum. burada doktor faktörü çok önemli, doktoruma çok güvendiğim için ameliyat odasında onu görür görmez rahatladım ve kendimi anestezistin kollarına bırakıp uykuya daldım,

narkozun etkisine girdikten sonra ve uyumadan önce ağzımdan çıkan son sözler şunlar olmuş; ''kendimi türk doktorlarına emanet ediyorum''

ameliyat yaklaşık 6 saat sürdü, odaya çıkartıldığımda saat 15 olmuştu bile. şimdi şöyle ki bu ameliyat sonra 5-10 yıl içerisinde çok ilerledi, ayrıca doktorunuz da ciddi manada önemli çünkü hata kabul etmeyen bir ameliyat, yıllar önce insanların dudaklarını dikme durumuna bile geliyorlarmış konuşmasınlar, çenelerini hareket ettirmesinler diye, ama ben odama alınıp narkozun etkisinden çıkmaya başlayınca yarım yamalak da olsa konuşmaya başladım, insanlar beni anlamasa da konuştum hahah.

ameliyat olduğum günün gecesinde çorba ve hoşaf içebilecek durumdaydım, tek sıkıntı dudaklarınızı hissetmiyorsunuz ve yemek dökülebiliyor.

yüksek miktarda ağrı kesici alıyorsunuz damardan, 2 gece kaldım hastanede ve pek ağrılı bir süreç değildi. ameliyathanede 7 saat yatmamdan mütevellit götümde büyük bir ağrı vardı, en büyük problem buydu diyebilirim.

ameliyat olduğum günün gecesi yürüyebiliyordum, tabi ki babamın yardımı ile, 2 gece hastanede geçirdikten sonra taburcu oldum ve eve geçtim. 3 gündür yataktayım, en zor işlerden biri ağız temizliği, gargaranızı, diş fırçalamanızı sakın aksatmayın 1 hafta sonra çirkin bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz, zor da olsa yapın.

ağzımda 3 tane lastik var şuanda, o da ayrı bir sıkıntı, bir tanesini yemek yerken çıkartıyorum sonra geri takıyorum. çorba, hoşaf, yoğurt, puding, püre tarzı şeyler yiyorum şuanda.

yaklaşık 4 sene önce olup bitirmem gereken gecikmeli bir ameliyat oldu ama iyi ki karar verip bıçak altına yatmışım, dişlerimin pozisyonlarının farklarını hissediyorum ve büyük kolaylık olacak ileriki yaşamım için.

henüz 5 gün oldu, ciddi bir sıkıntı dediğim gibi yaşamadım, ağrı kesici hap ve antibiyotik kullanıyorum gün aşırı, aç kalmamaya çalışıyorum, temizlik önemli, dayanılmayacak bir ağrı yok. gelişmeleri sizlerle paylaşırım.

ameliyatı düşünenler ama tereddütleri olanlara sözüm, eğer sizinle ilk 1 hafta ilgilenebilecek bir yakınınız varsa, başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak, 7 saat fazladan uyuyup biraz az yemek yiyeceksiniz o kadar.
  • 5 sene önce olduğum ve sonuçtan oldukça memnun kaldığım hem estetik hem de işlevsel olarak insanın hayatını oldukça değiştiren ameliyattir.
    bu ameliyat uzun bir ortodontik tedavinin sonucunda gerçekleştirilir, kişinin ortodontik tedavisi bittikten sonra ameliyata hazır hale gelir.
    başlangıç aşamasında bu ameliyati yapabilecek iyi bir doktor ve ortodontist bulunması gerekir. doktor seciminiz iyi olursa süreç sizin için daha kolay geçecektir.
    ben üniversite hastanesinde oldum bütün tedavilerimi,maliyet açısından baktığımız da özel klinikler ortalama 5 ila 10 bin tl arasında tel takıyor. diş hekimliği fakülteleri de hasta kabul ediyor fakat sıra çok olduğu için beklemeniz gerekebilir.
    ameliyatı cene cerrahlar ya da plastik cerrahlar yapabiliyor.
    plastik cerrahiye ameliyat oldum ve sonuçtan memnun kaldım, zaten her plastik cerrah bu ameliyati yapamaz özel eğitim almış olmasi gerekir. ıyi bir araştırma yaparsanız plastik cerrahlarin da bu alanda başarılı işler yapabildiğini görebilirsiniz.
    ameliyat ve daha sonrası benim açımdan zor geçti. ameliyatim 7 saat sürmüştü. iki gece yoğun bakımda yattim. normalde bir gece kalınıyor ama ben iki gece kalmıştım.
    yanınıza kalem kağıt almayı ihmal etmeyin çünkü bir süre konusamayacaksiniz. derdinizi sadece yazarak anlatabiliyorsunuz.
    ıyileşene kadar katı yiyecekler yenilmiyor. çorba, yoğurt, ayran, muhallebi gibi sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenebiliyorsunuz.
    şişlik ve morluklarin çabuk inmesi için buzdan faydalanabilirsiniz.
    bunun dışında hastaneye giderken yanınızda mutlaka makas götürün.
    sonuç olarak; zor ve sabır isteyen bir süreç. fakat kesinlikle çektiğiniz bütün sıkıntılara değiyor hem estetik olarak hem de işlevsel olarak hayatınız büyük oranda değişiyor.
  • ameliyatı 4 sene önce olmuş biri olarak (hem üst , hem alt çene) yardım edebileceğim konu.

üst damağımda darlık vardı benim. ufakken uzaylı gibi gezmeyeyim diye ailem sonra hallederiz demiş. bu yüzden ağzım kapanmıyordu. üst dişlerim alt dişlerimin arkasında kalıyordu. ve ay yüz dediğimiz çene yapısına sahip oluyordunuz. alt dudak biraz önde. üst çenem üç yerden kesildi genişletildi ve öne alındı. alt çenem de geriye. ameliyat 7 saat sürdü.

- 10 gün pipetle beslenip konuşamayacaksınız
    - 25-30. güne geldiğinizde hafiften püre yiyeceksiniz.
    - 30 gün katı ile beslenmicem , kesin kilo veririm diyorsanız yanılıyorsunuz. öyle olmuyor.
    - sonucu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. bazıları " bu ben miyim " diyebilir.
    - çiğnemek nedir öğreneceksiniz. çünkü ben daha önce istemeyerek olsa da çiğneyemiyordum pek fazla. bu da mide sağlığınıza ve kilonuza iyi gelecek.
    - evet , bir çene ameliyatının bu kadar faydası var.