şükela:  tümü | bugün
 • şimdi arkadaşlar 17december ile beraber şu trollün başlıklarının altına entry girmekle uğraşmayın, adama reyting kazandırıyorsunuz diye uyarmamıza rağmen cevap verme ihtiyacı hissedip entry girdiniz. ben de bu herifin olayını daha detaylı anlatmam gerektiğini düşünerek bu başlığı açıyorum. bugün bu arkadaşın eski entrylerinden bazı detayları fark ederek kim olduğuna kanaat getirerek açıkladım.
  https://twitter.com/themarginale

  (bkz: #90156165) şu entryde kendisi ve ilişkili olması muhtemel bazı hesapları belirrtim.
  adam twitterdan @themarginale hesabını yönetiyor. sırf twitter değil facebook, instagram youtube'da da hesapları var. sözlükte hemen anlaşılmamak için "cengizem" nickini seçmiş, üstelik hesaplardaki cengiz han profil resmi de dediklerimi destekliyor. bu hesap herhangi biri değil istanbul il başkanlığı, gençlik kolları veya rantçı vakıflardan birinde görevli tarafından idare edilen moderatör hesap. zaten aktrollerin iki tipi var. birincisi cengizem gibi sürekli kara propaganda yapmakla görevlendirilen yüksek maaşlı troller, ikincisi de alt kademede bulunan az maaşlı veya gönülden akp masallarına inanan troller. bu cengizem birinci tip troll sınıfına giriyor. bu grubun işi başlık sıçıp kaçmak, ikinci tip trollerin işi ise bunların yazdıklarını beğenmek kendi fikirlerini de sunarak destek olmak. birinci tip troller sadece entry girip ortalığı bulandırırlar sizin onlar hakkında ne söylediğinize doğru düzgün bakmazlar bile. mesaj atsanız cevap vermezler. adam zaten ekşide bir şeyler yazıyor sonra gidiyor diğer platformlarda trollüğe devam ediyor. başlık açtıktan sonra ardına bakmıyor. ikinci tip troller ise biraz daha duygusal oldukları için mesaj attığınızda cevap verebiliyorlar ve sözlükte gördükleri muameleden az veya çok etkileniyorlar. kapı arkası siyaseti pek bilmediklerinden o anlatılan kara propagandalara inanarak ülkenin gidişatından hep muhalefeti suçluyorlar. kendilerini geliştirmeye kapalılar.

  şimdi akademik kariyer yapanlar bilir doktora ve doktora sonrası dönemde bilimsel makale, yazı yayımlayarak akademik puan kazanırsınız. akademik hayatınızın devamlılığı için bu gereklidir. bu trollük sistemi de buna benzer bir sistemle işletiliyor. açtığı başlıklar, attığı tweetler ne kadar gündemde kalırsa efendileri tarafından o kadar kredi alırlar.

  kamuda görev almış bazı kişilere muhtemelen trollük yapmak için ortam hazırlanıyor. mesela hic de yakisikli degilim başka bir örnek. onun özeti de burada (bkz: #90120646)

  cengizem'in ayrıca sayfasını (facebook, twitter) beğenen ve tavsiye eden bazı kişileri sözlükte de idare ettiğini düşünüyorum. şu sayfada facebooktaki themarginale profili için olumlu tavsiye yapan kişilerin de sözlükteki diğer troller olabilir.
  https://www.facebook.com/…eviews/?ref=page_internal

  hatta bir örnek üzerinden giderek olayı daha somut hale getirelim: sayfa için olumlu tavsiye verenlerden birinin ismi fatih koç (gerçek ismi emre koç, fatih lakap olarak kullanılıyor.) https://www.facebook.com/…7816:807864222:1558029684
  sonra aynı kişinin profilindeki bazı bilgilere baktığımda . ise emes teker firmasında purchasing director olduğunu ve önceden poliform metal sanayi ve ticaret a.ş'de çalıştığını görüyorum. profilinde ise instagram nickini "emre.koc_61" olarak vermiş. sonu 61 ile biten bu profil bana sözlükteki bir aktrollü hatırlatıyor. kendisiyle aramızda geçen muhabbeti burada açıklamıştım . (bkz: #89919413) .
  burada alcapone61 isimli troll yurtdışına makine sattığını söyleyerek ekonomik krizi görmezden geliyor ve türkiye'nin üretim sorunu olmadığını söylüyor. ayrıca alcapone61'de sürekli oraya buraya gireriz, her yeri fethederiz kafasında yazılar yazan biri. facebook profilinde de fatih lakabı takarak kendine "fetheden adam" süsü veriyor. facebookta belirtilen iş yerleri ve bana dediği "makine satıyorum" mesleği de birbiriyle tutuyor. öyleyse alcapone61 = emre koç

  bence bunun gibi @themarginale sayfasını takip edenler sözlükte de cengizem'in peşinden gidiyor. ayaküstü de bir trollü daha bulmuş olduk.
 • up!

  arti birimle katildigim kampanya. lavuk kuvvetle muhtemel fetocu bir provokator.

