şükela:  tümü | bugün
  • cep telefonu denen mucizevi alet icad edilmeden once yaşadığımız sefil, rezil, yaşam şekli. sürekli hatırlamaya çalışıyorum, bu cep telefonu denen zımbırtı hepimizin eline tutuşturulmadan önce nasıl yaşıyorduk diye. düşünün ki, henüz birkaç yıl öncesine kadar geç kalan arkadaşınıza "nerdesin mına koduum" şeklinde mesaj atma şansınız yoktu. seni seviyorum mesajları da yoktu eskiden. çağrı atmak, ya da "sarjım bitti hayatım" yalanları da. eskiden tiyatronun önünde buluşulurdu mesela, şimdi "gelince ben seni ararım" var. eskiden işten çıkınca, gerçekten çıkardın, ertesi sabah işe gidene kadar özgürdün. şimdi itin götüne girsen buluyorlar. tatile gidince 1 hafta 10 gün, kimseden haber alamazdın, özlerdin. şimdi plajda sırtını yakarken herifin biri arayıp, "abi taksime çıkıyoz gelsene" diyebiliyor rahatlıkla. eskiden daha sık buluşulurdu sevdicekle, şimdi "seni çok özledim" mesajı atıyorsun telefona uzanıverip...

velhasılı kelam, cep telefonu çıktı mertlik bozuldu kardeşim, eski tatlar yok artık...
  • "bak ben seni çaldırıyorum, sen beni hiç çaldırmıyosun" gibi saçma sebeplerle sevgilinizle kavga etme gibi olayların olmadığı dönem..
  • taksim meydani tramvay duragi arkasi, galatasaray lisesi yanı ve mis sokak girisindeki kartlı telefon klubelerinin onunde (akşamları) cok cok uzun kuyrukların olustugu; verilen randevuların ani bir telefonla iptal edilme oranının pek duşuk oldugu donemlerdi yani ekmenin ve ekilmenin pek zor olduğu, ekmek dedim de ekmek, şeker, gaz, tuz da karneyle idi o zamanlar ama ismet paşa sağolsun harbe sokmadı bizi iyi de oldu allah devlete millete zeval vermesin

çok zor günler yaşadık çok
  • sözüne sadık kalmak adına randevuya yetişmeye çalışma çağları olarak geçer literatürde.
  • seinfeld seyrederken surekli "abi arasana cepten ne kasion?" modunda durumlar karsisinda aklima gelen donemler..
  • aradiginiz kisiye su anda ulasilamiyor bant kaydının olmadığı yaşam.
  • bu yaşam dönemi 3 bölüme ayrılır

1- pre-mobilic
    2- pre-polifonic
    3- pre-cameric
  • - abi nerdesin?
    şeklinde diyalogların geçmediği bir yaşam formudur.. zira aradığınız kişi zaten ya iştedir ya evde.!
  • insanoğlunun günlük sosyal hayatını kendi yönettiği, sözlerin, kelimelerin, konuşmanın anlamını yitirmediği güzel bir dönemdi.