şükela:  tümü | bugün
 • huri ve nuri..
 • müziği ve deredeki final sahnesiyle akıllarda kalacak bir film. bir de ahmet (ahmet sezerel) ile zehra'nın (itır esen) at arabasıyla köyden kaçarken itır esen'in üstünü değiştirmesi ve bu sahnede iç çamaşırı ile kalması itir esen'e aşık olan kişiler için unutulamayacak bir sahnedir*
 • münir özkul'un oynadığı ender adile naşit'siz filmlerdendir. ayrıca ekram bora da pek heybetlidir filmde.
 • müziklerini melih kibar'ın yaptığı film.
 • salt müzikleriyle degil içerigi ve konusu itibarı ile de akıllarda yer edinmiş film...tek kusuru ani bir gecişe sahip olmasıdır...şöyle ki;filmin birinci bolumu koyde gecerken ani bir gecişle sehire(istanbul) doner ki bu da birçok kişide iki ayrı film hissiyatı uyandırmaktadır...
 • an itibariyle tv'de oynayan ve muzikleri ile melih kibar'ı bir kez daha taktir ettigim guzel turk filmi.
 • ekrem bora'nın münir özkul'a kapımın köpeği deyişi bence lugatımızda önemli bir yer etmelidir.
 • fellek fellek müziklerini aradığım türk filmi.. melih kibar'ın bu filmden aldığı herhangi bir ödül varmı bilmiyorum ama benim ve diğer entrylerden anlaşılacağı üzere daha bir çok insanın gönlünde haklı bir yere sahip kendisi
 • senaryosunu sadık şendilin yazdığı yönetmenliğini kartal tibetin yaptığı 1977 yapımı türk filmi. başrollerde ıtır esen, ekrem bora, ahmet sezerel ve münir özkul.

  --- spoiler ---
  hasan kişisi* davut ağanın* çiftliğinin kahyasıdır. oğulları ali ve ahmetle* mutlu mesut bir hayat yaşamaktadır. büyük oğlu ali köyün güzellerinden zeynebi sevmektedir. davut ağanın kardeşinin de zeynep de gönlü vardır. giderler isterler. olur alırlar düğün hazılıklarına başlarlar. bunu o an askerliğini yapmakta olan ali duyar. dellenip askerden kaçar. trene atladığı gibi köye gelir. kızı kaçırır. davut ağa ve ekibi zeynep ve alini peşine düşerler. derken davut ağanın kardeşi ile ali düello sonucu birbirlerini vurular. bu olayların akabinde hasan oğlu ahmet ile istanbul yollarına düşer. derken bir yerlerde iş bulur ve başlar çalışmaya derken tahmini 15 yıl sonrasına gideriz.

  geçen 15 yılda davut ağanın kızı zehra* büyümüş,serpilmiş ve de istanbul tatbiki güzel sanatlar akademisinde okumaktadır. ahmet ile zehra’nın yolları üniversitede kesişir. kantinde zehrayı gören ahmet kendisine vurulur. evet işte bu kız diyerek peşine düşer. okulda dolaşma ayağına atölyede başlayan, halk oyunları klubunde devam eden elektriklenmeler neticesinde ahmet’in arkadaşı rüküşünde* gayretleriyle gençler tanışırlar. büyük bir aşka yelken açmaktadır zehra ile ahmet. derken yağmurlu bir akşam ahmet motoruyla zehrayı eve bırakırken kaza yaparlar. kaza sonrası gençler hastaneye kaldırılırlar. ahmet kanıyla zehra’ya can vermektedir. hastaneye ilk gelen davut ağa kızının başında beklerken hasan içeri girer. davut ağa hasanı görür.

  -kızım senin oğlunun kanıyla yaşayacaksa hiç yaşamasın

  der ve içinde takribi bir ünite kan bulunan şişeyi yere fırlatır. gençler iyileşir evlerine dönerler. evde ise babalarından ayrılmaları yönünde telkinler onları beklemektedir. derken ayrılalım bari derler. ama aynı okulda okumalarından dolayı devamlı karşılaşırlar. ayrılık iki genci yıpratmıştır. karşı koydukları sevgi onlar karşı koydukça büyümektedir aslında. beraberliklerinin devam ettiğini öğrenen davut ağa zehrayı kuzeniyle evlendirmek için köye götürür. köyde davut ağa yeğenin yanına gelir. yeğeni ıtır esenin belalısı eriş akman canlandırmaktadır. bunu duyan ahmet, peşinden babası köye gider. ahmet kızı dağa kaldırır. davut ağa ve ekibi peşlerinde hasan gençleri aramaya başlarlar. derken arama kovalama derken gençler oralarda bulunan nehre atlarlar. babaları da peşlerinden atlar. finalde ise nehrin bir yakasında davutun kollarında ahmet diğer yakada hasanın kollarında zehra. ve mutlu son.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  filmden bir not okul geçen sahnelerin birinde ayşegül aldinç gözüküyormuş.
  --- spoiler ---

  günümüz aşklarıyla eski aşklar arasındaki farkı o kadar güzel ortaya koyuyor ki. günümüz değer yargılarıyla o zamankiler arasındaki fark birden ortaya çıkıyor.