şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: 12 eylul sonrası uygulanan idamlar)
  danışma meclisi döneminde idam edilmiştir..
 • devlet eli ile katledilmiş bir insandır.
 • bugün vefatının 34. sene-i devriyesidir. gönüllerimizde hala yaşamaktadır. bıraktığı dava emin ellerdedir. allah'ın rahmeti baktemur ağabey gibi idam sehpalarına gülerek gidenlerin üzerine olsun.
 • ülkücü olmasından mütevellit başlığı altında yalnızca birkaç giri bulunan, küçük yaşta idam edilen büyük dava adamı.
 • 18 mart 1982 tarihli cengiz baktemur hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine dair kanun tasarısı ve adalet komisyonu raporu’nde kendisi hakkında şu şekilde zabıt tutulmuştur;
  “mahkeme ve yargıtay ilamlarında da yazılı olduğu üzere ülkücü görüşe sahip sanığın cumhuriyet halk partisi doğanşehir gençlik kolları başkanı manifaturacı hasan doğan'ı görüş ayrılığı sebebiyle olaydan çok önceki tarihte öldürmeye karar verdiği ve yedek şarjörlü tabancası ile fırsat kollamaya başladığı ve hasan doğan'ın 20.2.1980 günü saat 18.15 sıralarında dükkânını kapatıp çıkmasını müteakip doğanşehir cumhuriyet caddesi üzerinde arkasından takip ederek şekerbank önünde arkadan ve yakın mesafeden 5 - 6 el ateş edip iki merminin sırtından girmesi ile öldürdüğü ve akabinde cadde üzerinde kaçmaya başladığı sırada kendisini takip eden emniyet mensuplarına ateş etmesine rağmen olayda kullandığı ekspertiz raporuyla belirlenen silahıyla birlikte yakalandığı dosya muhtevası ve yapılan tahkikatlarla anlaşılmıştır.”

  doğrudur belki bahsedildiği gibi idama yürüyerek gitmiştir lakin kendisi de bir insanı namertçe sayabileceğimiz şekilde arkadan yaklaşarak öldürmüştür. milliyetçilik demek karşıt görüşlü olduğun esnaf adama arkadan yaklaşıp 6 kurşun sıkmak değildir. zira kendisi de ifadelerinde ben onu öldürmesem, o beni öldürecekti diyerek suçunu inkar etmemiştir. ne olursa olsun, gencecik iki insan hayatlarının baharında kara toprağa gitmiştir. sağ-sol perspektifinde değil de bu açıdan düşünmek daha faydalı olacaktır.
 • kimi nasıl öldürdüğünün zerre önemi yoktur. idam cezası insanlık dışı bir uygulamadır. türkiye'de o dönemde görece daha hafif suçlardan asılan insanların olması ancak abdullah öcalan'ın asılamaması bende tarihsel/siyasal olaylardan bağımsız bir adaletsizlik hissi oluşturuyor. çok ağırıma gidiyor bu durum.