şükela:  tümü | bugün
  • 20 yıllık öğretim üyesi vatandaşımız. kendisini türkçe olsun ingilizce olsun anlayan çıktığı henüz sanılmamaktadır. çıkanlar varsa şayet yök'e başvurduklarında prof ünvanını direkman alabileceklerdir.
    (bkz: marmara universitesi)
  • bir dönem türkiye'nin, amerikada eğitim görmüş ilk, strateji uzmanıdır.
    deniz harp okulunda ders verirken oldukça sevilen bir öğretim görevlisiymiş.
    harp okulunda yapmış olduğu göreve baktığımızda kendisinin bu konuda pek de yabana atılmayacak birisi olduğunu görüyoruz.

--- alıntı ---
    tc deniz harp okulu’nda tam zamanlı çalışanı sıfatı ile (1976 ocak-l987 eylül döneminde), a) “askeri strateji” adlı programın yılda 6 kredilik ders çerçevesinde hazırlanması ve öğretim/ geliştirme sorumluluğunun üstlenilmesi, ve aynı sure içinde b) “ulusal güvenlik”, “jeopolitik ve jeostrateji”, “stratejik planlama,” “sivil-asker ilişkileri”, “uluslararası kuruluşlar ve askeri anlaşmalar” adlı derslerin müfredatlarının hazırlanması ve akademik sorumluluklarının üstlenilmesi.

--- alıntı ---
  • bir dönem ışık üniversitesi uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığı yapmış akademisyen.
    kanımca her üniversite öğrencisinin tanıması gerektiği kişidir, yaktığı tütsülerle bir dönem ciddi manada okulu ateşe vereceğini sandığım hocadır. fakat inanılmaz keyifli bir insandır, öğrencilerle diyaloğu çok iyidir, en son okuldan ayrılırken odasını topluyordu, hocam nereye... diyecek olduk, bir saat lafa tuttu, neler anlattı neler. şimdi yeditepe üniversitesinde, acımız büyük.
    final dönemi verdiği sınav yasakları ile meşhurdur, bu yasakların içinde;
    - düdük öttürmek
    - davul zurna çalmak
    - halay çekmek
    - mahalleyi kapıya yığıp bağırtmak
    - içki içmek ve özellikle sarhoş olmak
    gibi maddeler mevcuttur. bir keresinde de, tahtaya çizdiği sınav paltosu ile bizi bizden almıştı, iç cepleri kopya dolu bir sınav paltosunun herkese lazım olduğunu söyledi sınav süresince.
    son olarak, yine bir final sınavında arkamdan "pisi pisi pisi" yaparak beni dumura uğratmıştır, tamam kedi diye biliniyordum da, cengiz hocadan beklemezdim hiç.
    kısacası, tanımak gerekir cengiz hocayı. tanıdıkça daha çok seversiniz.
  • iletişim kurmak için en az 3 ay tornasından geçmeniz gerekmektedir. ne anlatmak istediğini anlamak için tarzını öğrenmek gerekir. basit bir cümle kurduğunu zannedebilirsiniz ama arkasında başka birşey demek istiyor olabilir. iletişim kurarken sakin ve sabırlı olunması gereken hoş bir insandır kendisi.
  • zamanında hocamdı, sevilen bir insandır, derslerinde ne anlattığı mechuldur, ama sınavlarından geçebilmiştim. erenköy taraflarında otururdu.unutamadığım sözü "üniversitenin kapısına eşeği bağlasan 20 yıl sonra o da profesör olur" idi, evet bu sözleri kulaklarımla duydum.