şükela:  tümü | bugün
  • sesi duyuluyor mu, bataryası dayanıklı mı, tepki süresi nasıl, mesaj yazmak hızlı mı, menülerinde dolaşmak hızlı mı şeklinde sıralanabilir bu hususlar.
  • ilk bakacağınız yer sim kart tutan yerinin sağlamlığı olması gereklidir kannımca. sık hat değiştirmek zorunda kalıyorsanız girerken sim kartı çizmeyen(siemens c45 değil) ya da sim kartı gerçekten tutabilen ve kırılmayan bir sim kart girişine(mpx200 değil) sahip telefon almanız sim kartı görmemesinden dolayı bozuk sınıfına geçen bir telefona duyacağınız nefretin sıfıra inmesini sağlar.
  • ilk önce cebinize sığıyor mu* bir bakın. son zamanlarda öyle telefonlar çıktı ki artık taşımak için sırt çantasına ihtiyaç duyuluyor.
  • anteninin olmamasına, renkli ekrana ve mms özelliğine sahip olup olmadığına dikkat edin.

youth gone wild 1999 yılından bildirdi.
  • cep yakmayanından al! 4796 fonksyonlu telefon alıp da sadece 2 fonksyonunu kullanacaksan alma. delirtme beni. statünü skiyim senin. gevşek adam!
  • - ilk olarak sar değerine bakın! 0.40 ve aşağısı olmalı ki pek çok akıllı cihazda bu değer bunun 2-3 katı.

- ne istediğinizi bilin. sadece sms ve konuşma için kalkıp da 1 milyarlık cihaz almanıza gerek yok. yine aynı şekilde sadece sms, konuşma, yolda mailleri kontrol etme ve bir iki ufak işlem için de yine 1 milyarlık cihaz almanıza gerek yok.

- akıllı cihaz diyip durmayın. 1253058327581275 tane işlem yapan cihaz, hepsini azar azar yapar. hiç bir telefon 200 liraya satılan samsung kadar iyi fotograf çekemez mesela.

- sar değeri düşük olsun.

- konuşmaya meraklı olmayın, meraklı iseniz de telefonunuza bluetooth kulaklık ya da kaliteli kablolu kulaklık alın. uzun konuşacağınız cihazın pil ömrü önemlidir, ha bir de sar değeri düşük olmalıdır ki zararı az olsun.

- mümkün mertebe sıfır ürün alın, ikinci eller elinizde patlayabilir, bende patladı. pahalı bir cihaz ise telefonun hem kendi garantisi olsun, imkan varsa garantisini uzatın ve telefonu sigortalatın.

- çokça sms kullanıyorsanız dokunmatik telefonlardan uzak durun.

- sar değeri düşük olsun demiş miydim?
  • cep telefonu adı altında satılan bazı aletler var ki bunlar aslında bilgisayar. bilgisayar kullanma tecrüben/kabiliyetin/isteğin yok ise bu sözde telefonlardan alma. alma laan! amcalar teyzeler, özellikle lafım size. önce bilgisayar kursuna gidin, dos öğrenin.
  • simdi dunya kadar detay vardir kimi iyi kamera ister, kimi ios isletim sistemi ister, kimi bisey istemez sarji birkac gun gitsin ister. evet burasi size kalmis.

-rte mode on-

fakat bakin su nokta onemli. sahip oldugum nexus 4 aletinin hoparlorunu telefonun arka yuzeyinde bi yere yerlestirmisler. eyy lg, eyy google biz telefonu sirt ustu masaya koydugumuzda ses gelmiyor. hadi arayana cevap veremedik, ee halkin % 50'si telefonu alarm olarak da kullaniyor. sizin yuzunuzden sabah alarmi duymadim beeee!

-rte mode off-

hoparlorun konumu onemli. arkasinda olmasin. yoksa telefonunuz sabah size de benimkinin yaptigi gibi kucuk surprizler yapip " hadi az daha uyu annem sen bugun" diyebilir.