şükela:  tümü | bugün
 • cengiz han`i hepimiz taniriz
  ama su dizelerini cok az kisi bilir:

  bir civi kayboldugu icin bir nal kayboldu
  bir nal kayboldugu icin bir at kayboldu
  bir at kayboldugu icin bir atli kayboldu
  bir atli kayboldugu icin bir haber kayboldu
  bir haber kayboldugu icin bir savas kaybedildi
  ve bir savas kaybedildigi icin bir krallik yokoldu...
 • bide ghenghis khan diye oyun vardıki ne geceler ne gündüzler ne yiğitler heba oldu bu oyunu oynarkene..
 • azmetmis adam
 • asıl adı temuçin olan cengiz, yesukey adlı bir mogol beyinin oğludur..
 • garip bir $ekilde ibda c'nin deccal olarak tanımladığı moğol devlet* adamı..

  rusya'da,orta asya'da,doğu avrupa ve batı asya'da her ele geçirdiği $ehri teslim olsun ya da olmasın,halkıyla birlikte haritadan silen,genocide mimarı..cengiz han'ın ölümüyle gerileyen moğollar,belki de istemeden geriledikleri alanlarda(özellikle doğu avrupa ve volga nehri kıyılarında),kendilerinden yüz yıl sonra vikinglerin hakimiyet kurmasını sağlamı$lardır,lakin vikingler geldiğinde ruslar yeni yeni toparlanıyorlardı ve güçsüz durumdaki rusları kolayca ezemeyen vikingler doğu avrupa'dan trakya'ya inip constantinople'u da ku$atamazlar ve haraca bağlanmayıp zayıf dü$meyen bir doğu roma imparatorluğu 1453'te fethedilemezdi..böylece balkan sava$ı da olmazdı ve anneannemle dedem de yiği$ip yoğu$amaz idi,ben olmaz* idim..

  gene enteresan bir biçimde yüz türk büyüğü kitabında yer alıyor olması da komediden ba$ka bir$ey değildir,"moğol hakimiyeti esnasında türk adının esamesi mi okunuyormu$" diye sordurtur adama..
 • vakti zamaninda halki tarafindan pek sevilmemis de olsa simdilerde "bati"nin dayatmasi yüzünden halk
  kahramani secilen, bilimum mogolistan köselerine heykelleri yerlestirilen bi figür. (hadi bakiverin:kimligini bulamamis toplum, kimligini arayan toplum.)
 • barbar tanimina en iyi uyan hukumdarlardan...
  oldurdugu sivillerin ve yaktirdigi kutuphanelerin hesabi yooktur...
  (bkz: baybars)
 • dünyanın en buyuk imparatorluğunu kurmuş yavuz kişi, adı yanılmıyorsam "en iyi cins çelik" anlamına gelir.
 • almanya'nin disco dunyasina armagani super-kitsch bir grup. sanirim tschengis khan falan gibi yaziliyor. lorelei diye komik bir sarkilari var. almanya nire disco nire dedirtiyor insana.
 • cengiz han in iktidar hirsi akil almayacak boyutta siddetlidir. kendisi hayatta uc seyi hicbir zaman , hickimseyle paylasmazmis :

  iktidar , atlari ve kadinlari .

  cengiz han , babasi olup , yasamakta oldugu kavminden kovulduktan sonra , borcu ismindeki kan kardesi ile birlikte sifirdan , tirnaklari ile kaziyarak bir imparatorluk kurmustur.
  cengiz han in , kanunlari da dunyaca unludur. bunlara " yasa " der.
  yaptiklari katliamlar inanilmaz boyuttadir. ornegin , harzemsah imparatorlugu ile savaslar sirasinda , bu imparatorlugun bulundugu bir yerde dusmanlari oldurup , ust uste dizdiklerinde bu kilometrelerce uzaktan gorulebiliyormus ve kokusu cevredeki collere , daglara kadar yayiliyormus.
  savas taktikleri konusunda son derece usta ve zeki bir savascidir cengiz han .