şükela:  tümü | bugün
 • ---çenedeki sivilcelerin nedenleri:

  alın ve çene, yüzün t bölgesi olarak adlandırılan kısmında yer aldığı için,en çok sivilce çıkan yerlerdir. bu bölgede gözeneklerin tıkanarak sivilceye yol açabileceği daha çok gözenek vardır. çenedeki sivilcelerin bazı nedenleri şunlardır:

  ---hormonsal dengesizlikler:
  hormonal dengesizlikler vücutta köklü değişikliklere yol açarak, çenedeki sivilcelerin başlıca nedenlerinden birini oluştururlar. özellikle kadınların adet döneminde hormonlarının değişmesiyle, çene dahil vücudun çeşitli yerlerinde sivilceler ortaya çıkar. stres de hormonal değişikliklere ve sivilce oluşumuna sebep olan bir faktördür.

  ---yanlış beslenme:
  yağlı, baharatlı ve işlenmiş gıdalardan oluşan bir beslenme,vücuttaki asidik bir ortam oluşturarak sıcaklığın artmasına ve dolayısıyla sivilcelere yol açar.

  ---çevresel değişiklikler:
  çevredeki kirler ve kimyasal maddeler gözenekleri tıkayarak yağın içeriye hapsolmasına neden olur. bu da çene ve sırtta sivilceleri beraberinde getirir.

  ---diğer etkenler:
  kötü bir sindirim sistemi, toksin ve kirlerin vücuttan atılamamasına sebep olarak sivilce oluşumuna zemin hazırlar. düzenli temizlik alışkanlığına sahip olmamak da, çenede sivilce çıkmasında önemli bir etkendir.

  ---çenedeki sivilce için hangi doktora gitmeli?

  çenedeki sivilceler şayet tedavi edilmeden bırakılırlarsa, görünüşünüzün kötüleşmesine sebep olurlar. aşağıda evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri yer almaktadır. size tavsiyemiz çenede sivilce problemi ile sık karşılaşıyorsanız bir cildiye uzmanına görününün. doktorunuz durumun ciddiyetine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

  ---çenedeki sivilcenin geçmesi için ne yapmalı?

  ---buhar yöntemi:
  buhar, ciltteki kiri, ölü hücreleri ve tedavi edilmeden bırakılan irin dolu beyaz noktaları ortadan kaldıran bir yöntemdir. gözenekleri açarak bir pamukla yüzünüzü temizlemenizi kolaylaştırır. ocakta tencereye suyu koyup kaynatın ve başınızın üzerine havlu geçirerek bu sıcak suyu soluyun.

  ---karanfil:
  karanfil ya da karanfil yağı, çenedeki sivilceler için birebirdir. ayrıca kaynamış suyun içine kuru karanfil atıp suyunu da çıkartabilirsiniz. bu su soğuduktan sonra karanfili ezerek bir macun haline getirin ve 15-20dakika yüzünüze uyguladıktan sonra durulayın.

  ---yüzü yıkamak:
  kir ve ölü deri, gözeneklerinizi tıkayarak yağın birikmesine sebep olur ve sivilceler ortaya çıkar. yüzünüzü düzenli aralıklarla yıkamak sivilceyle mücadelede yardımcınız olacaktır.

  ---sandal ağacı tozu:
  sandal ağacı tozunu, yoğurt ile karıştırın. birkaç damla limon suyu da ekleyerek yüzünüze uygulayın. doğal yollarla çenenizdeki sivilcelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

  ---bal:
  balla çenenize masaj yaptıktan sonra balı 10-15 dk. yüzünüzde bekletin ve süt veya soğuk suyla durulayın. bal, cildinizi nemlendirecek ve çenedeki sivilcenizi iyileştirecektir.

  ---limon suyu:
  yüzünü, taze kesilmiş bir limon veya suyuyla ovarak çenenizdeki sivilceden doğal yollarla kurtulabilirsiniz.

  ---karbonat:
  limon suyu ve balı, toz karbonata ekleyerek karışımı yüzünüze uygulayın. kuruyunca su ile durulayın.

  ---domates:
  yüzünüze domates ile masaj yapmak size ölü deri ve sivilcelerden arınmış temiz bir cilt sağlayacaktır. kuruyunca su ile yıkayın.

  ---muz kabuğu:
  muz kabuğu ve yoğurt karışımını yüzünüze uygulayarak sivilce ve diğer cilt problemlerinden kurtulabilirsiniz.

  ---bol su içmek:
  vücudunuzu toksinlerden arındırmak ve temiz, sivilcesiz bir cilde sahip olmak için bol bol su tüketmelisiniz.
 • ayrıca efendim tıraş olurken fark edilmezlerse ortalığı kan gölüne çevirmektedirler.*
 • hormonal dengesizlik nedeniyle çıkanlar kendini çok belli eder.bunlar genelde kistik sivilcelerdir. ucu yoktur derinin altında çıkar dokundugunuz yerde sertlik ve şiddetli acı hissedersiniz.sürekli tekrarlar.bölge coğu zaman aynı gibidir.bunlar dısında regl oncesi, ergenlik, yağlı-baharatlı-yanlış beslenme gibi nedenlerle çıkanlar hormonal nedenlerle cıkanlara göre daha hafif geçer ve kısa süreli olur.
  önemli olan sebebini keşfetmek ve ona göre bir yöntem uygulamak. eğer vücudunuz bir besini tolere edemiyor bu nedenle çıkıyor ya da hormonal bir bozukluk nedeniyle çıkıyorsa tüm kozmetik ya da alternatif yöntemleri deneseniz de baş edemiyorsunuz. bu yüzden öncelikle nedenini öğrenin. tahlillerle başlayın ve elbetteki uzman doktorlara görüşün.