şükela:  tümü | bugün
 • itl yuz(surat degil sayi) 100
 • ırak'ın çekilmesi ve abd'nin katılması ile bağdat paktı'nın aldığı isim. 1979'da iran'daki islam devrimi ile son bulmuştur.
 • bir zamanlar iran, türkiye ve pakistanın asıl üye, ingiltere ve abd'nin müzahir üye oldukları pakt. ortak düşmana (o zaman için sscbydi sanırım) karşı oluşturulmuştu.
 • "türkiye de iç karışıklık çıkarsa, cento anlaşmasına dayanarak türkiye ye
  müdahale edebiliriz." abd ankara büyükelçisi.(kaynak: haberturk)
  gibi haberlerde karşılaştığımız birli iki sıfır.
 • "merkezi antlaşma örgütü"... 1959'da ırak'ın uyelikten ayrılması ile bagdat paktının aldıgı isim.
 • bir nevi intihal. yunanca "kentron" (yama) kelimesinden latinceye geçen cento, diğer yazar veya şairlerin eserlerinden parçalar birleştirerek oluşturulmuş, genellikle şiir olarak yazılan eserlere verilen teknik isimdir. bazen, tek bir yazarın yazılarının farklı kısımları da, yeni bir anlam verecek şekilde birleştirildi. eski roma'da çok yaygın olan bu uygulamada en çok kullanılanlar virgil ve horace olmuştur.
 • ouliponun atasi demek mumkundur.
  siirlerden alintilarla meydana getirilir. bu manada siirsel bir mozaiktir.
 • orgutun dagilmasi veya sonlandirilmasi ile ilgili anlasma metni
  http://treaties.un.org/…me-1254-i-20550-english.pdf
 • (bkz: central treaty organization)
  1955 yılında türkiye, iran, ırak, pakistan ve ingiltere arasında kurulan bağdat paktı'nın ırak'ın 1959 yılında üyelikten çekilmesinin ardından aldığı adın kısaltması.
 • cento diğer adıyla merkezi antlaşma teşkilatı ortadoğu’daki güvenliği sağlamayı ve sovyetler’in ortadoğuya nüfuz etmesini engellemeyi hedef alan bir siyasi birliktir. türkiye, iran, irak, pakistan ve ingiltere birliğin üyelerindendir.

  1950’lerde orta doğu’nun güvenliğini sağlamak ve sovyetlerin sıcak denizlere inme politikasının önüne geçmek için gerek orta doğu’daki gerekse avrupa’daki devletlerin kendi aralarındaki antlaşmaları teşvik eden abd, türkiye’yi de yalnız kalmaması için çevre ülkelerle antlaşma imzalanması fikrine inandırmıştır.

  arap ülkeleri ve bölgenin güvenlik ve barışıyla ilgilenen diğer ülkeler antlaşmaya açık olduğundan ilk önceleri irak ve türkiye arasında imzalanan cento’nun başlangıcı olan bağdat paktı’na pakistan, iran ve ingiltere de sonradan dahil olmuşlardır. antlaşmanın koşulları arap birliği’ne üye devletlere ve işbirliği yapmak isteyen orta doğu devletlerine açık tutulmuştur. bu durumdan yaralanarak birliğe öncelikle ingiltere katılmıştır (1955).

  aynı yıl içinde ingiltere’yi pakistan ve iran izlemiştir. böylece pakta üye olan devletlerin sayısı 5’i bulmuştur. gelişmekte olan birlik cento’ya sovyetlerden daha çok arap ülkeleri tepki göstermiştir. özellikle mısır, cento’nun arap birliği’ne karşı yapılmış en ağır saygısızlık olduğunu belirtmiştir.

  cento genel sekreterleri;

  avni halidi-irak (1955-1958)
  mirza osman ali bey-pakistan (1959-1961)
  abbas ali halatbari-iran (1962-1968)
  rıfat turgut menemencioğlu-türkiye (1968-1972)
  nasır asar-iran (1972-1975)
  ümit haluk bayülken-türkiye (1975-1977)
  sidar hasan mahmud (geçici)-pakistan (1977-1978)
  kamuran gürün-türkiye (1978-1979)
  cento amblemi:

  http://i.hizliresim.com/d5k03x.jpg

  kaynak:
  uluslararası hukukta anlaşmalar makalesi