şükela:  tümü | bugün
  • marka/model farkı ile belirgin farklılıklar oluşsa da teknoloji şirketlerinin bilinçli eskitme politikası gereği sık sık yeni telefon ihtiyacı ortaya çıkmakta.

kullanıcı hatası nedenli kırılma/bozulma sorunları zaruriyet doğursa da tamir yoluna pek gitmez olduk. tamir etme yerine yenisini alma eğilimini kendimizden ve etrafımızdan gözlemleyebiliriz.

ayrıca şirketlerin arzı nedeniyle ihtiyacımız olmasa dahi daha hızlı işlemciler, daha uzun pil ömrü, üst düzey kameralar, daha hassas dokunmatik ekranlar bizi yeni telefon alma eğilimine yönlendiriyor.

nihayetinde kullanılan cep telefonlarının ortalama kullanıma süresi ihtiyaç olsun olmasın 2 yılın altına düşüyor.

sözlükçülerin konu hakkında tecrübelerini merak etmekteyim.
  • en fazla 3-4 yıldır.
  • bozulana kadardır.

3.5 yılı geçtim hedef 5 yıl. 1 kere pil değiştirdim. telefonu da yurt dışından şuan satıldığı fiyattan bile ucuza getirmiştim. bir eksikliğini hissetmiyorum şuan için. custom rom ile pie kullanıyorum. sağlam bir debloat ile de gereksiz her şeyi uçurdum.

note 10 ya da s11 almazsam (o da tipini beğendiğim için) 5'i kesin geçerim.

not: s7 edge
  • sadece cep telefonu için değil, tüm eşyalar için doğrusu, canını çıkartana kadar kullanmaktır. yenisini almak onarım ücretine yeğ olana kadar kullanmak, ya da bir başkasının sorunsuzca kullanabileceği seviyede, makul bir eskitme sonrası elden çıkarıp yenisi ile değiştirmek ekoloji için de, ekonomi için de en sağlıklısı diye düşünüyorum. ama taksite girip de son model cep telefonu alıyorsunuz diye size madalya takıyorlarsa orasını bilmem.
  • 5-7 yıldır.
    elimdeki 7 yıl oldu ve sanırım 3 yıl daha rahat dayanır.

not : kadınlar için max. 2 yıl.

edit: "ay aşkım yeni model", "ama bunun kamerası zoom da yapıyor", "benimki çok yavaşladı ya" , "benimki 4g desteklemiyormuş" , "selin'de de aynısından var ben de istiyorum" , "ekranı küçük geliyor ben dizi de izliyorum" , "ama bu su geçirmez aşkitooom"

daha sayayım mı? bir tane kadının elinde eski model telefon görmedim.
  • zaten uzun uzun kullanma diye bir şey yok eskidenmiş telefonu 8-10 sene kullanmak şuanki telefonlar garanti süresi bitmesine yakınken can çekişiyor zaten
  • sevgili yazarların marka ve model ekleyerek cevaplamalarıyla birlikte çok daha faydalı olacağını düşündüğümdür.
  • mi 6 kullanıyorum. 2 yıl oldu üstüne 2 yıl daha kullanmayı düşünüyorum.
  • 5 yila girdik hayirlisiyla. bozulana kadar ya da babama devredene kadar devam karari aldik. (samsung note 3)

not : ideal sure 3 yildir. altı zarar, üstü kardır.
  • 2016 model huawei'nin giriş seviyesi telefonunu 3 yıldır kullanmaktayım. biraz yavaş çalışsa da sanırım bir yıl daha kullanacağım.