şükela:  tümü | bugün
  • madde bağımlılığı'na örnek olabilecek yeni neslin vazgeçilmez takıntı, hatta saplantısı.
  • yobaz ili$ki in$aatcisi , $antiye bekcisi, sorumluluk azaltan her turlu fasilitesi bulunan, guncel iyi yonleri ve faidelerinin ileriye donuk fecii temelsiz yapilar kurdugu cihazin saplantisi...
  • n yaşında da olsa bir çocuğun cep telefonu olmamasının ayıp sayıldığı memleketimizde de aslında sayısı çok olan, ama farkında olmadığımız bağımlılık, ayrıca ispanya'da iki çocuğun günlük aktivitelerini cep telefonları olmadan gerçekleştiremedikleri sebebiyle aileleri tarafından hastaneye yatırılma sebebidir.

http://news.bbc.co.uk/…/hi/world/europe/7452463.stm

alternatif bağımlılıklar için;
    (bkz: madde bağımlısı)
    (bkz: online bağımlısı)
  • (bkz: #23258739)
  • bu bağımlılığa sahip olduğumu fark ettiğim anda kendim nefret ettim resmen. telefon sürekli elimdeydi ve sürekli yapacak bir şey buluyordum. her saniye, bir şekilde kullanmak zorunda hissediyordum. ki bu bağımlılığımı da facebook ve twitter bağımlısı arkadaşlarıma ne kadar kötü bir durumda olduklarını ve her yerde, her an, telefonla bile kullandıklarını söylerken fark ettim. evet, onların bu hallerine uyuz oluyordum ve laf ediyordum; ama ben de bir telefon bağımlısıydım, pek bir farkı yoktu.

bunun üzerine telefondan uzak durmak için çabalamaya başladım ve her saniye yanıma almadım, sessiz ve çantamda bırakmaya başladım. evdeyken bulunduğum odaya özellikle götürmemeye çalıştım. bir süre sonra o kadar aramamay başlıyorsunuz, eksikliğini hissetmiyorsunuz. hatta birkaç saat bakmayınca stresse de girmiyorsunuz. aklınıza geldiğinde "aa bir bakıyım şuna", diyorsunuz. "amaann tanrım!!" değil.

hatta bir açıdan özgürlük getirdiğini bile iddia edebilirim. her an o telefondan ulaşıma açık olmak ve her saniye ulaşılabilecek durumda olmak zorunda olmak sinir bozucu. bunu aştığınızda ise bir şekilde ulaşılabileceğinizi biliyorsunuz; ama her an ulaşılabilir olmak zorunda hissetmediğiniz, için stress'e girmiyorsunuz.
  • sevgiliden ayrılınca farkına varılabilen durum.
  • 1994 ve sonrası doğanlar için cep telefonsuz bir hayat varolmadığından sadece eski kuşağa tuhaf gelen durum.
  • şarjı tükenene dek cihazı elinden düşürmeyen,
    telefonda nerdeyse aralıksız olarak oyalanabilecek bir şey (mesaj oyun sosyal medya vs) bulabilen,
    bilinçli ya da farkında olmadan günlük aktiviteleri ve sosyal yaşantısındaki etkinliklerini kısmen veya tamamen telefon sebebiyle ihmal eden,
    yüz yüze iletişim yerine telefon ve uygulamaları aracılığıyla irtibata meyilli olan
    milyonlarca muzdarip bünye vardır bu kapsamda.
    işin acısı yeni yetişen nesil büyük oranda durumunun farkında olmadan artık hayat tarzı olarak benimsemişler.