  buna cevap vermek tabir-i caizse tongaya dusmektir.
 • dark rider v3 öncelikle emeğine sağlık

  the marginale ile twitterda iş tutan bir kaç trol daha var, medya adamı, emir bereket vb. bunlar birbirleri ile twitleşirken kanka falan diye hitap ediyorlar bazen

  muhtemelen bu aktrollerin de sözlükte hesabı var ve cengizem'in açtığı başlıkları destekliyorlar.
 • enerji israfı olmaması adına yapılan yerinde bir uyarı

  (bkz: up)
 • bir aktrolle para kazandırmamak ve boş yere sinirlerimizi gerip kamplaşmamak için yapılması gerekendir.
 • son derece mantıklı bir öneri. sadece cengizem değil diğer aktrollerin açtığı başlıklara da entry girilmesin. bunlar seçimlerin yenilenmesi sonrasında eskisine oranla daha organize bir şekilde çalışıyorlar. (bkz: #90013270)(bkz: #89979296)

  bu troll yazarların yazdıkları sıçmıkların okunması gibi bir amaçları yok. onların tek amacı açtıkları provokatif başlığın ekşi sözlük sitesini ziyaret eden ekşi sözlük üyesi olmayan sıradan vatandaşların görmesi. ziyaretçi içeriğe tıklamasa bile beynine görsel bir mesaj gönderiyorlar. bilinçaltına kod yerleştirme kısacası.

  işin diğer boyutu yazarların bu sıçmıklara verdiği cevabın bir önemi olmaması. bu başlıklara birbirlerini tekrar eden ve çoğunluğu akp seçmenini dışlayan 300 entry giriliyor. bu durum da akp ile herhangi bir çıkar ilişkisi olmasa bile çeşitli sebeplerle oy veren sıradan akp seçmenini refleks olarak akp’ye bağlanmasına yok açıyor. ikincil amaçları da tam olarak bu. safları sıklaştırmak.

  bu trollere karşı en etkili mücadele yolu dark rider v3 adlı yazar arkadaşımızın dediği gibi başlıklarına entry girmemek. başlığı gündem yapmak için nasıl kıvrandıklarını açtıkları herhangi bir başlıktaki entry girme saatlerinden anlarsınız. örnek olarak;

  (bkz: her sey cok guzel olacak diyen fetocu)

  birini yok saymak ona verilebilecek en büyük cezadır.
 • üstte mc43'ün belirttiği diğer twitter fenomenlerine bakınca bir detay daha dikkatimi çekti. https://twitter.com/emirbereket
  (bkz: emir bereket)
  bu hesap da aynı marginale gibi kara propaganda yapıyor ve bunlar birbirlerini retweet ediyorlar. zaten cengizem'in @themarginale olduğunu açıklamıştım. sözlükteki emir bereket başlığına baktığımızda ise cengizem'in şu entrysini görüyoruz (bkz: #88314485)

  --- spoiler ---
  fetöcüleri hoplatan twitter fenomeni. özellikle kaç saat oldu isimli fetöcü sayfanın manipülasyonlarını deşifre etmesiyle meşhur.
  --- spoiler ---

  ayrıca bu başlıkta gerçek isminin (bkz: abdurrahman barstuğan) olduğu belirtilmiş. bir de twitter hesabında dikkat ettiyseniz uzun sakalını kurutan bir tip var .
  şimdi sözlükte de sakaldan ilham alarak nick seçerek cirit atan bir trollümüz var. (bkz: bearded bear). zaten bearded bear ve cengizem 31 mart seçimi öncesi ön plana çıkan ve ortak başlıkta toplanmış troller. yani birbirleriyle hem sözlükte hem twitterda iletişim halindeler. böylelikle bir aktrollü daha bulmuş oluyoruz.

  bunların dışında benzer işletilen diğer hesaplar:
  https://twitter.com/medyaadami
  https://twitter.com/mehmet_sntrk
  https://twitter.com/fikirustadi

  yine bu şekilde işletilen hesaplardan birinin sözlükteki hesabının dinleyin ulan develer denen akdeve olduğundan eminim.

  edit: dinleyin ulan develer'i de buldum galiba: https://twitter.com/denizartun3
  18 nisan 2019 saat 00:01 ve 00:03'de halk tv'ye cevap olarak attığı tweetler:
  https://twitter.com/…un3/status/1118620626661588998
  https://twitter.com/…un3/status/1118621033119064064
  halk tv'ye tepki olarak a haberi övdüğü entry (bkz: #89066413) aynı gece saat 00:39
  "sokağı karıştırmaya, halkı galeyana getirmeye çalışan gezici teröristlerin, fetöcü pezevenklerin, hendek terörünü destekleyen kandil sevdalılarının bok atmaya çalıştıkları şahane kanal. saydığım bu gruplara baktığınız zaman a haber'in ne kadar kıymetli bir iş yaptığını daha iyi anlıyorsunuz. ne kadar türk düşmanı, vatan millet bayrak düşmanı varsa alayı a haber'in yayınlarından rahatsız. bu tutumları bize çok şey anlatıyor aslında."
  16 nisan'da halk tv'ye laf attığı entry de mevcut.
  28 nisan 'da themarginale'nin tweetini retweet etmesi .