şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin, dünya futbol piyasasındaki ismi yavaş yavaş '' en iyi stoper yetiştiren ülke '' olarak geçmesine katkıda bulunacak bir başka futbolcu.
  • adamlar fransadan bizim 1. ligdeki genç futbolcuyu buluyor, bizim büyük takımların scout ekipleri eminim ismini bu gün öğrenmiştir.
  • servet'ten, önder'den nerelere geldik vay be.
  • bir zamanların ünlü (bkz: italyan defansı) akımını galiba yavaş yavaş zaptediyor ve (bkz: türk defansı) diye bir akım oluşturuyoruz. bilen varsa söylesin, milli takımda şu an için en büyük eksiğimiz golcü ilen defans hattında ilk onbire kimi yazarsan ya geri kalan isimlerini kulübeye yakıştıramıyorsun.
  • dört büyükler stopersizlikten kıvranırken yurtdışına ihraç edilen bir başka genç yeteneğimiz olmuştur.

potansiyeli itibariyle gelecek için milli takıma göz kırpıyor diyebiliriz lakin önünde çok fazla rakibi olacak. şahsi görüşüm düzenli oynarsa ozan ile mert'i geçebilir fakat merih ve çağlar başka seviyelere çıktığı için fazlasını söylemek şimdilik hayalcilik olur. tabi dediğim gibi, düzenli forma şansı bulması lazım. lyon her ne kadar gençlere şans veren bir takım olsa da bu sezonki şampiyonlar ligi başarısı sonrası daha yarışmacı bir yapıya bürünebilirler. lille gibi bir takıma gitse bu açıdan daha iyi olurdu fakat her şey yine kendini göstermesine bağlı.

oyuncularımız kendilerini öğütecek büyük takımları pas geçip direkt avrupa'ya gidince insan daha bir keyifleniyor nedense. inşallah başarılı olur da, adını duydukça tıpkı merih'de çağlar'da olduğu gibi daha bir keyifleniriz.
  • olimpik lyon ile 2.5m euro bonservis bedeli karşılığında anlaştığı iddia edilen altayın evladı.

direkt birinci ligden avrupaya oyuncu satmak başarıdır. umarım kendisi de başarılı olur ve o da tıpkı okay yokuşlu gibi bizi gururlandırır.

başarılı olmasının bir diğer getirisi de alt liglerin avrupa pazarında yer edinecek olmasıdır. üst seviye lig tecrübesi olmasa dahi avrupada başarılı olabilirse artık süper ligdeki ekipleri aracı olmaktan çıkarıp direkt avrupaya birinci ligden oyuncu yollamak, yollayan kulüpler için de çok iyi bir kaynak olacaktır.

cenk elbette iyi bir okula gidecek ve kendini geliştirecektir. bir çok maçta kendisini izleme fırsatı buldum ve umarım bizlerin beklentisini karşılar. ben kendisini tarz olarak biraz bülent korkmaza benzetiyorum.

bir de kendisinin altayda ilk olarak onbir başladığı kupa maçından sonra tribüne formasını getirdiğinde ‘kusura bakmayın, anneme ayırdım’ gibi bir söz etmişti. aklımda bu güzel anısıyla altayımıza veda eden oyuncu.

keşke 40ına dayanmış ibrahim öztürk ya da sahada külhanbeyi gibi dolaşan abdülhamit yıldız yerine seni daha çok izleyebilseydik. yolun açık olsun. altaya yetişmiş, olmuş bir kaptan olarak dönmen dileğiyle.
  • tff 1.lig takımı olan altay’dan, fransa’nın lyon takımına giden futbolcu. umarım aşırı başarılı olur. yolun açık olsun kardeş.
  • sessiz sakin lyon gibi genç oyunculara şans veren, geliştiren aynı zamanda kafaya oynayan büyük bir kulübe transfer olmuş. 1-2 sene sonra değeri 15-20 olur. şu an avrupa'nın 5 büyük liginde oynayan 5 stoperimiz var. arkadan ravil tagir geliyor. euro 2016'da stoperde mehmet topal-hakan balta ikilisiyle oynamıştık, nerden nereye.
  • şu an 3 büyük takımın genç bir oyuncuya verecek 1.5 milyon eurosu yok. inanın yok.

ffp şartları var hepsinin; ffp olmasa ligin kendi sınırı var. oyuncu satacaksın onun 3 de 1'ini limite yazabileceksin.

allah yolunu bahtını açık etsin. inşallah düzenli forma şansı bulur ve yakın zamanda daha büyük takımlarda izleriz.

bir de türkiye iyi stoper yetiştirmiyor, artık avrupa takımları uyandılar mevzuya. daha 17-18 yaşındayken potansiyelli oyuncuları alıyorlar 1-2 sene eğitim ile onları üst klasmana yolluyorlar. iyi futbol eğitimi verilen ülkelerin hiç birinde çağlar gibi ayağı iyi, hızlı ve güçlü oyuncuyu o fiyata alamazsın. aynı şekilde merih, ozan gibi temel özellikleri elit seviyede oyuncuları kimse bırakmaz 5-10 milyon euro'ya.

kur, süper lig takımlarının ekonomik durumu ve yeni nesilin türkiye'de kendilerini heba etmeme istekleri bir araya gelince 5 milyon euro altı maliyetler ile 1-2 sene uğraşıp kar edebileçeğin oyuncu cenneti oldu türkiye. ben yakın tarihte avrupa takımlarının türkiye'ye spor okulları açaçağını da düşünüyorum.
  • büyük kulüplerde transfer komitelerine çöreklenmiş agalara ekmek çıkmamış demek ki...

bundan yıllar öncesinde alt liglerden bir takımın başkanı istanbul takımlarından birinin artık sembol olmuş eski bir oyuncusunun kendisini aradığını ve genç bir oyuncusuna 500 bin euro teklif ettiğini ancak istanbul kulübünden 2,5 milyon euro isteneceğini, başkan kabul ederse transferi bitireceğini kendisine söylediğini gazetelere açıkladı.

sonuç ne mi oldu?

başkan kabul etmedi.
    oyuncu o kulübe transfer olmadı.
    aracılık yapan eski futbolcudan kimse hesap sormadı. hatta sağda solda yorumculuk yapmaya devam etti.
    kulüp o mevkiye belki 15-20 tane topçu aldı çoğu da yaşı geçkin yüksek mukaveleli yabancı oyuncular oldu. ülkenin milyonlarca eurosu havaya uçtu...

türkiyede transfer hakkıyla yapılsa bu yıl sadece 1. lig'den en az 20-25 ilk 11 oyuncusu süper lig'e gelirdi.

onun yerine en az 5 tane kulüp dönmüş, hiçbirinde bi derde derman olamamış yerli yabancı oyuncular kulüpler arasında nöbetleşe geziyor...

türk futboluna bir temiz eller operasyonu yapılmazsa kulüpler batmaya devam edecek...