şükela:  tümü | bugün
 • 1963 yilinda istanbul’da dogmus, 1987 yilinda trakya üniversitesi, tekirdag meslek yüksek okulu elektrik bölümü’nü bitirmis, 1992 yilinda istanbul teknik üniversitesi maden fakültesi jeoloji mühendisligi bölümü’nden mezun olmus. 1996 yilinda istanbul üniversitesi deniz bilimleri ve isletmeciligi enstitüsü’nde deniz jeolojisi alaninda yüksek lisansini tamamlamis. halen itu avrasya yerbilimleri enstitüsü katiyer anabilim dali’nda "edremit körfezi ve kuzeyi’nin jeodinamik evrimi" konusunda doktora çalismalarini sürdürmekte olan jeolog.
  1993 yilindan bu yana istanbul teknik üniversitesi maden fakültesi jeoloji mühendisligi genel jeoloji anabilim dali’nda arastirma görevlisi olarak çalismakta. 2000-2001 yilinda newfoundland memorial üniversitesi yerbilimleri bölümünde bir yıl süreyle marmara denizi üzerine çalismalarini gelistirmesi için davetli arastirici olarak bulunmus. bu süre içinde marine geology (elsevier science) dergisi misafir editör olarak davet etmis ve "marmara denizi’nin paleooşinografik ve tektonik evrimi"ni anlatan prof. dr. ihsan ketin ve prof. dr. aykut barka adina özel bir sayi çikartilmis.
  ocak, 2003 itibariyla uluslararasi science citation index’ce taranan hakemli dergilerde 17 makalesi bulunmakta. bu yayinlara toplam 173 atif yapilmis.
 • aydinlanma 1923 üyelerindendir.
 • tübitak teşvik ödülü almış bir bir öğretim üyesidir. halen itü maden fakültesinde ders vermektedir.
  (bkz: marmara depremi cumhuriyeti bekleyen tehlike)
  (bkz: aydınlanma 1923 devrimi 21. yüzyılda kemalizm)
  (bkz: bir ulusu uygarliğa götüren son yolcu gemisi)
  (bkz: bilim ışığında 21. yüzyılda kemalizm)
  (bkz: kuramsal kemalizm)
  (bkz: kemalizm nedir ne değildir)
 • o artık doç.dr. cenk yaltırak. *
 • blog sitesi de şurda; http://cenkyaltirak.blogcu.com/
 • zehir gibi bir zeka ve analiz gücüne sahip bir jeolog.
 • kemalizmi tarihsel maddeci bakış açısıyla incelemenin kemalizmin kendisi tarafından yanlışlandığını dile getiren ama aynı zamanda da kemalizmi popperci bir bakış açısıyla inceleyen, kemalizmin teorisyenliğini yapan kişi. sanırım karl popper'den oldukça fazla etkilenmiş; eleştirel akılcılık, yanlışlanabilirlik, açık toplum; bu üç kavram da kemalizmle ilgili yazmış olduğu her makalede geçmektedir hemen hemen. ki popper, 'eleştirel akılcılık'tan vazgeçeli yıllar oluyor.
 • değişik bir bakış açısına sahip eski itülü akademisyen. eğitimdeki bozukluğun suçunu öğrenciye atarak farklı bir bakış açısı sergilemiştir. sayın hocamızın üslupsuz yazısına en güzel cevabı yine bir öğrenci vermiştir.

  "itü insaat fakültesi betonarme 2 dersi 5 soru 2.5 saat 2.5 kredi. celik yapilar 3 soru 2 saat 3.5 kredi. ıki kez aldim dersleri. havuz dersleri haric o muameleyi hic gormedim ben. baraj sorusu 5 yildir bolumdeyim hic gormedim. hatta bolum derslerinde ne coktan secmeli soru gordugumu hatirliyorum ne de 20 soru sorulan sinav."
 • 2016 itü rektörlük seçimlerinde 52 oy alarak 5. olmuştur.