şükela:  tümü | bugün
  • bir turk kavimi.
  • bir oğuz boyu. üçoklardan. günümüzde genel olarak karadeniz bölgesinde yaşarlar.
  • oguzun üçoklardan gokhanbey isimli oglunun cepni isimli cocugunun kavimidir. turkmenistanda yasarken anadoluya goc etmislerdir. savasci ozellikleri cok gelismis bir kavimdir ozellikle ata binme ve ok atma konusunda cok kabiliyetlidirler. en savasci ve gozu pek kavim olduklari rivayet edilir. anadoluya goc ettikten sonra cihat sirasinda samanizmden vazgecmemeleri nedeniyle muslumanlarla en uzun ve en kanli savaslari yapmislar, pek cok defa katliama ugramislardir. daha sonradan abbasilerle birlikte muslumanlarin tarz degistirmeleri sonucunda pek cok diger turk boylariyla birlikte samanizmin inanclarini icinde barindiracak sekilde alevilikmeshebini kabul etmislerdir. mezhep farkliliklarindan ve osmanlinin ozturklere bakis acisindan dolayi osmanli hukumdarligi boyunca cok zulme ugramislar, horgorulmusler ve yeni fethedilen yerlerde sinirlara yerlestirilmislerdir. (bkz: akincilar) halen karadeniz bolgesinde ve de ozellikle marmara bolgesindeki bazi koylerde yasamaktadirlar. pek cok orijinal turk geleneklerini halen muhafaza etmektedirler. ozellikle ortaasyadan gelen anaerkil duzen belli bir olcude muhafaza edilmektedir. kadina asiri derecede onem verilir, saygi duyulur ve ailede soz soyleyen ve duzenleyen kisi genelde kadindir.
  • son yuzyila kadar genellikle kendi aralarinda urediklerinden oturu gen frekansi cesitlilik arz etmez. bu nedenlerden dolayi pek cok tanimlayici belirgin ozellikleri vardir. renkli (genellikle yesil) gozlu, kumral veya esmer, bugday tenli, hafif cekik gozlu, uzun boylu (erkekler 1.80 ustu, kadinlar 1.65 ustu) elmacik kemikleri cikikdirlar. uzun yillar zor sartlarda bulunmalarindan oturu dogal seleksiyon sonucu gen havuzunda cekinik hastalik genlerinin frekansi cok dusuktur o nedenle bu topluluklarda kalitimsal bir hastalik uzun yillardan beri gorulmemektedir. buyuk bir cogunlugu yerlesik duzene gecmesine ragmen halen ufak bir kismi gocebedirler. ayrica ozturk olmalarina ragmen kafataslarinda turk kemigi bulunmamaktadir (bkz: smiley koymak istiyorum)
  • sivas ın gemerek ilçesine bağlı bi kasaba.gurbet ele cok yavru yolladıgından ve bunlar yazın buraya tekrar aktıgından yılda 2 ayrı donem yasar.insanlar bunaldıgından mı yoksa keyflerinden mi içerler anlasılmamıstır.zaten bunuda sorgulamazlar içerler içerler içerler...
  • balikesir yoresinde alevilere verilen isimdir ayriyeten.
  • trabzon'un şalpazarı ilçesi'ndeki ağasar yöresi ve giresun'un doğusunda bolca yer edinmişlerdir .. alevilikten sünniliğe dönmüştür çoğu. yaylacılık, oynanan horona cem evlerindeki gibi sırtını dönmeme hep alevilikten kalmış gelenekleridir..
  • bilecik/bozüyük'e bağlı köyler. biri çerkes biri yörük önisimleriyle anılır.
  • türkiye nin amişleri. teknoloji kullanan amişleri yalnız.
  • (bkz: giresun)