şükela:  tümü | bugün
  • eğer cüzdanınız, çantanız, vs. çalınır da polise giderseniz, resmi işlem yapılmasını sağlamak için yapmanız gereken şey. keza polis, param çalındı dediğinizde seri numarası var mı diye size soracaktır. zaten para öyle sık el değiştiren bir şey olmadığı için herkes devamlı cebindeki paranın seri numarasını bilir. hem de ezbere.
  • manyakmısınız siz dedirten durumdur. cebimde trilyonlar olmadığı sürece hayatta dönüp bakmak aklıma bile gelmez seri numarasına.
  • her bilinçli insanın yapması gereken bir hareket.
  • bunu yapan madeni paraların üstünde niye seri numara yok diye darphaneyi mahkemeye vermeye hazırlanmaktadır. ayrıca tedavüldeki bir kuruşların da izini sürmektedir.
  • hep 50 lira taşıdığım için benim için kolay eylem. genelde evden çıkmadan önce ezberlerim. harcarken de para üzerini demir para olarak istiyorum. böylece eşeğimi sağlam kazığa bağlıyorum.
  • hırsızlığa karşı çok mantıklı ve zor bir önlemdir.
  • aklıma peki seri numarasını yazdığım paranın benim olduğunu nasıl ispatlayacağım sorusunu getiriyor. bir alışveriş sonrası paranın el değiştirmediği ne malum?

bir de eklemeden geçemeyeceğim olm siz hakikaten bunu yapıyor musunuz ya? :)
  • ben hergün cüzdanımdaki paraların en son model akıllı telefonumla fotoğraflarını çekiyorum, böylece yazmama gerek olmuyor.

evet zenginlik aşırı zekaya neden oluyor.
  • her gün onlarca para destesi yapan, teslim alan, sayan ve toplama merkezine gönderen biri olarak, döviz cinsinde yapmam gerektiğinde bile yapmaktan üşendiğim eylemin gereksizlik çağına geçişidir.