şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni aciklanmis olan hadise.

  faturali cep telefonlarina aylik 1 ytl cevre vergisi eklenecekmis. yani bu mantikla 1 ytl ile yapilabilecekler arasina cevre vergisi odenebilir maddesi eklenmelidir.

  yaklasik 20 milyon kisinin faturali hatti oldugunu farzedersek devletin sorunu biraz daha farkli olup su baslik altinda incelenmelidir:

  (bkz: ayda 20 milyon ytl ile yapilabilecekler)
 • ula$tirma bakanliginda herkes 1 milyon verse adamlari'ndan birinin müste$ar olarak istihdam edildigine kanıt vergidir.
  maliye bakanligina alinacak abi bi yerden para bekliyorum adamlari ile beraber enflasyonun canina tükürecek insanlardir bunlar..
 • mecliste cali$mayan, milletvekillerini "ziyarete" gelen vatanda$lardan giri$te alinsa cok daha mantikli olan vergi.
 • özel iletişim vergisi
  telsiz ve hat kullanım vergisi
  kdv derken, zaten 40ytl'lik konuşan bireyin 90-100ytl fatura ödemesi yetmezmiş gibi, utanmadan bir de 1ytl daha isteyen zihniyet. bunu bir de çevre vergisi adı altında isteyince, hatlı gsm kullananların, bre dallamalar, telefonun çevre vergisi mi olur, ha eğer fatura detayları-kağıt-zarf olayındaysanız bundan da bize ne, bunu gsm şirketinden alsanıza dememizi sağlayan, nurtopu gibi vergimiz. bakalım daha nelere ne vergisi koyacaklar...
 • devletin dış borçlarını kastederken bu kadar ciddiye alınacağını düşünmemiştim..

  (bkz: herkes 1 milyon verse adamlari/#7190928)
 • alt metinde ipe ipe ödeyeceksiniz denerek açıklanan vergi. şimdilerde mezara yakışan boş kafaların son marifeti olarak anıyoruz kendisini.
 • yapılacak vergi kesintisi çevre ve orman bakanlığı'na bağlı özel bir fonda biriktirilecekmiş.
  tüm gsm şirketlerinin 35 milyon abonesi olduğu ifade ediliyor, bu hesapla yılda yaklaşık 420 milyon ytl toplanacak. tıpkı deprem vergisinde olduğu gibi bu da bütçenin yamanmasında kullanılacak muhtemelen.
  bir gsm abonesinin aylık konuşma ortalama ücretinin vergi hariç 9-10 dolar olduğu düşünülürse 75 cent vergi konması demek yaklaşık %8 artış demek, %18 kdv, %25 özel iletişim vergisini de ilave ederseniz, çıplak konuşma ücretine yaklaşık %50'lik vergi yükü geliyor ki, izninizle burada "oha" demek istiyorum...

  dünyada cep telefonu kullanıcılarının vergi yükü %15-25 arasında değişiyor ama sanırım hiçbirinde %50 değildir.
  deprem vergisi olarak bilinen özel iletişim vergisi ile yaklaşık 2,5 milyar dolar vergi tahsil edildiğini düşününce tuttuğu kazı dibine kadar yolmayı borç bilen maliye bakanlarına selam ediyorum...
 • eşşeğin bi tarafına su kaçıran devlet uygulamasıdır.

  henry david thoreau'nun 19. yüzyılda yaptığı gibi kallavi bi sivil itaatsizlik kampanyasıyla bu vergi reddedilmelidir. imza toplanmalı, gerekirse cep telefonlarından vazgeçilip kızılderililer örnek alınarak dumanla haberleşilmelidir... en olmadı devlete, ulus olarak her sabah mıntıka temizliğine çıkma önerisi getirilmelidir. lakin artık bi şekilde "dur, çüş" denmesi gerekmektedir.

  "yerim çevre duyarlılığınızı hüleayn" vergisi...
 • düşünce vergisinin bir ön aşaması.devletlerin, teknolojik ürünlerin vatandaşlar tarafından talebinin yüksek olması nedeniyle gelir kaynaklarını arttırmak için ürettiği projelerden birisi. bireylerin düşüncelerinin okunabilmesi sağlandığında devletlerin gelir kaynakları için endişelenmesi gerekmeyeceği aşikardır.
 • seçilene kadar tüketicinin sevip beslenip sonra ek vergilerle yavaş yavaş boğazının kesilme haline muhteşem bir örnek.... en temel ihtiyaçların lüks haline getirilmesine sebep olan vergilerden biri. oy veren = (bkz: kurbanlık koyun.)