şükela:  tümü | bugün
 • her dunya bokunun, cennet bokundan farki sonlu olmasidir.
  bu dunya faniligin, iyi-kotu her seyin geçiciliğinin dunyasidir. bir cennet var ise orada "iyinin yoklugu" ve fanilik de yoktur. ebedi mutluluk hesabi. yani "kurumayan irmaklar, bitmeyen şaraplar, ölmeyen ağaçlar, tadi hiç tükenmeyen elmalar, yaşlanmayan huriler..vs"

  edit: baslik tasininca "bok" anlamini yitirdi tabi..
 • cennet bildiklerinden fazlası değildir yiğenim.
 • (bkz: dünyadaki bokun cennette yok olması)

  bok yok oğlum orda. pembe pembe kalp şeklinde sıçacaz.
 • cenneti kurgulayan insanların hayalgücünün bu kadarına yetmesinin bir sonucudur.
 • eğer cenneti bir kere görmüş olsaydın ya da cehennemi bir kerecik ufak bir yerden görmüş olsaydın alnını seccade den kaldırmazdın. böyle ucuz başlıklarla ve sorularla inananların karşısına gelmeyin.

  "cennet ucuz değil, cehennemde lüzumsuz değil" bu söz sizin gibi din cahillerine söylenmiş en anlamlı söz.
 • ortadoğu coğrafyasında eksik olan ne varsa genellikle onlar vaadedilmiş. bildiğiniz üzere sıcak, kurak ve büyük bir kısmını çöller kaplıyor. vaadedilen şeylere baktımızda, serin gölgeler, ırmaklar, ağaçlar ve çeşit çeşit meyveler. o coğrafyada insanı cezbedecek ne varsa koymuşlar ortaya. bence çok akıllıca bir hareket. şimdi ben kalkıp kuzey kutbuna yakın bölgelerde yaşayan insanlara gidip, ''öldüğünüzde cennette sizi, serin gölgeler, ırmaklar ve şaraplar bekliyor, imana gelin ipneler'' desem önce gülerler sonra ''siktir git!'' derler.
 • cennet konsepti zaten başlı başına yaratıcılıktan uzak olduğu için şaşırtmayandır. sonsuza kadar şaraplar, huriler falanlar filanlar breh breh breh.. de eee? sonsuza kadar? bunun neresi süper? bir ay jennifer lawrance'ı(kendisi popüler bu sıralar ya) düdüklesen ondan bile sıkılırsın. iyiyi var eden kötü, kötüyü var eden iyi değil mi?

  bizim yobazlar kuzey avrupa ülkelerine bok atar hani 'yau orda herşey o kadar iyi ki bak intihar ediyorlar boyuna kafirler' diye. kedinin ulaşamadığı ciğer misali.

  ee o zaman bütün cennetliklerin girişte eline 20 mglık prozac veriyorlar herhalde?
 • cennette sabrina gibi sihirli güçlerle üstünüzü değiştireceksiniz diyerek cenneti özellikle kızlar için cazip hale getirmeye çalışan, orta okuldaki din kültürü öğretmenimi aklıma getiren başlıktır.

  "amerikalılar araştırdı. evrende başka hayat yok!" diye bilimsel bilimsel konuşmuşluğu da vardı kendisinin. yıllarca beynimizi yedin be adam*