şükela:  tümü | bugün soru sor
 • meclise sunulan yeni yasa tasarasında cumhurbaşkanı’na yeni ötv zammı için yetki verilmesi teklif edilmiş. teklif onaylanırsa erdoğan telefonlara yüzde 50 ötv uygulayabilecek.

  kaynak

  --- spoiler ---

  meclise sunulan yasa teklifiyle cep telefonlarına da yüzde 50 ötv uygulanmasının yolu açıldı. teklifin kısa süre içinde plan ve bütçe komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor.

  mevcut yasaya göre cumhurbaşkanı, cep telefonları ötv’sini yüzde 25’e kadar arttırabiliyor. ak parti’nin meclis’e sunduğu yasa tasarısında ise cunmhurbaşkanı’nın artırma yetkisi 50’ye yükseltiliyor. yani cumhurbaşkanı yetkisiyle ötv’de değişiklik yapılması durumunda iki kat daha fazla zam yapılabilecek. söylentilere göre ithalat yoluyla getirilen ve fiyatı 2500 lira üzerindeki telefonların ötv'si önümüzdeki aylarda yüzde 50 oranında arttırılacak.

  yürürlükte olan uygulamaya göre cep telefonlarından yüzde 25 oranında ötv alınıyor. cumhurbaşkanı'nın ötv'ye yüzde 50 zam yapması durumunda cep telefonlarından yüzde 37.5 oranında ötv alınacak.

  fiyatlandırma yapılırken önce ötv sonra kdv alındığı için ötv'deki artışın etkisi daha fazla olacak.bugün 3000 liraya satılan bir telefon, ötv'nin yüzde 37.5'e çıkarılması ile birlikte 3300 liraya denk gelecek. ötv oranındaki yüzde 50'lik artış 3000 liralık bir telefonda 300 liralık bir zamma neden oluyor.

  kitap satışlarındaki kdv istisnası tepki çekti

  meclis’te kabul edilen diğer bir yasaya göre kitap, gazete ve dergideki kdv oranı sıfırlandı. yayıncıların doğrudan tüketiciye yaptığı satışlardan kdv alınmayacak. fakat tüketiciler yayıncıdan değil de kitapevi vb. oluşumlardan kitap, gazete, dergi satın aldığında yüzde 8 kdv ödeyecek. değişikliğin yalnızca yayıncıların doğrudan satışlarını kapsaması tepki çekti.
  --- spoiler ---
 • doymadılar doymayacaklar.yurtdışı harcına yine zam yaparlar insanlar alamasın diye.böylelikle üst seviye cihaz kullananlar sadece paralı ve gerizekalı kesim olarak kalır...
 • son teknolojiyi vitrinlerden takip edin diyorlar işin garibi halktan yine büyük oranda destek alacaklar.
 • bu gidişte;
  (bkz: tanzim teknosa)
 • * telefon fiyatları pahalanır

  yav zaten herkesin elinde 5000 liralık telefon. adam asgari ücret alıyor, onun da elinde aynı telefon, iş adamının elinde. böyle daha iyi oluyor.

  * telefon fiyatları ucuzlar

  eskiden bu telefonları almak için aylarca para biriktirmek lazım. şimdi ekonomi iyi. herkesin elinde leblebi çekirdek gibi telefon.

  bu cendereden kurtulamazsınız abi. saplasınlar fiyatları.
 • gelecekse böyle ürünlere gelsin vergiler. bir sigara tiryakisi olarak sigaraya bile daha çok vergi gelmesine itirazım yok.
  ancak ekmekten, undan, sütten, temizlik malzemelerinden, ilaçlardan ve daha bilimum zorunlu ihtiyaç kalemlerinden almayın artık şu vergileri.
  market fişinin 100de 18i vergi. aylık alışveriş 500 tl ise nerdeyse 100 tl vergi. ayıptır be kardeşim. kazanırken vergi harcarken vergi. bir de üstüne ne kadar kodaman varsa vergi affı alsın.
 • linç edilmeyeceksem destekliyorum dediğim yasa tasarısı.ithal ürün girdisi azalmadıkça cari açık düşmez.çünkü üretim ekonomisi terk edileli çok oldu.madem üretmiyorsun bişey satamıyorsun ağır sanayin yok o zaman ithalatı kıs önüne engeller koy vergiyi arttır.
  kısacası iyi olmuş.
 • ek vergiler ile cari açığın düşeceğini düşünen varsa bence fazla iyimser. ben söyleyeyim elde edilen tasarruf ile diyanet'e 5 bin kişilik kadro, öğretmenlere 10 bin kişilik kadro açılacak. kene gibi eme eme bitiremediniz devletin kanını.
 • akıllara şu espriyi getirmiş gelişmedir.

  "parayı lidyalılar ,vergiyi sümerler, verginin vergisini türkler bulmuştur."