şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cep telefonlarında artan oranlı ötv sistemine geçilmesi konusu.

  özet olarak telefon fiyatı yükseldikçe alınacak vergi de yükselecek. elveda apple, samsung, huawei, xiaomi, asus, oppo ve daha nice markalar...

  ankesörlü telefon cehennemine hoş geldiniz!

  "bilindiği üzere cep telefonları 4760 sayılı özel tüketim vergisi kanununa ekli (ıv) sayılı listede yer alıyor ve mevcut durumda ötv oranı %25.

  meclise sunulan ve içinde kitap ve süreli yayınlara kdv istisnası getiren düzenlemenin de yer aldığı kanun teklifinde (13.02.2019 tarihinde meclise sevk edilen torba yasa teklifi), cep telefonları için geçerli ötv oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak farklı dilimler uygulanması yönünde düzenleme yapılıyor. bunun anlamı, telefonun fiyatına göre farklı ötv oranlarının uygulanması, telefonun fiyatı üst dilime girdikçe ötv oranının yükselmesi. başka bir deyişle fiyata göre artan oranlı ötv sisteminin hayata geçirilmesi."

  kaynak

  twitter kaynak
 • merak ediyorum , millet daha nereye kadar sabredicek acaba ?
 • muhtemelen arabalardaki gibi olur ve işin sonunda herkesin ödediği vergi miktarı artar. insan umuyor ki düşük fiyatlı telefonlar için vergi oranı düşsün ama hiç umudum yok.
 • hükümetin güncel olaylara hemencecik müdehale etme durumu.

  geçen hafta iphone, türkiye'deki satış fiyatlarını düşüreceğini açıklamıştı. aradaki tüketici kârını ortadan kaldırıp direkt bu kârı tabikide devlet kasasına sokacaktır.

  çünkü diğer türlü olmaz/olamaz.
 • araba misali yani.. vay beee bu kadar mı çaresizsiniz açtığınız deliğe kaynak bulmakta
 • yurt dışından cep telefonu alıp türkiye'de eski bir telefonun imei'sini yeni olan telefona çakmakla sonuçlanacaktır.

  ya da;

  cep telefon kayıt harcı her ne kadar 618 tl olsa bile bazı telefonlarda bu ücreti bile ödemek çok makul kalabilecektir.
 • sırf bu çakallıklar yüzünden son bir ayda sırayla, apple tv, airpods, iphone xs max ve apple watch alarak elimde olmayan bütün apple serisini tamamladım. apple’ın sattığı ne varsa hepsini aldım amk. şimdi onlar düşünsün. hahaha.