şükela:  tümü | bugün
 • 1. kat cennet-i aliyyen; hakka suresi 18. o gün (hesap için allah'a) arz olunursunuz. hiçbir sırrınız gizli kalmaz. 19. işte o vakit kitabı kendisine sağından verilen kimse der ki "gelin kitabımı okuyun". 20. "çünkü ben hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum. 21. artık o hoşnut bir hayat içindedir. 22. yüksek bir cennettedir. 23. onun meyveleri sarkar (kolaylıkla devşirilebilir) 23. (onlara şöyle denir:) geçmiş günlerde yaptıklarınıza karşılık, afiyetle yiyin, için.

  2-kat cennet-il firdevs; kehf suresi 107-108. şüphesiz, inanıp yararlı işler yapanlara gelince onlar için, içlerinde ebedi kalacakları firdevs cennetleri bir konaktır. oradan ayrılmak istemezler.

  3. kat cennet-il huld; vadedilen cennet kaf suresi 31.cennet allah'a karşı gelmekten sakınanlara uzak olmayacak şekilde yaklaştırılacak. 32- 33. (onlara şöyle denir:) "işte bu, size (dünyada) vaad edilmekte olan şeydir. o, her tövbe eden, onun emrini gözeten için, görmediği halde sırf saygıdan dolayı rahmân'dan korkan ve o'na yönelmiş bir kalp ile gelen kimseler içindir." 34. "oraya esenlikle girin. işte bu, ebedilik günüdür." 35. orada kendileri için diledikleri her şey vardır. katımızda daha fazlası da vardır.
  furkan suresi 15. de ki: "bu mu daha hayırlıdır, yoksa allah'a karşı gelmekten sakınanlara vadedilen ebedilik cenneti mi?" orası onlar için bir mükafaat ve varılacak bir yerdir. 16. ebedi olarak kalacakları orada onlar için diledikleri her şey vardır. bu rabbinin uhdesine aldığı, (yerine getirilmesi) istenen bir vaadidir.

  4. kat cennet-i guraffan; ankebut suresi 58. iman edip salih amel işleyenler var ya, onları içinden ırmaklar akan ve içinde ebedi kalacakları cennet köşklerine yerleştireceğiz. çalışanların mükafatı ne güzeldir! 59. onlar, sabreden ve yalnız rablerine tevekkül eden kimselerdir.

  5. kat cennet-i mev’a; necm suresi 15. me'va cenneti onun (sidre'nin) yanındadır.

  6. kat cennet-i naim; maide suresi 65.eğer kitap ehli iman etseler ve allah'a karşı gelmekten sakınsalardı, muhakkak onların kötülüklerini örterdik ve onları naim cennetlerine koyardık.

  7. kat cennet-i rad suresi 19. rabbinden sana indirilenin gerçek olduğunu bilen kimse, (onu bilemeyen) kör gibi olur mu? (bunu) ancak akıl sahipleri anlar. 20. onlar, allah'a verdikleri sözü yerine getiren ve sözleşmeyi bozmayanlardır. 21. onlar, allah'ın riâyet edilmesini emrettiği haklara riâyet eden, rablerine saygı besleyen ve kötü hesaptan korkanlardır. 22. onlar, rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. işte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır. 23. bu sonuç da adn cennetleridir. atalarından, eşlerinden ve çocuklarından iyi olanlarla beraber oraya girerler. melekler de her bir kapıdan yanlarına girerler (ve şöyle derler): 24. "sabretmenize karşılık selam sizlere. dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!" beyyine suresi 7.şüphesiz iman edip salih amel işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdır. 8. rableri katında onların mükafatı, içlerinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları adn cennetleridir. allah onlardan razı olmuştur, onlar da allah'tan razı olmuşlardır. işte bu mükafat rablerine derin saygı duyanlara mahsustur