şükela:  tümü | bugün
 • belki de bu görüşüm yüzünden cehenneme gideceğim, öyle de ironik bir durumum var ama bana göre cennet, cehennem, sırat köprüsü, cehennemde orada sonsuzca kalmalar, huriler, kevser suları, zebaniler... vs. sadece imajinasyon. sanırım tanrı biz insanları çocuk olarak görüyor ve nasıl ki çocuğa ödül- ceza sistemi eğitim için gerekliyse burada da aynı sistemi işletiyor.

  günümüzde cennet cehennem algıları aslında bizden önceki kuşakların bize bıraktıkları söylemlerdir. elbette kutsal kitaplarda bunlardan bahsedilir ama söz konusu edilen kavramların içeriği, niteliği hakkındaki yorumlar önceki nesillerin bize kalan bakiyeleridir. sıradan kitapların, sıradan cümlelerin altmetinleri varsa neden kur'an'ın da olmasın. yani kureşy suresini düşünün. 2016 da bu surenin biz insanlar için anlamı ne. ya da anlatılan onlarca kıssa. yunus peygamber'i balık yutmuş, sonra orada yaşamış. esasında batıni/içrek yorumlar barındıran bir metindir kur'an. islam sufileri bunu yapmış ama ortodoksi, ( yani medrese, kamusal yararı da düşünerek, ya da işlerine gelmedi, ya da sığlıklarından ) bu yorumları her zaman tehlikeli bulmuştur.
  zamanında ibn arabi mesela, yazdıklarını normal şer'i kuralların için gizlemiştir. fütühat-ı mekkiye adlı kitabı baştan aşağı çift anlamlıdır.neyse uzatmayalım.

  siyasal islam batağa saplanıp kaldı, evrensel veya yerel, insanlara verebilecek hiçbir şeyleri yok. ama içrek, sufi islam hala cazibesini koruyor. ama halk yığınlarının ne bunu anlayacak donanımı ne de isteği söz konusu....

  konuyu dağıttık, toparlayalım.

  şeyh bedreddin varidat'ında böyle der mesela: cennet ,cehennem huriler, cahillerin sandığı gibi değildir...