şükela:  tümü | bugün
 • trt istanbul radyosu saz sanatçılarındandır.
 • gosterissiz ve duru bir sesin yaninda, doğru bir yoruma sahip, isbu maharetlerini baglamasiyla kucaklastiran, "ah istanbul" ve en guzel yorumlarindan bir tanesi "kırmızı buğday ayrılmıyor sezinden" de yer aldığı "kırmızı buğday" isimli albumleri bulunan, halk muzigi sanatcisi. en guzel aşık veysel sarkilarinin yer aldığı en son albümü, "saklarim gözumde guzelligini"nde, yine o sakin tavriyla, dinleyinine ruh dinçliği sağlamıştır.
 • ruha tad gönüllere ilaç bir türkü adamı.türkülere değişik bir uslupla şarkı tadı verebilen
  türkü sevmeyene türkü sevdiren güzel bir ses.
  muharrem temiz’le yapmış olduğu bağlama ağırlıklı yöresel bir ortak bir albümü vardır.
  “ah istanbul,kırmızı buğday” albümleri kulağı yormayan,dinlendiren,vucudtaki elektriği aldığı söylenir.
 • kaymak gibi akan bir ses, hislere tercümân...
  sazı, sesi var olsun.
 • "1967 yılında sivas’ın divriği ilçesinde doğan cengiz özkan, ilköğretimini istanbul'da tamamladıktan sonra 1980 yılında itü türk müziği devlet konservatuarı çalgı eğitim bölümü’ne girdi.
  1991 yılında mezun olduktan sonra i.t.ü. sosyal bilimler enstitüsü türk halk müziği ana sanat dalı'ında bölümünde yüksek lisans eğitimine başlayarak 1993 de mezun oldu.
  1988-1991 yılları arasında i.ü. thm icra heyeti’nde saz sanatçısı olarak çalıştı.
  1989 yılında girdiği trt istanbul radyosu’nda akitli saz sanatçısı olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında trt istanbul radyosu’nda kadrolu saz sanatçısı olarak göreve başladı.
  ilk resitalini 1998 yılında muzaffer sarısözen’in anısına atatürk kültür merkezi’nde verdi.
  kırmızı buğday 1997, ah istanbul 1999, yare dokunma 2001, saklarım gözümde güzelliğin (aşık veysel türküleri) 2003 adlı albümleri yayınlandı.
  2002 yılında hocası nida tüfekçi anısına ikinci resitalini verdi.
  kadıköy, kartal, eminönü, zeytinburnu, beşiktaş, beyoğlu ve amasra halk eğitim merkezlerinde çeşitli dönemlerde usta öğretici olarak çalıştı.
  yurtdışı ve yurtiçinde birçok festivallere katıldı. evli bir kız babası olan cengiz özkan, trt istanbul radyosu’nda saz sanatçısı olarak görevine devam etmektedir." (kaynak: turkuler.com)
 • gunumuz gencligine ozanları turkuleri hatırlatmaya calısan durusu ve sesi ile basarılı bir halk insanı
 • ilk olarak kirmizi bugday turkusu ile tanistigim sade sesiyle baglamasi birlesince ciddi anlamda ruhu dinlendiren kisi...ayrica yanlis hatirlamiyorsam ayni albumunde feraye turkusune insanin duygularini kabartan davul ve zurnali bir giris yapmisti...
 • bir firtina tuttu bizi yi gayet basarılı soylemis bi adammış bu..
 • türkünün içindeki duyguyu bozmamak için kendini türküyle bütünleştiren, türküyü ,yeni doğmuş bir bebeği taşır gibi, büyük bir özen ve yumuşaklıkla bize taşıyan, sazının ustalığı ve sesinin duruluğu ile bunu en iyi şekilde yapabilen sanatçıdır.