şükela:  tümü | bugün
  • aslen dile kramp girmesidir. taa boynun ortalarına (gırtlağın üst kısmı) kadar ilerler. rezil bir histir. dayak yemiş olmayı tercih eder insan.
  • bok gibi bir olaydır.allah yaşatmasın.herkeste de olmuyor sanırım.genelde esnerken olur.en sağlam adamı bile ağlatabilecek güçte bir acıdır.
  • çenenin altına atılan sıkı bir yumruk yardımıyla acısı geçirilebilen bir kramp türüdür. (yalnız milletin yanında yapmayın, kafayı yediğinizi düşünüyorlar)
  • insanı esnemekten korkar hale getirir.
  • agzi kafayi geriye atmadan esneme ya da kalin bir lokmayi isirma gibi nedenle biraz fazla acmaya kalkinca olan bir olay sanirim genelde, ya da benim basima böyle durumlarda geliyor. bir toplantida ayip olmasin diye kafayi hafif öne egerek caktirmadan esnerken ya da karsindakine kücük dilini göstermeden big mac isirmaya calisirken mesela.
  • soğuk havalarda daha çok yaşanır. ya da bana hep öyle rastlıyor bilemiyorum. öyle ayağa ya da bacağa giren kramp gibi bir şey değil bu. insana cidden büyük korku yaşatıyor. kilitlenip kalıyorsunuz. sanki hiç çözülmeyecek, öylece ölüp gidecekmişsiniz gibi geliyor bir an.
  • bu çok acı veren krampın kesin çözümü şudur.. bu krampın tam girmeye başladığı anda, hiç vakit kaybetmeden tavana bakar gibi kafanızı yukarı kadırın. çenenin altındaki boyunla birleşen kısmın mümkün olduğunca gerilmesini sağlayın.. kramp kaçıp gidecektir.. defalarce testedilip onaylandı..
  • şahsıma boğaz muayenesi sırasında illa ki olan şey. bir yandan ağzını patlayacakmış gibi açıp bir yandan da öğürmekle meşgulken kaslar sonunda isyan ediyor.
  • dün tüm elverişli şartlar biraraya geldikten sonra başıma gelen, acı veren, hatta öldüreyazan kramp çeşidi.

az kaldı lost izlerken öldü şeklinde bir habere başrol oyuncusu olacaktım. iş dönüşü biran evvel lost izlemek için apar topar bayat bir ekmekle sandviç yapılır. lost izlenmeye başlanır. gözler monitörden ayrılmadan kocaman bir lokma almak için ağız açılır. o an soğuktan gelmiş olmanın ve kafanın aşağıya doğru bakıyor olmasının da etkisiyle çenealtı kaslarına kramp girer. refleksif olarak insan kafasını arkaya doğru kanıttırıyor* zaten. ama ağızda kocaman bir lokma olunca bu şekilde nefes almak pek mümkün olmuyor. o yüzden ağızdaki lokmayı işaret parmağını ve baş parmağı ağza kıskaç şeklinde sokmak suretiyle çıkarmak gerekiyor. bu nasihatten haraketle hayatı kurtulan olursa haber versin de kurtardığım hayat hanesine bir çentik daha atayım.