şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.centos.org/ 'den ulasilabilecek, redhat enterprise kaynak kodlarinin derlenmis hali. ucretsiz bir urun.
 • https://web.archive.org/…ws/article.php?storyid=127 adresindeki akıl sır ermeyecek hikayeye konu olan işletim sistemi.

  edit: link ölmüş, değiştirdim.
 • ispler tarafından ne bok yemeye tercih edildiğini anlamadığım bana sürekli sorun yaratan işletim sistemi.
 • sövmeye doyamadığım..
 • isp'lerce tercih edilmesinin sebebi isp'lerin tembel adminlerinin os'u kurup bir daha 7 sene yükseltme yapmakla uğraşmak istememeleridir.
 • 5.2 sürümü release olmuş işletim sistemi.

  http://mirror.centos.org/centos/5/isos/
 • elimdeki sunucu da yaptigim denemelerde en saglam calisan işletim sistem oldu, 2008 in mart ayından bu yana elektriklerin surekli kesilmesine ragmen halen çalışmaktadır. 64bit sata driver larını tanıtmış olsam dahi bu işletim sistemine raid+10 yapılamamaktadır. centos mysql veritabanı icin red hat 5 kadar kararlı olmasada onu aratmayacak kadar da başarılıdır. beleş olmasıda daha bi sevdirir.
 • ks. community enterprise operating system.
 • yakin gelecekte bade olmasi ya da baska bir isimle, baska bir projeye donuserek yoluna devam etmesi olasi.

  http://www.centos.org/

  neden? i, nasil? i lance davis'e acik mektup kisminda.

  sahsen yerini ubuntu server'a birakmasi beni gayet memnun eder.
 • lance davis ile olan sorunlarını çözmüşler gibi. yolumuza devam edeceğiz v.s. demişler fakat ya kaybettirdikleri güven ? kullananlar masaüstünden ziyade sunucu ortamında, uzun süreli güncelleme sözü verdikleri için kuruyor bilmem farkındalar mı... yarın öbürgün gene dellenip dağıtımı uçurumun kenarına getirmeyeceklerini kim garanti edebilir ?

  not: tamam daha iyi olacak belki bu şekilde ve tamam yeni bir proje doğsaydı ona geçmek yum sayesinde pek de zor olmayacaktı belki ama kaybedilen güven o kadar kolay geri kazanılmıyor malisef. ubuntu server edition son gaz devam...

  centos.org :
  ----
  the centos development team had a routine meeting today with lance davis in attendance. during the meeting a majority of issues were resolved immediately and a working agreement was reached with deadlines for remaining unresolved issues. there should be no impact to any centos users going forward.

  the centos project is now in control of the centos.org and centos.info domains and owns all trademarks, materials, and artwork in the centos distributions.

  we look forward to working with lance to quickly complete all the agreed upon issues.

  more information will follow soon.

  last update: august 1, 2009 04:34 utc by donavan nelson
  ----

  facts regarding centos and the open letter
  # centos is not dead or going away. the signers of the open letter are fully committed to continue the centos project. updates and new releases will continue.

  # most of the issues have been resolved, there is an action plan with agreed upon dates for any outstanding issues.

  # the centos project now owns the centos.org and centos.info domains and there will be no disruption in services.

  # we thank the people who have stepped forward and want to donate to the centos project. we ask that you hold off for now until issues surrounding our new donation policy are put into place.

  # the centos project is run completely by volunteers and we are aware that this requires a different management style. we have been and continue to work to prevent issues like these from occurring in the future. we will continue this effort in the future, look for some new policy information soon

  last update: august 1, 2009 04:36 utc by donavan nelson
  ----