şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü kırgız yazar cengiz aytmatov'un bir romanı. cengiz han'la ilgili - turancı geçinenlerin bile bilmediği - bir efsaneyle beraber kgb tarafından baskı ve işkence gören bir öğretmenin öyküsünü anlatır.
  "bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir... gider gelirdi... " (epigraf, açılış cümlesi)
 • cengiz han'a kusen bulut cengiz aytmatov'un gun olur asra bedel kitabindan cikarilmi$ 80-100 sayfalik bir bolumdur. kitaptan cikarilmasinin sebebi vakti zamaninin sovyetlerinden duyulan cekincedir. bu yuzden bu iki kitap beraber okunmali, oykunun geli$imi boyle takip edilmelidir. cok guzel bir eser olup manas destanindan alinmi$tir bu efsane.
 • aslinda gun olur asra bedel adli romanin icinde yer almasi gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bolumdur.fakat, on yil kadar once kaleme alinan o eserde kgb yi en carpici orneklerle en agir sekilde suclayan bu bolume izin verilmemistir.
  bu romaninda , gun olur asra bedelin kahramanlarindan biri olan ogretmen kuttubayev in nasil oldugunu anlatiyor.
 • kısa fakat etkileyici bir eserdir.sürükler,sanki anı ve o yılları yaşarsınız,sıcak cadırınızdasınız,önünüzde kımızlar ve dışarda esen deli rüzgar...
 • cengiz aytmatov'un belki de en anlamlı, en dokundurmalı kitabı.

  kitapta adeta rahatsız edici bir otorite bir güç var. birincisi kitabın adında da anlaşıldığı üzere cengiz han, ikincisi ise kgb. biri insanları kendine daha çok bağlamak, daha çok saygı duymak için en ufak bir saygısızlığı ölümle cezalandırırken; diğeri ise düzene karşı geleni ya da bir başka diyişle kendi saflarında olmayanı kafalarına göre sorgulayıp öldürtebiliyor. aynı bokun laciverti yani.
  mutlaka okunması gereken bir kitap. bir-iki saatte biter zaten. o iki saat de daha verimli geçirilemez zaten.
 • üniversitede okurken türk dili ı ve ıı derslerinde sorumlu tutulduğumuz kitap. kitaptan detay bir soru sormuştu pislik hoca.
 • ismi ne kadar güzelmiş diye okumaya başladığım roman. bozkirlarda bayrak işleyen kadinin cadirinda da, gözü yollarda pencereden bakan kadinin istasyon evinde de, sorgu treninde de bulunmuş gibiyim. bütün o yerleri gezdim geldim sanki.

  güzelliğinin yanında yarattığı farkindaliklariyla da ağır ve dolu roman, gramaji hafif olsa da. insan okurken bi yandan acı acı içinde olduğumuz şu durumları düşünüyor, hikaye o kadar tanıdık ki... suçunu bile bilmeden içerde tutulanlarin yakını yerine koyuyor kendini. ne korkunç bi belirsizlik.
 • kgb hakkında ağır eleştiriler "içermeyen" kitap. boşuna gün olur asra bedel içinden çıkarılmış. bu kitapta geçen cengiz han hikayesi tamamen kitabı kalınlaştırma amaçlı yazılmış.
 • orijinal (rusça) adı; "cengiz han'ın beyaz bulutu"
 • "gün olur asra bedel"i de beğenmemiştim, bunu da beğenmedim. zaten bütünün parçası olduğu belliydi de eksik kalmayayım diye okudum.

  cengiz aytmatov'un şimdiye kadar sadece "beyaz gemi"sini beğendim. ben mi sıkıntılıyım, cengiz amca mı hiç bilemedim.

  "cengiz han'a küsen bulut"un da sadece cengiz han hikâyesi güzel. öteki arkadaşa değinilen bölümler pek iç açıcı değil.

  evet işte böyle bir cengiz aytmatov kitabı.