şükela:  tümü | bugün
  • british aksanına, british aksanıyla cevap veren tosun paşa'nın everton kulübüyle yaptığı ilk röportaj. özellikle because kelimesini "bikauz" şeklinde değil de doğru haliyle telaffuz ettiği için tebriği hak ediyor.

--- spoiler ---

everybody gonna see what kind of player i am

in the box i'm a really good striker

he [coach] called me and he said he wanted me really much

--- spoiler ---

2.20 dakikalık röportaj

edit1: bu başlık eleştiri mahiyetinde değildir. aksine hoşa gidendir.

edit2: adam ünlü oldu ne ingilizcesi yaauu diyenler olmuş. türkiye’den yurtdışına transfer olan oyuncuların dil ve iletişim problemi yüzünden çok tutunamadıklarını bilmiyor olsalar gerek.
  • cefr ölçeğine göre b1 seviye olduğunu düşünüyorum. günlük hayatta rahatlıkla idare edebilir fakat geliştirmesi gereken birkaç nokta var. bunlardan en önemlisi kelime dağarcığı. röportajda sıfat kullanımında sıkıntı yaşadığını görüyorum fakat zamanla kendini geliştireceğine eminim. wayne rooney ona güzel sıfatlar öğretir. telaffuz ve dil bilgisinde - kendi seviyesinde - sorun yaşadığını sanmıyorum ama çetrefilli cümleler kurabilmesi için zamana ihtiyacı olduğu belli. orada bir yıl takılsa b2-c1 seviyesini görmesi mümkün. bir bakmışsın cockney aksanı konuşuyor!
    umarım ingiltere'de çok başarılı olur.
  • tuncay şanlı'nın ingilizcesinden kat be kat daha iyidir efendim...
    (bkz: tuncay sanli ingilizcesi)
  • biz türkler insanların ingilizce konuşmasını eleştirmekte çok iyiyiz malumunuz. fakat ingilizce bir amaç değil araçtır nihayetinde. meramını anlatabildiğin, sana anlatılanı anlayabildiğin müddetçe eleştiriye mahal görmüyorum. bu adam orada akademik makale yazmayacak. antrenörünü anladığı müddetçe, hayatını idame ettirebildiği müddetçe problem yok.

alın size ingilizce https://youtu.be/jsuvcjk8j5c
  • derdini anlatacak kadar yeterli gibi duruyor ancak o bolgenin ingilizcesini anlamak zordur. adamlar size bi 'nine' derler bu ne amk olursunuz. r'leri falan baskin okurlar.

yani cenk konusmada degil de karsidakini anlamada ilk basta bir sorun yasayacaktir ama o da tamamen liverpool bolgesinin lehcesinden (ya da sive vs neyse) dolayidir. cenk'te bi kusur yok adam cok yonlu, bi sekilde yolunu bulur.
  • (bkz: war bull)

sanırım yanlış anladım, hmm!!
  • şu ingilizce işinin bu denli aşağılık kompleksine dönüşmesi çok komik gerçekten. kendi yaşadığımız ülkenin her yöresinde bile değişik ağız varken, ancak ortak dille konuşulduğu için gayet kolay anlaşılırken; yurtdışına çıkan her türk için "ayy orda feya heya demesi gerekiyordu ama fair hair dedi pis kıro. s. s. s" yorumları dönüyor.
    neden lan?

"everton iyi takım, güzel takım, tarih marih de var" dedi işte herif. ben anladım, john anladı, alexander anladı, ivan anladı, rosalinda anladı. eee o zaman?

fatih terim ingilizcesi diye bir şey var misal. adam adanalı. herifler türkçede, kelime sonundaki z harfi yerine k harfi kullanıyor, burada bizim berkecan "ayy ingiliz aksanı yapamadı. s. s. s" derdinde.
  • gayet temiz konuştuğunu göstermiş. türkler kadar birbirlerinin ingilizcesi ile dalga geçen bir millet daha var mı merak ediyorum. gördüğüm kadarıyla da heyecanlı ama çok düzgün konuşmaya başlamış, zaten almanya doğumlu olduğundan dil konusunda bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. eğer liverpool ve çevresindeki ingilizceyi duysanız bunlar çince mi yoksa eski ingilizce mi konuşuyor diye düşünürdünüz. araştırmak istemeyenler bile sadece jamie carragher başlığına bakabilir. bu da bonus olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=ndattvr2jxy
  • oğlum biz neden böyleyiz lan? ahaha hemen ingilizce hocaları notlamaya başlamış. fiil çekemiyormuş. abi adam oraya fiil değil şut çekmeye gitti. gayet de yeterli bir ingilizceyle hem de.

ben ingiltere'ye ilk gittiğimde araplar "nasıl bu kadar iyi konuşuyorsun kaç yıldır buradasın" derken ingilizlere laf anlatamıyordum.

acaba ingilizcem yeterince iyi mi lan derken koreli bir kızın sunumunu dinledikten ve sonradan arkadaşlardan sunumun ingilizce olduğunu öğrendikten sonra özgüvenim geri geldi.

özet: takmayın bu kadar.

minimum 5+ yıl bir ülkede yaşamamış birinden native speaker olmasını beklemek mallıktır. hele hele aksan beklemek komiktir. oğlum ingiltere'nin kendi içinde bile onlarca aksan var sen ne diyorsun ulan değişik ?