şükela:  tümü | bugün
  • "cenk" kelimesinin farsca oldugu dusunulurse, iranlilarin da turk oldugu gercegini kanitlar.
  • adamin asil ismi timucin de-hadi belki ordan bir sans olabilir. timucin, mongo-turkic bir kelime. turkce temir-demir ile ayni kokten. cengiz ise daha sonra verilmis bir unvan. muhtemelen, ama kesin degil, mogolca ching'den geliyor, guclu demek. bu arada turk yapmaya calistiginiz adam da 40 milyon kisinin olumune sebep olmus tarihin en azilli katillerinden.
  • - türk müsün gardaş?
    + elhamdülillah müslümanım da.
    - ibo bak bu da türk çıkdı lan.

(bkz: banker bilo)
  • --- anı ---

bir antropolog olan sibel özbudun ile öğrencileri arasındaki bir diyalog. (bkz: antropoloji)

hoca : çocuklar, bir insanın hangi ırktan geldiği nasıl anlaşılır?
    öğrenciler : - kanına bakılır.
    - genlerine bakılır.
    - dna testi.
    hoca : hayır. bir insanın ırkını anlamak için, ne kan, ne gen, ne de kafatasına bakılır. kişinin sözü yeter. bir kişi ben şu ırktanım diyorsa o ırktandır. bir insan kendisini ne olarak görüyorsa odur.

--- anı ---

türk olması, olmaması hiç önemli değildir benim için, ama bildiğim kadarıyla cengiz han da kendisini türk olarak görüyordu.
  • genel olarak çapsız yorumlarla değerlendirildiğini gördüğüm durum.

kimisi osmanlı'dan dem vurmuş, kimisi iyice ayarı kaydırıp cengiz ve cenk kelimelerini bağdaştırıp sonuç çıkarmış.

evvela saçmalamamak gerekir. kişi her konu hakkında kendini yazıp çizmek zorunda hissetmemeli.

cengiz han tatardır. cengiz han'ın devleti'nin gerçek ismi "cengiz devleti'dir". moğol tanımlaması ne zaman çıkmıştır? ilk defa ne zaman kullanılmıştır evvela bu nokta aydınlığa kavuşturulmalı.

gelelim cengiz han'ın etnik kimliğine...dediğim gibi cengiz han tatar'dır. tatar kelimesi moğol kelimesi gibi şaibeli değildir. göktürk yazıtlarında otuz tatar ya da dokuz tatar gibi ifadelerle bangır bangır yazmaktadır.

bu tarihte anılan tatarlar, uygurlar'la iç içe yaşayan ve onlarla aynı dili konuşan bir toplumdur. (cengiz devleti'nin resmiyette kullandığı dil uygur türkçesi'dir) aynı tatarlar günümüzde halen varlıklarını sürdüren ve türkçe konuşan "cuvaş" isimli bir toplumun atalarıdır.

cengiz han, orta asyalı'dır. cengiz han bozkırlıdır. isimlendirilmiş etnisitesi ile bir tatardır. yani antrpologlara göre turkic-turanid bir kavimden gelir.

cengiz han türk'tür arkadaşlar.
  • kesin mi degil mi cozulmesi gereken onerme. ona gore havai fisekleri hazirladim patlatamiyorum tam patlatacagim turk degil diyorlar ufluyorum kibrite.
  • ulan hitler'in yaptiklari bu adamin yaptiklarinin yaninda en az bi kedi yavrusu kadar masum ve sevimli kalir. tamam bokunu cikarmayim o kadar degil de, olum bu adam tarihin gordugu en sayko lidermis. orta asyadan te buralara adam oldure oldure gelmisler. 40 milyon insan!?!
    iskender pala'nin od kitabinda zaten yeterince uzerinde durulmus 'cekikgoz' diye. garip yunus kimsenin elinden cekmemis bu manyaklardan cektigi kadar. neyse tanim vermek gerekirse; inanmak istemeyecegim iddiadir, olmasin bi zahmet bu adam turk.
  • "cengiz han türk olsaydı t.c. kimlik no'su olurdu" demek kadar tutarlı ve mantıklı bir önermedir.
  • entry e cengiz han isminin hatası ile başlayalım. ilk olarak adamın adı temuçindir ve han olamaz çünkü kutlu soydan gelmemektedir. cengiz han ismi avrupalıların daha sonradan verdikleri isimdir. temuçin moğoldur ama soy ağacında anne ve baba tarafından merkit ve kıpçak eşler dolayısıyla belli oranda türk kanı taşıdığı söylenebilir. moğol diye bir kavim olmaması olayı ise tamamen yanlış bir savdır çünkü moğolların atası proto moğol olan kalmuklardır ve ezelden beri vardırlar.