şükela:  tümü | bugün
 • yelkenli teknelerde buyuk on yelkene verilen ad. (bkz: flok)
 • italya'nın kuzeybatısında bulunan liman şehri. şehrin kendisi çok çok sevimli olmasa da limanı görülmeye değerdir. limanın çevre düzenlemesi ilginç ve hoştur. hatta etrafa tepeden bakabilmek için kocaman silindirik bi asansör koymuşlardır deniz kenarına. bu şeye binmek için bisürü euro bayılırsınız sonra onu halatlarla yukarı çekerler, kendi etrafında bikaç kez yavaşça döndürüp tekrar aşağı indirirler. renzo piano'nun tasarımı yapmış olduğu ilginç bir de adacık bulunur limanda. uzaktan bakılınca görülen şey içi yeşilliklerle dolu camdan yapılmış büyük bir küredir. gece ışıklandırılınca acaip güzel görünen bu şeyin içine girince "bu ne yaa? burayı otlarla doldurmuşlar" der çıkarsınız.
 • kendi zamaninin kuresel merkezlerinden birisidir. (bkz: cenevizliler)
 • cevresinde sarp daglar bulunmasi nedeniyle diger mekanlara baglantisi hayvani viyaduklerle saglanmi$ guzel italyan limani. kilometrelerce giden 20~70 metre yuksekligindeki bu viyadukleri gorunce ssc napoli takimina duydugum sempati bir nebze olsun sampdoria genoa'ya transfer olmu$tu.
 • daha sonralari piedmont sardinia'nin egemenligine girmistir. birlesmis italya'da ilk birlesen devletciklerden biridir.
 • kristof kolombun memleketi.
 • (bkz: genova)
 • kentteki sehir mezarligi 160 hektarlik bir arazi üzerine insaa edilmis devasa bir bina ve onun bahçesinden olusmaktadir. binanin her katinda yuzlerce mezar bulunur. yerlerin ates pahasi oldugu mezarlikta, istisnasiz her yer degerlendirilmistir. mesela merdivenlerin arasindaki düzlüklerde bile mezarlar var ve içeriyi gezerken de mutemadiyen onlarin üzerinde yürüyorsunuz.
 • italyanin en önemli limanina sahip sehir. porto anticoda otururken arka arkaya gecen 5 devasal yolcu gemisine raslamak mümkün. iyi korunmus ufacik sokaklariyla insani büyülüyor. aciktiysaniz; cathedralden limana dogru inen sokagin sonunda sagdaki pizzaci, susadiysanizda cristoph colombun evine gelmeden evvelki bar hic düsünmeden gitmeniz geren yerlerin basinda gelir. alisveris icinse stazione principeden sahile inip ordan ara sokaklara daldiginizda asiri derece güzel ve ucuz herseyi bulabilirsiniz...!
 • geçmişteki ticari bağları nedeniyle istanbul ile aralarında yoğun kültürel ve mimari bağlar olan, kuzeybatı’daki liguria bölgesinin liman kenti. şu anki nüfusu yaklaşık 600.000 olup, fazla büyük olmayan ama önemli bir kültür kentidir. tarihi ve mimari dokusu görülmeye değerdir. 14., 15. ve 16. y.y.lar boyunca önemli bir deniz ticaret merkezi olan ve portekiz, ispanya ve osmanlı devleti gibi dönemin en önemli deniz ticareti devletleriyle yoğun ticari bağları olması dolayısıyla kültür ve dili de fazlasıyla etkilenmiştir. günümüzde halen yaşlıların neredeyse tamamı; gençlerin de büyük bir kısmınca italyanca’nın yanısıra konuşulan “cenevizce”, türkçe ve arapça'dan oluşmuş bir dildir. mutfağında en çok ceneviz usulü pesto*, focaccia* ve farinata* meşhurdur. 2001’de g8 zirvesine evsahipliği yapmış ve karşıt gösterilerde bir küreselleşme karşıtı hayatını kaybetmiştir. 2004’te tüm bir yıl avrupa kültür başkenti olarak birçok sergi, konser, performans gibi etkinliklere evsahipliği yapacaktır. fabrizio de andré ise adı genova ile birlikte anılan, herkes tarafından inanılmaz sevilen (bizdeki barış manço durumu gibi) fakat ocak ‘99’da hayatını kaybeden evrenselliği yakalayabilmiş yerel bir ozan-müzisyendir. italyanca ve cenevizce’nin yanı sıra italyan bölgesel dillerinde şarkılar yapmış, bu dillerin unutulmamasına katkıda bulunmaya çalışmıştır.
  http://genova.webguide.it/ ya da www.tu6genova.it adreslerinden kenti canlı canlı görebilirsiniz.