• ana kampüsü scarborough mahallesinde olan toronto' nun en eski kolejlerinden. ne özelliği var derseniz, kanadalı dışında dünyanın her yerinden öğrencinin akın ettiği bir yer. çin, hindistan ve latin amerika ülkeleri bu okul için adeta altın madeni.

şehir merkezine en yakın mesafe sırasıyla pape, scarborough, morningside ve ashtonbee olarak 4 ana kampüsle şehir doğu kısmına yayılmıştır. scarborough şehir merkezi arası yaklaşık 1-1.30 saat arasıdır, varın gerisini siz düşünün.

ha yukarıda kampüs demişken, aklınıza york veya toronto' nun kampüsleri gelmesin, sonra kafanıza sıkarsınız.
  • pape de olan story arts campusunden an itibariyle merhaba (ulan seneler once boyle entryler gorur cok ozenirdim ama pek bi ozelligi yokmus)

burada sinema tv - habercilik - muzik vs art bok pusur seyleri var iste ama agalar siniflari genislettikce kampusu genisletmeyi pek dusunmemisler o yuzden hafif sikisiklik var. mesela sinema ogrencisi olarak eskiden film gosterimi yapacaginiz mekani kucucuk fitness salonuna donusturmusler.
    burokrasi basamaklari yuzunden az daha okuldan atiliyodum o manyakligi da saymazsak canada normali olarak herkes kibar. ayrica merkeze yakin olmasi guzel bir avantaj.
    gecen dekan sinifa geldi, dance sinifi da acacagiz dedi ben de dayanamadim "yuh nereye sigacagiz mr." dedim. dun koridorda cevirdi beni ve 'o gun dediklerin aklimda yer atti bunlar icin cabaliyoruz' dedi. kibar ve ilgililer. ne olursa oslun gelin kapimizi calin diyolar.

sinema ozelinde konusursa, her turlu sound ve light equipment kiralama imkani var. bunun yaninda bizim kampus icin 5 tane mark iii ve 1 tane canon c300 var. (diger nikonlari vs saymiyorum)
    istediginiz gibi kiralayip hic bir boka benzemeyen kisa filminizi gonul rahatligiyla cekebilirsiniz yani.
  • okula 2 hafta kadar once basladim, food science ogrencisiyim. ilk izlenimlerimi soyle ozetleyebilirim:

1- ogretim gorevlileri kaliteli, anlayisli ve sicak kanli.

2- okul yonetimi ve ogretim gorevlilerinin ders vermek istememe huylari var. zaten haftada 16 derscik var bunun da yarisin online dermis, self study materialmis felan filan derken dogru duzgun okula gidip gelmiyorsun. okula parayi oderken in-class lecture diyorsan oyle yapacaksin abi online neymis? bir sayfa bastan sagma alistirma ve ornek birakiyorlar hadi sen evde calis gel abicim biz sinavda soralim diyorlar. malesef cok olumsuz bir yani okulun. tabi bunun ileriki donemlerde degisecegini dusunuyorum, ozellikle labaratuvar agirlikli bolumseniz...
    alt edit: evet bu ileriki senelerde degisiyor. okula gelip gitmekten sikiliyorsunuz.

3- okul cok kalabalik, igne atsaniz yere dusmez. ozellikle morningside kampusunde. ama bu kalabalik siniflara pek olumsuz olarak etkimiyor. siniflar kalabalik degil olfukca yerinde.

4-kampus lokasyonlari toronto sehir merkezinden uzak. istanbul beylikduzu gibi dusunun scarborough'u. yine her imkan var ama downtown'ı seven, gidip gelenler icin zor abiljr. ulasim yaklasik 1 saat 15 dk suruyor trafiktir zarttir zurttur yoksa.

5-ogrencileri kara kara cirkin cirkindir. hic oyle avupali sarisin citir hatun dusleyip gelmeyin okula... hintli, cinli fantezim var diyorsaniz ne ala abicim :)

6- labaratuvar imkanlarini hic kismiyorlar. paraya kiyip herseyin en kalitesini almislar, gayet de gonul rahatligiyla kullandiriyorlar ogrencilere.

7-cok fazla odev var, sorumluluk gorevleri veriyorlar cok fazla. bu ne lan lise mi bu? diyor insan. ozellikle online sistemden yurutuyorlar bu odev, quizz islerini filan. isleri sanal ağa dokmeleri kimisi icin avantaj. ben tercih etmiyorum...

simdilik bu kadar. sorularinizi mesajlardan sorabilirsiniz (gocmenlik danismani degilim. lutfen sadece okul hakkindaki sorulari sorun). editler gelecektir zaman icerisinde. yukaridaki goruslerim deisebilir.

final edit: okulu bitirdim mezun oldum. tavsiye etmiyorum, dusunen arkadaslara (bkz: seneca college), (bkz: george brown college) veya (bkz: humber college) gibi alternatifleri siddetle tavsiye ediyorum. centennial en pahali ve en fazla sayginligi olan okullardan birisi lakin bu sohretini neye borclu oldugunu anlamis degilim. belki birkac degerli ogretim gorevlisine.

ve en onemlisi; is bulmasi cok zorlu. durumu olan herkese coop opsiyonlarini gozden gecirmesini siddetle tavsiye ediyorum.
  • görülebilecek en gerizekalı orta doğu ve bölgesi kayıt - öğrenci işleri çalışanlarına sahip okul .
  • neden bu kadar kotulendigini anlamadigim okul. 2 sene global business management okudum. ilk sene online ikinci sene in class oldu. ikinci sene yuksek riskli hamilelik yasadigim icin derslere gidemedim tum hocalarim destek oldu, projeleri uzaktan grup calismasiyla halledip sinavlara da online girdim. son donem cocuktan dolayi derse gidemedim yine destek oldular. baska okullar in class olmadigim icin mezuniyeti zorlarken benim canim okulum her konuda destek oldu.

bunun disinda aileler zaten ozellikle destekleniyor. kendisine ait kresi var kayit olmaniz gerekiyor tabiki, cok sira var biraz gec gelebilir. kendine ait foodbank'i var kayit olup sali ya da persembe gunleri size uyan saatte kuru gidanizi, firstik ezmenizi, sutunuzu ucretsiz alirsiniz. spor salonlarini falan hic saymiyorum.

benim bolumumde hintli nufustan cok filipinli vardi. bolumune gore degisiyor. sadece hintliler var demek sacmalik olur zira toronto da adim basi 10 hintliye rastlayabilirsin, bunla yasayamayacaksaniz toronto ya gelmeyin. bolca guney amerikali da var.*

calisanlar genel olarak asiri bilgi sahibi degil* ancak okula gidip yuzyuze gorustugunuzde halledemeyecekleri mesele yok. yine olsa yine tercih edecegim okuldur. ek bilgi, sigortasi dogumu da karsiladigi icin mezuniyeti de bebekle yapti herkes *
hesabın var mı? giriş yap