şükela:  tümü | bugün
  • youtube'de "the cengiz hoca" kanalı var. bedava ingilizce dersler veriyor. uzatmadan en iyisi kendisini kendisinden okuyalım:

"sevgili canlarım,
    15 eylül 2011 den beri sizlere hep iyiyi sunmaya devam ettim. kendimi kendime rakip olarak gördüm hep. daha nasıl iyi, anlaşılır, kolay ve hatta sevdirerek öğretiririm diye diğerleri gibi kasmadan anlattım. amacım imkanı olmayanlara imkan yaratmak idi. sizin de büyük destekleriniz ve teşvikleriniz ile başlangıçtaki durumumuzdan fersah fersah ilerilere gittik.
    benim en övündüğüm nokta vidolarım asla editing olmadan nasıl çekiliyorsa o şekilde yayınlamamdı. başkaları gibi yanağımdaki gülücüğü reklam şirketlerinden parayla satın almadım. milletime en yakın durumuımla hep övündüm.
    sizlerin buna para harcamanızı neredeyse sıfıra indirgemek istedim. evet elbette önce sevdirdim. sonra cidden ne kadar kolay olduğunu anlattım. gördünüz ve ikna oldunuz. yetmedi beni sadece videolarımdan tanıyıp ingilizce öğrenenleriniz ingilizce kitaplar yazdınız hem de ben hiç istemediğim halde beni kaynak göstererek.
    başlarken felsefem şuydu : ingilizce satılmamalı.
    hala da iddia ediyorum eğitim satılmamalı.
    ülkemizin üç büyük yarası var bence. ben sadece eğitim basamağının ingilizce dil alanına kendimi adadım. aşırı yoksul büyüdüğümden benim çektiklerimi başkaları çeksin istemedim.
    yaralarımız:
    1.eğitim
    2. sağlık
    3.hukuk
    benim hayat felsefeme göre üçüde ücretsiz olmalı. bunu altını çizerek ve üzerini fosforlayarak söylüyorum. eğer güzel vatanımda sadece bu özlük haklarımızı geri iade alabilirsek aydınlık gelecekler bizi bekliyor demektir. ne eğitim ne sağlık ne de eğitim satılmamalı. devletimiz bunları bize bila ücret vermeli hatta teşvik etmeli. hatta bizi bizden daha çok düşünmeli. zira bizler olmazsak devletin ne manası var, değil mi?
    ben okyanusda bir damlayım. sizlerde bana katılmak istermisiniz.
    evet evim yok, arabam yok onlara harcıyacağım tüm harcamalarımı sizlere yaptım. çünkü ev, araba ve diğer mülkler öteki dünyaya taşınmıyor. ama çok eminimki benim bu hizmetim öteki dünyaya taşıyacağım en büyük zenginliğim olacaktır.
    bana çay ve simitte yeter bir de sizin mutluluğunuz.
    sizleri çok seviyorum
    ve
    tüm emeklerimi helal ediyorum
    cengiz hocanız"

http://bedavaingilizcedersler.com/
  • younow üzerinden hafta içi her gün 3 seans online ingilizce dersi veren tatlı bir adam.
    bazen öğrencilerine şapalaklar diye kızıyor falan : )
  • facebook'ta da bir süre önce sporsorlu reklamlarda kendisini gördüğümüz kişidir. "bedava ingilizce dersler" adı altında reklam verip hemen alt tarafında aylığı 600 tl'ye verdiğini yazmış. artı reklamları da sağlam, yani bu reklam masrafını edip ondan sonra bedava ders vermesini kimse beklemesin. bu adam bu kadar meşhurdu da şimdiye kadar niye duymadık hayret doğrusu.

gramer yok diye bir girişle başlamış hazretleri, oysa gramersiz ingilizce hiç bir şeydir aslında. gramer cümle yapısını ve anlamını etkileyen en önemli faktördür. zaten derslerde gramer yok demesine rağmen possesive adjective'lerden dersler var. demek ki gramer sadece lafta yok.

bunun gibiler piyasada artık çok türedi. sanki iş cengiz hoca'da bitiyor. işin bittiği nokta kişinin kendisidir.
  • çok tatlı bir adam (hocam videolarınıza baktım meslek azminizi tebrik ederim). sponsorlu reklamla 600 liraya set satıyor denmiş. vallahi hiç kusura bakmayın ben bunu söyleyende art niyet ararım. youtube'da ''general english'' adı altında hatrı sayılır ölçüde zengin içerikler üretmiş izleyip de kendisine ingilizce temel yaratan ve yaratacak çok insan vardır, bedava yazmış parayla ''set satıyor''a indirgenmesi acımasızlık olur. çok güzel yaygın kalıp videoları da var. kimseye zorla birşey sattığı yok. illa ki reklamını yapar hakkıdır. zaten bunu da yapmasa izleyen herkese 5'ler lira atsın oldu olacak.

ancaaaaaaak ben yds, toefl tarzı bir sınava hazırlanıyorum (kelime bilgime de güveniyorum) youtube'dan komik video izler gibi elime kağıdı kalemi alır tenselere, passivelere, modallara yani yds'ye bu videolardan hazırlanırım falan diyorsanız gece gündüz de çalışsanız 26.75000 alır bir daha ki sınav için 80 tl ösym'ye bayılırsınız.

not: ''grammer yok'' dendiği iddia edilmiş, demiş olabilir / olmayabilir ben duymuş değilim. örneğin günümüzde allah da yok deniyor, yani herkesin her söylediği doğru olacak diye bir şey yok. her ingilizce hocasının yoğurt yiyişi farklıdır. kimi iki tense vardır biri past diğeri present'dır diğerleri bunların teferruattır der. kimi 12, kimi aslında 4 der. her hoca aslında risk yani, ingilizce eğitim alan dostlar hocaların ne dediğine, tam olarak ne söylediğine takılmak yerine tüm hocaları farklı çiçekler olarak görüp bal almayı bilmeliler. mesela cengiz hoca kelime videosu çekiyor izle, kafana yatmadıysa kendi adına gerisine karışma. yoksa çok zor.
  • "there are not"ı "bunlar yok'u bilmiyorlar, var değildir diyorlar" şeklinde yorumlayarak ufkumu açmış adamdır.
  • kendisi türkiye'nin en overrated kişisi olabilir. ortalama vasat bir aksan ile etrafına nasıl bu kadar mürit toplayabilmiş anlayabilmek güç. belki de saadet zinciri gibi bir şey vardır içeride, bilemiyorum altan.