şükela:  tümü | bugün
 • zeytin ve hurma olduğu iddia edilir...çekirdeklerinin de yenmesinin faydalı olduğu* kulaktan kulağa dolaşır...
 • (bkz: avokado)..
 • dünya hayatımız boyunca pek çok kez leziz yemekler yedik; nefis meyveler tattık. bu işlemleri başta koku ve tat alma duyularımız olmak üzere, beş duyumuz yoluyla gerçekleştirdik.

  madde alemi zamana tâbî. zaman her şeyi yok ediyor. tüm o yediğimiz leziz yemekler şu anda yoklar ve hiç hükmündeler; sadece hafızamızda anıları kaldı. dikkat ederseniz ilim ve marifeti zaman tüketemiyor. dün yediğimiz yemek şu anda yok; ama dün öğrendiğimiz bilgi şu anda bizimle. ilim ve bilhassa marifet için bu hüküm çok daha doğru.

  dünya hayatımızda pek çok olumlu veya olumsuz deneyimlerimiz var ve bunlar yine hafızamıza kazınmış durumdalar. rüyalarımızda, olumlu psikolojide isek, hafızamızdaki güzel anılar canlanıyor. bahçeler, ağaçlar, çiçekler, güzel manzaralar, meyveler vs. görüyoruz. psikolojimiz bozuk ise de negatif anılarımız canlanıyor. kısacası, bizdeki negatif enerjiler kendilerine uygun olan bizdeki olumsuz deneyimlerin anılarını kendilerine kıyafet olarak seçiyor ve suretleniyorlar. pozitif enerjiler ise tam tersi.

  evrensel ölçekte tüm pozitifliklerin özü ve taşıyıcı medyası nurdur. bize nur kazandıran işlemler dinde sevap adı altında belirtilmiştir. negatifliklerin aslı ise zulmet/karanlıktır ki, dinde ona "günah" kavramı ile işaret edilmiştir.

  bir kimsedeki birikmiş pozitif enerjiler o kimseye ahiret hayatında müreffeh bir hayat sağlayacaktır. pozitif enerji adeta ahiretin parası gibidir. zaten rüyada para ve döviz şeklinde temessül eder. bir kimsedeki ahiret parası yani nur ne kadar çok ise, o kimse o kadar refaha kavuşur ahirette. zira parasının miktarına göre olumlu anılar canlanıp karşısına çıkar o kimsede. nurlar; güzel yemekler, güzel evler, bahçeler, meyveler, güzel eşler vs. suretine bürünürler. ölmüş bir kimseye "üç ihlas bir fatiha" gönderdiğinizde önüne nefis bir sofra konulur. müteveffa güzel bir ziyafet çeker.

  sözü edilen hayat, kabirde rüya veya matriks cinsindendir. ancak sahibine gerçek gibi gelir. mahşerden sonra ise somut gerçeklik cinsindendir.

  dünya hayatı boyunca kişide biriken zulmetin yani karanlık enerjinin ölümden sonra nasıl bir hayata yol açacağını, nasıl suretlere bürüneceğini tahmin edersiniz sanırım. o yüzden günahlardan kaçınmak, kaçınamadığımız noktalarda istiğfar etmek, aklı olan için bir zorunluluktur.

  "inanan ve iyi işler yapanlara müjde ver: içinden ırmaklar akan bahçeler onlar içindir. kendilerine hangi meyveden sunulsa: “bu bize daha önce de sunulmuştu.” derler; ama onlara onun bir benzeri verilir. orada kusursuz hale getirilmiş eşleri de olur ve ebedi olarak kalırlar" (bakara 25)
 • doğrusu cevdet meyvesi olan meyve.
  evet, cevdet!