şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dün ve bugüne kadar ifade edilen rakamlardan sonra gerçekleşen durum. bugün adı barcelona ile anılan marcello için de böyle olmuştu. 22 milyon euro ile büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. hadi itiraf edelim hepimiz hayal kırıklığına uğradık.
 • siyah beyazlı kulüpten yapılan açıklamada "cenk tosun'un transferi konusunda everton kulübü ile anlaşmaya varılmıştır. everton kulübü tarafından şirketimize net 22 milyon euro sözleşme fesih bedeli ödenecektir. ayrıca ilave olarak 1.15 milyon euro tutarındaki dayanışma katkı payı everton kulübü tarafından ödenecektir." ifadelerine yer verildi.

  everton'ın beşiktaş'a ödemeyi vadettiği bonuslar:

  everton, beşiktaş'a uefa avrupa ligine kalırsa 500 bin euro, şampiyonlar ligine katılırsa 750 bin euro ödeme yapacak.

  cenk tosun premier ligde en az 25 maçta ilk 11'de oynarsa beşiktaş 500 bin euro daha kazanacak. (2017-2018 sezonu için 10 maç)

  cenk tosun'un sözleşme süresi boyunca premier lig'de her bir sezon için 15 gol atarsa 500 bin euro, 25 gol atarsa 1 milyon euro beşiktaş'a ödenecek.

  cenk tosun başka bir kulübe transfer olursa, everton'a ödenecek transfer bedeli ile everton tarafından ödenilen transfer bedelinin farkının yüzde 7.5'u beşiktaş'a ödenecek.

  ozetle fiko cenk'i vermis ama everton'in yakayi birakmamis. oynadigi surece oradan para alacak besiktas. ayrica satisindan da yuzde alacak. uzun vadede daha karli bir anlasma olacaktir.
 • (bkz: emperyalizmin ana vatanını futbol aracılığı ile sömürgeleştirmek)
  (bkz: kapitülasyon anlaşması)
  ayrıca;
  (bkz: anahtarları bırakıp çıkmak)

  not: nasıl olmaması gerektiğine dair türk futbolunda bir çok ve taze örnek varken, dileyelim de cenk, nasıl olunması gerektiğine dair parlak bir örnek olsun. bu anlaşma beşiktaş'ın cenk'e ne kadar güvendiğini ve everton'un da ne kadar teşvik edici olduğunu gösteriyor.
 • bu bonusları alabileceğini düşünen kamiller var asıl komik olan bu olan bedel.

  balon cenk 5 golden fazla atamaz boşuna ümitlenmeyin tinerci milleti.

  edit: süper lig'de penaltılarla ite kaka gol atan adam premier lig'de 15 gol atacakmış he yavrum he az için şu mereti.
 • (bkz: #73317521)

  bedel kemiksiz 23.2 mio aslında. daha önce yazdık sikleyen olmadı, konuşulan rakama elbette yetiştirm bedeli de dahil olacaktı.

  ayrıca seneden 25 maç oynayıp 15 gol atabilir. 1-2 de oradan gelir

  kamil olmayan ama kısa sürede kamil olacaklara duyurulur
 • everton ne zaman şampiyonlar ligine gidebildi bilmiyorum ama ileriki sezonlarda da çok mümkün değil, o bonusu unutalım. üzerine bu seneki durumlarına göre uefa yapmaları da çok zor görünüyor. o bonusu da unutsak iyi olur. cenk en iyi olduğu zamanlarda bile süper ligde attığı gol sayısı 20'yi geçmediği için 15 gol olayından bir sürpriz ile belki 500 bin euro gelebilir. ligde forma giyeceği 25 maç için 500 bin euro'yu alma ihtimalimiz de var.

  en kötüsü de bir dahaki satış ile ilgili yapılan anlaşma gibi duruyor. piyasada 20 milyon euroların çok rahat konuşulduğu bir dönemde böyle parlamış bir adamı gelecek satıştan sadece daha fazla bonservis ödenirse %7.5 farkını almak hiç aklıma sinmedi. cenk diyelim ki çok başarılı oldu ve bir üst seviye takıma tranfer oldu ve 50 milyon euro bonservis kazanıldı. beşiktaş bu paradan görebildiğim kadarıyla yetiştirme bedeli kadar bir para kazanacak. en çok da sözleşmenin bu kısmında kazıklanmış hissettim. çünkü başarılı olma ihtimali az olsa da böyle bir ihtimal sonunda tüm beşiktaş taraftarı o bonservisten sadece farkın %7.5'unun alınmasından mutsuz olur.
 • 27-28 milyon pound ile başlayıp 22 milyon euro’ya kadar inen bonservis bedelidir. büyük bir başarısızlıktır. kurban pazarından birisini yollasalardı daha yüksel bir bedel ile el sıkışılırdı. everton son 10 senede sampiyonlar ligine hiç gidememiş, avrupa ligine de sadece 2-3 kere gidebilmiş bir takım. şampiyonlar ligi ve avrupa ligi bonusu alınması çok zor. oynadığı maç başına olan bonuslar alınabilir. 15 gol bonusu alınabilir belki. ama 25 gol için verilecek bonus cidden çok zor. taraftara 27-28 milyon pounla gazlayıp, 22 milyona anlaştılar. yaklaşık olarak 140 milyon tl’den 100 milyona düşülmüş. böyle pazarlığı ninem de yapar.
 • türk futbolcusu için 15 milyonun üzerinde olan her rakam iyidir.
  22 milyon euro +bonuslar da süper ötesidir.

  başarılar cenk. şuan avrupa oynayan milli oyuncularımız içinde en heyecan verici olan kendisi olacaktır.
  everton da başarılı olmasının zor olduğunu düşünüyorum.
  ama jeneriklik 1-2 golü garantidir.