şükela:  tümü | bugün
 • bir 20'lik diş yaş problemi üzerine gittiğim dişcinin "bu bizi aşar, çene cerrahına gidicen sen" demesiyle hayatıma giren kavram..

  durumun vehametini anlattığım tüm eş dosttan "ulan ne trajikleştirdin olayı be, çene'nin cerrahı mı olurmuş" tepkisi alınca, bi süre önce bana bu meslekten bahseden dişçinin kolpacı olabileceğini düşünmüştüm..

  ama aha baktım, sözlükte de yer bulmuş.. çene probleminden sonra bir de vicdan azabı hasıl oldu bünyeye iyi mi..
 • diş hekimliği fakültesinde tıp eğitimi almış, cerrahi müdahele yetkisine sahip diş sağlığı uzmanı.
 • sabahtan aksama kadar,hastalari bir yandan kesip bir yandan dikmekle ugrasan ve bunu minicik bir agzin içinde koca bir dille güreserek yapan insanlar grubudur.pek sikintilidir,kimse yaninizdan mutlu ayrilmaz..
 • yirmilik dis problemi derdinden kurtaran mucizevi insanlar toplulugu.
 • (bkz: hayatımın amacı)

  ayrıca bildiğim kadarıyla bu konuda türkiyenin en iyileri ankara üniversitesi diş hekimliği fakültesindedir.
 • adamı quagmire'a benzetebilme yetileri var
  ve uf ulan evet (bkz: yirmi yas disi)
 • eğer söz konusu 20 yaş dişi ise kesinlikle diş hekimine uğramadan direkt gidilmesi gereken uzman kişi. diş hekiminin uğraşacağı sürenin 1/5 daha az süresinde bu dertten kurtulmak mümkündür efenim.

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • çene eklemi problemleri nedeniyle cerrahi açıdan başvurmayacağınız kişidir. başvurulacak yer branş plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi branşıdır. aksi takdirde yüzün mimik kaslarını oynatan siniri elinize alıp ömür boyu felçli gezme olasılığınız yüksektir.

  (bkz: kendisini maksillofasiyal cerrah sanan çene cerrahı)
 • cene cerrahlari, agiz boslugu, disler, cene kemikleri ve yuzdeki komsu dokularin cerrahi islemlerini gerceklestiriler. bu cerrahi mudahalelerin baslicalari; tumor ve kist ameliyatlari, cene kiriklari, dis cekimi, gomuk dis ameliyatlari, implant cerrahisi, zorlu dis cekimleri, endodontik cerrahi, agiz ici-agiz disi abse tedavisi, ortodontik ameliyatlar, rekonstruktif cene-yuz cerrahisi, cene eklemi hastaliklari tedavisi ve cerrahisi, agiz hastaliklari teshis ve tedavileri, laser cerrahisi, yuz agrilari gibi hastaliklarda, pratisyen dishekimlerinden daha kapsamli bilgiye sahip olduklari icin tedaviyi planlama ve sagaltimda esas faktordurler. cene cerrahlari, hastaneler veya serbest muayenehanelerde ameliyathane kosullarinda; lokal anestezi veya genel anestezi ile calisirlar. pratisyen dis hekimlerinin cozemedigi tum agiz hastaliklari agiz, dis, cene hastaliklari ve cerrahisi uzmanlarina gonderilirler.